Patarimai, kaip išsirinkti aeratorių

    0

    Norint mėgautis gražia veja nepakanka vien ją pjauti, laistyti ir tręšti. Būtina periodiškai atsikratyti senos žolės liekanų, samanų ir kitos nepagaeidaujamos augmenijos, aeruoti veją ir esant būtinybei rekonstruoti dirvožemį. Varle.lt sodo ir daržo technikos specialistų teigimu, šį uždavinį palengvina aeratoriai ir skarifikatoriai, kurie gali atstoti daugybę sodo inventoriaus ir padėti sutaupyti nemažai laiko.

    Kam reikalingi aeratorius ir skarifikatorius?

    Kai dirva lieka be priežiūros arba prižiūrima nereguliariai, jos paviršiuje kaupiasi daugybė elementų:

    • Nukritę ir dar ne visai suirę lapai;
    • Nušienauta bei nesuirusi žolė, negyvybingos žolės šaknys;
    • Samanos, kerpės, piktžolės;
    • Neįsisavintos trąšos.

    Visi šie elementai suformuoja sandarų sluoksnį, dėl savo tankumo dar vadinamą veltiniu, kuris užkerta kelią vešlios vejos dygimui ir trukdo deguonies, drėgmės ir naudingų mikroelementų įsisavinimui. Dėl šių priežasčių veja pradeda augti lėčiau, netolygiai vystosi šaknys, atsiranda pageltusios žolės ploteliai. Tai pat tai tampa palankia terpe veistis piktžolėms, kerpėms ir samanoms. Įprastai viską įmanoma pašalinti grėbliais, kurie taip pat šiek tiek ir supurena divožemį. Tačiau tai labai ilgas ir neefektyvus procesas, ypač didesniame sklype, todėl pagelbėti gali kur kas pažangesnis sprendimas – skarifikatorius bei aeratorius. Varle.lt specialistai aeratorių arba skarifikatorių rekomenduoja rinktis ir naudoti tada, jei veja yra labai piktžolėta, eilę metų nebuvo reguliariai prižiūrima, todėl atsirado sąmanų, kerpių, senos sudžiuvusios žolės.

    Aeratorius – įrenginys, kurio pagrindinė funkcija yra suvarpyti dirvožemį siekiant pagerinti drėgmės, oro, trašų ir mikroelementų pasisavinimą. Aeravimo metu suformuojamos siauros duobutės arba įpjovos, kurios lemia, kad dirvožemis lengviau gauna minėtų augimui būtinų elementų, skatinamas naujų šaknų dygimas. Aeratorių galima naudoti ištisus metus periodiškai „šukuojant“ veją ir tokiu būdu rūpintis, kad veja atrodytų idealiai. Ypač aeravimas naudingas, jei dirvožemis yra komplikuotas, sunkiai įsisavina drėgmę, po intensyvaus lietaus ilgai stovi balos, vyksta nuolatinis mechaninis poveikis, dažnai vaikščiojama ir todėl mindžiojama žolė. Taip pat aeruoti patartina prieš vejos tręšimą. Tokiu būdu pasieksite įspūdingų rezultatų.

    Skarifikatoriaus paskirtis – suardyti bei pašalinti minėtą dirvožemio paviršiuje susidariusi tankų veltinį. Tai atlieka specialūs skarifikatoriaus peiliukai, kurie pašalina pasenusią žolę, samanas bei piktžoles. Jie supurena dirvožemį, todėl augalų šaknims taip būtinas deguonis ir mineralinės medžiagos tampa lengviau įsisavinami. Gyvoms šaknims padaromi įpjovimai, o tai padeda žolei augti tankiau ir tolygiau. Po skarifikavimo veją būtina palaistyti. Skarifikavimo darbus rekomenduojama atlikti pavasarį bei pakartoti vasaros pabaigoje arba rudens pradžioje. Bet ne dažniau. Pagrindinis skirtumas tarp aeratoriaus ir skarifiktoriaus yra jų darbinis agregatas. Aeratoriaus dygliai į dirvožemį prasiskverbia ne taip giliai, kaip tai daro skarifikatoriaus peiliai, bei priešingai nuo jų ne pjausto, o purena dirvožemį.

    Pagrindiniai aeratorių tipai

    • Mechaniniai (rankiniai) aeratoriai
    • Aeratoriai su varikliu (elektriniu arba benzininiu)

    Mechaniniai aeratoriai

    Mechaniniai aeratoriai įprastai naudojami nedideliuose arba labai nutolusiuose sklypuose. Taip pat tokius modelius renkasi gamtos saugotojai, nes kaip žinia, mechaniniai aeratoriai neišmeta kenksmingų dujų ir neteršia aplinkos. Pagrindiniai mechaninių aeratorių privalumai:

    • Triukšmo neskleidžiantis veikimas;
    • Nereikalingas kuras;
    • Nėra priklausomybės nuo laidų;
    • Nedidelė kaina;
    • Kompaktiškumas.

    Mechaniniai aeratoriai turi ir trūkumų. Nepaisant to, kad yra tiek rankiniai įrenginiai, tiek tokie, kurie dedami ant kojų, aeravimas mechaniniu būdu užima nemažai laiko ir reikalauja daug fizinių pastangų.

    Benzininiai aeratoriai

    Benzininai aeratoriai visada buvo laikomi ilgaamžiškiausiais ir kokybiškiausiais. Kaip kitus benzininių aeratorių privalumus galima įvardyti mobilumą ir didelį variklio galingumą. Benziniai aeratoriai neperkaista ir yra pajėgūs vienu kartu apdoroti labai dideles teritorijas. Pagrindinis benzininių aeratorių trūkumas yra jų svoris, todėl siūloma rinktis savaeigius įrenginius.

    Elektriniai aeratoriai

    Aeratoriai su elektriniais varikliais yra labai patogūs ir ekonomiški. Elektriniai aeratoriai yra optimaliausias sprendimas nedideliems ir vidutinio dydžio plotams. Jie pasižymi mažu triukšmingumu, jais paprasta naudotis ir jie neišskiria kenksmingų išmetamųjų dujų. Lyginant su benzininiais, elektriniams aeratoriams praktiškai nereikia palaikymo ir jie, žinoma, yra pigesni. Tačiau elektriniams aeratoriams būdingas ribotas veikimo diapazonas, kurį riboja laido ilgis. Taip pat tokie aeratoriai yra jautrūs įtampos svyravimams.

    Varle.lt specialistų teigimu, bet kokiu atveju aeratoriai su varikliu pasižymi kur kas didesniu funkcionalumu. Aeratoriai su varikliu gali ne tik varpyti dirvožemį ir tokiu būdu užtikrinti oro, drėgmės ir trąšų prieigą, bet ir pašalinti seną žolę, piktžoles, samanas ir nedideles šiukšles. Pasirinkus aeratorių su keičiamu darbiniu velenu, galima bus atlikti tiek skarifikavimo, tiek aeravimo darbus.

    Dvi pagrindinės aeratorių rūšys. Kada naudojamas skarifikatorius?

    Išskiriamos dvi pagrindinės aeratorių rūšys, kurios išoriškai niekuo nesiskiria ir gali būti aptinkamos tiek benzininiuose, tiek mechaniniuose ar elektriniuose įrenginiuose. Jų skirtumas paremtas peiliukų, apdirbančių dirvą, išdėstymu ir ypatumais. Pagal dirvos apdirbimo principą aeratoriai gali turėti dvi sistemas.

    • Tušti spygliai gaminami iš metalo ir vadinami stipinais. Jie, tarsi kiniškos lazdelės suima dirvožemio dalytes ir jas ištraukia palikdamos dirvoje skylutes. Tokia sistema tiesiog suvarpo dirvožemį, bet jo nepurena.
    • Spygliai, kurie yra peilių ašmenų formos. Mechanizmas su pritvirtintais prie jo ašmenimis sudaro pjaunantį būgną ir yra tvirtinamas prie amortizuojančios spyruoklės. Tokia sistema taip pat atlieka dirvos supurenimą bei pjausto paviršių ir tokiu būdu pašalina senos žolės likučius, samanas ir piktžoles. Įrenginys su tokia dirvožemį pjaustančia sistema vadinamas skarifikatoriumi.

    Jeigu lysvės ar veja ilgai netvarkomi, rekomenduojama rinktis būtent skarifikatorių, tačiau jei reguliariai prižiūrite savo dirvožemį ir jį periodiškai supurenate (mažiausiai 3 kartus per metus), pilnai pakaks tiesiog aeratoriaus.

    Reikėtų pažymėti tai, kad kai kurie gamintojai siūlo skarifikatorius su keičiamomis apdirbimo sistemomis. Tokiais atvejais komplektacijoje būna ir stipinai, ir peiliai, o įrenginys bus tinkamas apdorojant bet kokio tipo dirvą. Renkantis aeratorių labai svarbu atkreipti dėmesį į peiliukų formą ir kokybę bei medžiagą, iš kurios jie pagaminti. Varle.lt sodo technikos specialistai rekomenduoja rinktis aeratorius su plieniniais peiliukais, nes tokie yra tvirtesni ir mažiau kenčia nuo rūdžių.

    Kaip išsirinkti aeratorių?

    Varle.lt sodo technikos specialistų teigimu, norint išsirinkti geriausią jūsų sklypui tinkantį aeratorių, reikia atsižvelgti į kelis esminius aspektus ir parametrus.

    Variklio galingumas

    Kuo didesnis variklio galingumas, tuo ilgiau veiks įrenginys net jei ir bus apkraunamas didele darbų apimtimi.

    Veikimo gylis

    Svarbiausia, kad įrenginys efektyviai atliktų savo pagrindinę funkciją, t.y., aeruotų žemę. Šiuolaikiniai aeratorių modeliai turi nuo 3 iki 5 dirvos apdirbimo režimų. Mažiausias gylis, kokį turi pasiekti dygliai yra 10 cm. Patogiausia, kai mechanizme yra suderinta funkcijų įvairovė, o perjungti jas galima greitai.

    Veikimo plotis

    Šis parametras nurodo tai, kaip plačiai vienu metu aeruojama dirva. Kuo didesnis aeratoriaus veikimo plotis, tuo mažiau laiko reikės rūpinantis didelio ploto dirvožemiu. Reikia nepamiršti, jei sklype esama medžių, krūmų, gėlių lysvių ir panašių kliūčių, kurias reikės apvažiuoti, reikėtų rinktis optimalaus pločio manevringą įrenginį.

    Aeratoriaus korpusas

    Jis gali būti pagamintas iš patvaraus plastiko arba metalo. Plastmasinio korpuso aeratorius sveria mažiau ir jo neveikia korozija, tačiau lyginant su nerūdijančio plieno korpusu, šis yra mažiau patvaresnis.

    Surinkimo krepšys

    Atkreipkite dėmesį į tai, ar aeratorius yra aprūpintas (ir kokios talpos) krepšiu, į kurį bus surenkama žolė.

    Veleno tipas

    Esmė tame, kad vieni aeratoriai turi veleną su dygliais, kurie tik suvarpo dirvą ir tokiu būdu užtikrina jai vandens ir oro prieigą,o kiti įrenginiai būna papildomai aprūpinti plieniniai peiliais, kurie leidžia „iššukuoti“ veją, pašalinant seną žolę, piktžoles ir kitą nepageidaujamą augmeniją. Tokie įrenginiai pasižymi didesniu funkcionalumu ir yra vadinami skarifikatoriais.

    varle.lt

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia