Pradinis Aktualijos Pranešimai Mergaitėms nemokami skiepai nuo gimdos kaklelio vėžio

Mergaitėms nemokami skiepai nuo gimdos kaklelio vėžio

1
freeimages.com nuotr.
freeimages.com nuotr.

Neseniai minėjome Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitę. Šia proga tėvams ir globėjams buvo priminta galimybė nemokamai paskiepyti dukras nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV), kuris sukelia gimdos kaklelio vėžį.

Profilaktiniai skiepai – viena efektyviausių ŽPV profilaktikos priemonių. Nuo pernai metų rugsėjo mėnesio nemokamai skiepijamos vienuolikos metų mergaitės – tos, kurioms 2016 m. rugsėjo 1 d. suėjo ar vėliau sueis vienuolika metų.

Manome, kad informacijos šia tema vis dar trūksta, nes rajone ta galimybe kol kas pasinaudojo tik 56 mergaičių tėvai, nors šio amžiaus mergaičių yra tris – keturis kartus daugiau. Tėvus labiausiai trikdo faktas, kodėl nuo „tokios infekcijos“ rekomenduojama skiepyti labai jaunas mergaites, nors jos dar neturėjo lytinių santykių? Paaiškiname, kad vakcina nuo ŽPV padeda išvengti ligos. Tai reiškia, kad skiepai geriausiai veikia, kol dar nebuvo kontakto su ŽPV, t. y. prieš pirmąjį lytinį kontaktą. Privalu žinoti, kad šis virusas plinta lytiniu keliu, o vienas svarbiausių gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnių yra būtent ŽPV infekcija gimdos kaklelyje, pavojingiausi 16 ir 18 viruso tipai.

Du trečdaliai naujų užsikrėtimų ŽPV įvyksta 15-24 gyvenimo metais, tačiau rizika užsikrėsti moterims išlieka visą gyvenimą, todėl skiepytis galima ir vėliau. Pasiskiepijus galima išvengti ne tik gimdos kaklelio vėžio, bet ir makšties, lyties organų, išangės vėžio bei lyties organų karpų. Pakankamam imunitetui susidaryti reikia dviejų vakcinos dozių, tarp kurių turi būti ne trumpesnė kaip 6 mėn. pertrauka. Dėl šio nemokamo skiepo reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris suteiks profesionalią informaciją ir paskiepys.

Kita efektyvi gimdos kaklelio vėžio prevencijos priemonė – reguliari ginekologinė moterų patikra, atliekant onkocitologinį tepinėlio iš gimdos kaklelio tyrimą. Kartą per trejus metus moterys nuo 25 iki 60 metų amžiaus gali išsitirti nemokamai. Taip pat rekomenduojama išsitirti nėščiosioms, siekiant apsaugoti kūdikius nuo užkrėtimo. Išvengti užsikrėtimo ŽPV taip pat padeda saugus lytinis elgesys.

Šiuo metu Lietuvoje sergamumas ir mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio yra vienas didžiausių Europoje. Kasmet šalyje nustatoma apie 400-500 naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų, o nuo šios ligos miršta daugiau nei 200 moterų. 20 Europos šalių mergaitės skiepijamos nemokamai. Jungtinėje Karalystėje paskiepyta 92 proc. mergaičių. Primename, kad Lietuvoje nemokamai mergaitės skiepijamos nuo 11 metų. Prognozuojama, kad skiepijantis, tikrinantis profilaktiškai, keičiant seksualinę elgseną, sergamumą gimdos kaklelio vėžiu galima sumažinti net 70 procentų.

Informaciją parengė Vilniaus departamento Ukmergės skyriaus vyriausioji specialistė Vitalija Motiejūnienė

1 KOMENTARAS

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia