Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Baudžiamojo proceso kodekso pataisas, kuriomis įvedama prievolė nukentėjusių ar liudijančių vaikų apklausas vykdyti pasitelkus profesionalų psichologą ir tik specialiose patalpose.
Prezidentės inicijuotos įstatymo pataisos numato, kad psichologas visais atvejais privalės dalyvauti vaikų iki 14 metų apklausose. Tai padės teisėsaugai atlikti objektyvų tyrimą ir užtikrins vaikų teisių apsaugą. Nukentėjusių vaikų, kurie yra vyresni negu 14 metų, apklausose psichologas bus privalomas, vaiko psichinės ir fizinės sveikatos sužalojimo, seksualinės prievartos, smurto, prostitucijos, prekybos žmonėmis atvejais. Psichologas bus privalomas ir tais atvejais, kai to prašys proceso dalyviai arba pareigūnų iniciatyva.
Visos nukentėjusių ir liudijančių vaikų apklausos bus vykdomos specialiuose apklausos kambariuose. Tai apsaugos vaiką nuo galimos kitų asmenų įtakos, sumažins psichologinį spaudimą ir traumuojantį apklausos poveikį. Vaikų interesams apginti įstatymo pataisomis nustatoma ir prievolė nepilnamečių apklausas stebėti vaiko teisių apsaugos specialistui.
Iki šiol psichologo ir vaiko teisių apsaugos specialisto dalyvavimas nepilnamečių nukentėjusiųjų ir liudytojų apklausose nebuvo privalomas. Psichologų ar kitų ekspertų dalyvavimas nepilnamečių apklausose yra praktikuojamas daugelyje Europos Sąjungos valstybių – Čekijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Portugalijoje ir kitose.
Nukentėjusių nepilnamečių skaičius kasmet didėja. Pernai jų buvo 2 777, iš jų fizinį smurtą patyrė 1 051 vaikas. Tačiau iš 1 048 pradėtų tyrimų net 489 buvo nutraukti, teismui perduoti 346.
Įstatymo pataisos įsigalios 2018 metų liepos 1 dieną.