Minint Lietuvos Nepriklausomybę Ukmergėje tradiciškai ši diena paminėta mušamųjų garsais – vyko Tarptautinis perkusinės muzikos festivalis „Percussion Ukmergė 2017“. Šventės išvakarėse tryliktą kartą prasidėjęs perkusijų festivalis per tris dienas muzikos mėgėjams padovanojo daugybę įspūdžių ir dar kartą įrodė, kad perkusijų muzika yra neišsemiama.
Pirmąją festivalio dieną – kovo 10-ąją abi koncerto dalys buvo visiškai skirtingos. Jei pirmojoje dalyje buvo galima pasinerti į meditaciją, tai antrojoje žiūrovams buvo suteiktas stiprus afrikietiškos kultūros pliūpsnis.
Pirmojoje dalyje išvydome jau ne pirmą kartą festivalyje dalyvaujantį latvį Rihards Zalupe su ansambliu. Jo kūrinyje marimbos ir būgnų skambesį harmoningai papildė elektroninio sintezatoriaus garsai. Vienodas, vis pasikartojantis ritmas gramzdino klausytojus į apmąstymus, meditaciją, tačiau ją nuolat nutraukdavo žemi būgnų garsai.
Iškilmėse prie paminklo šiais metais neskambėjo būgnų muzika. Tai įvyko dėl drėgno oro – oro sąlygos buvo per daug sudėtingos groti profesionaliais instrumentais.
Vakarinis, šventinis festivalio koncertas prasidėjo siurprizu – scenoje pasirodė ir porą kūrinių atliko festivalyje seniai grojęs jo meno vadovas, Latvijos muzikos akademijos profesorius Edgars Saksons, kuris atliko ir premjerinę Jono Tamulionio „Meditaciją“. Jį pakeitė iš Vokietijos atvykusi viena geriausių marimbos virtuozių Europoje Marta Klimasara. Abu šie perkusininkai grojo kartu su Lietuvos kameriniu orkestru, diriguojamu Modesto Pitrėno.
Antroje koncerto dalyje skambėjo ir griausmingas žiūrovų ovacijas sukėlė Rodiono Ščedrino „Karmen siuita“. Originalią muziką šiam kūriniui sukūrė Žoržas Bizė, tačiau baleto primadonos Majos Pliseckajos pageidavimu jį pakeitė Rodionas Ščedrinas ir pritaikė styginiams ir perkusiniams instrumentams. Šį kūrinį atliko Lietuvos kamerinis orkestras, diriguojamas Modesto Pitrėno ir festivalio mušamųjų grupė – Edgars Saksons, Rihards Zalupe ir „Giunter Percussion“ – Pavelas Giunteris, Tomas Kulikauskas ir Sigitas Gailius.
Paskutinę festivalio dieną, kovo 12-ąją, žiūrovų laukė Taujėnų dvaras. Čia vykusiame festivalio draugų koncerte matėme daugumą festivalio dalyvių ir švedų grupę „Rhythm Art Duo“, kurioje groja Daniel Berg ir Fredrik Duvling. Jie į festivalį atvežė net dvi pasaulines kūrinių premjeras. Vienos premjeros autorė – žinoma lietuvių kompozitorė Loreta Narvilaitė. Atvykusi į baigiamąjį festivalio koncertą ji klausėsi savo kūrinio pirmojo atlikimo. Koncerte taip pat grojo grupė „Giunter Percussion“, Marta Klimasara, Rihards Zalupe.
Pilnutėlę dvaro salę sužavėjo charizmatiškoji Marta Klimasara. Vieną kūrinį ji atliko be instrumentų – vien tik savo kūnu. Pliaukšėdama, spragsėdama pirštais, išnaudodama balso galimybes ji įrodė, kad perkusiniu instrumentu gali virsti netgi žmogaus kūnas.
Paskutiniame koncerte apsilankė Latvijos ambasadorius Lietuvoje Einaras Semanis, svečiai iš Švedijos ambasados. Tarp jų ir ambasados gynybos atašė plk. ltn. Örjan Ström. Festivalio globėjas, Ukmergės rajono garbės pilietis, diplomatas Vygaudas Ušackas už puikų festivalio organizavimą dėkojo festivalio meno vadovui Edgars Saksons ir Ukmergės kultūros centro direktorei Rasai Graužinienei. Rajono meras Rolandas Janickas padėkojo visiems festivalio dalyviams ir rėmėjams.
Visus festivalio koncertus vedė, žiūrovams pasakojo apie instrumentus, kūrinius ir atlikėjus muzikologas Darius Užkuraitis.
Arvydas Pėšina