Jau nemažai rašėme apie mieste vykstančias gatvių ir aikščių rekonstrukcijas. Šią temą tęsiame toliau. Šikąrt pristatome Vilniaus Gedimino Technikos universiteto urbanistikos katedros asistento, architekto Kęstučio Sabaliausko mintis, išsakytas rajono tarybos posėdyje. Pasak jo, iki šiol miestas tvarkomas neturint vizijos. Neapspręsta kaip turi atrodyti miesto centras, kaip jį padaryti traukos zona.
Kęstutis Sabaliauskas, rajono tarybos nariams, nuotraukose parodė senamiesčio tvarkymo trūkumus ir pateikė pasiūlymus ką reikėtu keisti, kaip tvarkomasi kituose Lietuvos ir Europos miestuose. Beje, prieš keletą savaičių vilkmerge.lt skaitytojai galėjo susipažinti su foto menininko Albino Kuliešio užfiksuotais kadrais, kaip po rekonstrukcijos atrodo parkai ir miesto aikštės Lietuvos ir Latvijos miestuose.
Ukmergėje svečias pastebėjo problemą, kuri yra visoje Lietuvoje – visų miestų centruose ar atskiruose rajonuose reiktu vykdyti darnią plėtrą. Jo nuomone, visuomenės nariai, jų atstovai – taryba, politikai turi parodyti iniciatyvą ir pareikšti, kokią jie įsivaizduoja miesto viziją. Nes miesto centras nusako miesto identitetą. Žmogus važiuodamas per miesto centrą turi susidaryti nuomonę – koks tai miestas, kuo jis yra ypatingas.
Kuriant viziją pirma reikia peržiūrėti bendruosius planus, numatyti kokie keliami reikalavimai atskiroms miesto dalims, pavyzdžiui, gatvėms, privažiavimams. Nes dabar rengiamas bendrasis planas nenusako specifinių dalykų, o perteikia tik bendrus reikalavimus. O senamiesčio specialusis planas, kuris rengiamas dalyvaujant tik kultūros paveldo specialistams, numato, kad senamiestį labai reikia saugoti. Tačiau neturint vizijos, kaip turi atrodyti miesto centras, negalima diskutuoti su Kultūros paveldo departamento specialistais.
Architektas siūlo atlikti mokslinius tyrimus, parengti koncepciją ir su ja supažindinti visuomenę. Tada sukūrus galimybių studijas, jų pagrindu galima rengti konkrečius investicinius projektus. Ir paskaičiuoti kiek lėšų reikės kiekvienam atskiram objektui ar gatvei.
Pavyzdžiui, rengiamas Kęstučio aikštės sutvarkymo techninis projektas. Architekto nuomone visai neaišku, kokia aikštės vizija, kaip ji įsiterps į bendrą centro rekonstrukciją. K. Sabaliausko teigimu todėl savivaldybės architektas negali nustatyti projektavimo sąlygų. Yra tik padrikas kratinys iniciatyvų, o bendros visumos nėra. Į senamiesčio vizijos kūrimą K. Sabaliauskas rekomenduoja įtraukti menininkus, atskirus bendruomenės narius. Su jais reikia nutarti kuo miestas gyvena. Miesto centras atspindi bendruomenės interesus, todėl čia turi būti sudarytos galimybės prekybai, turizmui vystyti. Tačiau tai turi remtis mokslinių tyrimų duomenimis. Pagalbon reikia pasitelkti mokslo įstaigas, kompetentingus mokslo darbuotojus.
Centras vakarais tuščias. Nes jame daugiausia dirbama, o gyventojų skaičius čia labai mažas. Jei jis liks toks pat, nebus jo plėtros, centras nesikeis. Todėl reikia galvoti kaip centrą keisti. Dėl tokios erdvės, pavieniai medžiai, dekoratyviniai elementai, visiškai netraukia žmonių. Viso centro planinis sutvarkymas gali padėti jam vėl virsti žmonių traukos objektu. Pristatome jums Kęstučio Sabaliausko pastebėjimus užfiksuotus nuotraukose.