Ukmergės Senamiesčio pagrindinė mokykla, Visagino „Gerosios vilties“ progimnazija bei Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinė mokykla, kurios dalyvavo šalies mokymo įstaigų bendrų edukacinių veiklų projektų konkurse ,,Būkime kartu” ir gavo finansavimą, toliau įgyvendina projektą „Nuo dangaus iki požemio“. Projektų konkursą inicijuoja ir finansuoja Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, organizuoja – Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras.
Šio projekto tikslas – skatinti Ukmergės Senamiesčio pagrindinės mokyklos, Visagino „Gerosios vilties“ progimnazijos ir Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinės mokyklos mokinių, besimokančių skirtingomis kalbomis, tarpusavio bendravimą per bendrą edukacinę veiklą. Projekto veiklose buvo numatyti du susitikimai: pirmasis susitikimas vyko rugsėjo 22 dieną Ukmergėje, o antrasis – spalio 7 dieną Visagine.
Susitikimo Visagine metu mokyklos pristatė trumpus vaidinimus apie skirtingų tautų mitines būtybes. Nepaprastai didelį įspūdį paliko rusų kalba atliekami pasirodymai: dainos, šokiai bei teatralizuotas slavų mitologijos pristatymas. Mokiniai susidomėję stebėjo visiškai kitokio temperamento rusų tautosakos palikimą, atgimstantį mokyklos scenoje. Be abejo, visi iš karto panoro kuo greičiau išmokti rusų kalbą, kad geriau galėtų suprasti.
Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinės mokyklos mokinių pristatymas taip pat buvo labai įdomus ir naudingas istoriniu aspektu. Žinome, jog Trakuose gyvena daug karaimų palikuonių, kurių protėvius pasikvietė ir sudarė sąlygas įleisti šaknis mūsų žemėje pats Vytautas Didysis. Karaimų tradicijos, papročiai bei kultūriniai skirtumai išliko, nes tai užkoduota kiekvienos tautos žodiniame ir rašytiniame pavelde. Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinė mokykla pristatė karaimų legendą apie stebuklingą kunigaikščio Vytauto žirgą ir naujo ežero atsiradimą.
Ukmergės Senamiesčio pagrindinės mokyklos mokiniai pristatė lietuvių dievus ir deives, pagoniškojo tikėjimo ypatumus. Labiausiai auditorijos dėmesį kaustė stilizuoti kriviai bei nuostabiosios vaidilutės, kurios saugojo šventąją ugnį Ramovėje. Sakralumo pojūtį kūrė ir muzika, ir tekstas, ir mokinių rimtis.
Be renginio mokykloje projekto dalyviai apsilankė ir ekskursijoje po Ignalinos atominę elektrinę. Čia apžiūrėjo veikiantį IAE bloko, kuro rinklės, panaudoto branduolinio kuro saugojimo konteinerio CASTOR maketus, žiūrėjo videofilmą apie IAE, o specialios įrangos dėka galėjo stebėti tiesioginį vaizdą iš reaktoriaus patalpos, turbinų salės ir panaudoto kuro išlaikymo baseino.
Toliau vyko edukacinė pažintinė ekskursija Ignalinos nacionaliniame parke. Projekto dalyviai pabuvojo Ginučių vandens malūne, pasivaikščiojo palei užtvanką su tiltu. Apžiūrėjo XIX a. senovinė malūno įrangą: nuo vandens rato, maišų pakėlimo mechanizmo, girnų ir pikliaus – tai mokiniams ir mokytojams padarė nemenką įspūdį.
Be to, vaikai turėjo galimybę aplankyti 1757 m. pastatytą medinę Palūšės Šv. Juozapo bažnyčią su aštuonkampe varpine, kuri vienintelė tokia yra Lietuvoje. Maloniai visus sutikęs klebonas dekanas Vidas Smagurauskas atskleidė, jog savo architektūrinėmis ypatybėmis bažnyčia atspindi seniausią Lietuvos medinių bažnyčių statybos laikotarpį. O įdomiausia, kad bažnyčia pastatyta be geležinių vinių. Presbiterija buvusi tapyta, tačiau atidengti tapybą kainuoja brangiai, todėl kol kas galima buvo matyti tik šios tapybos fragmentus. Akmeniniais laipteliais užkopusiuosius pasitinka užrašai virš durų: „Įženk geras. Išeik geresnis“. Vaikai ne tik apžiūrėjo bažnyčią, norintieji aukojo ir uždegė žvakeles už savo šeimas bei artimuosius. Namo važiavo ne tik daugiau sužinoję apie kitas kultūras, bet ir geresni.
Išvykai pasibaigus projekto dalyviai dalinosi įspūdžiais, diskutavo, aptarė projekto susitikimo Visagine detales bei planavo kitais metais tęsti buvimą kartu Trakuose.
Ukmergės Senamiesčio pagr. mokyklos informacija