(„Žydinčios vyšnios šakelės“ poezijos konkurso aidai iš Sližių)
Jeigu Šiandien apsilankytumėte Sližių bibliotekoje, pirmoji jus pasitiktų prie pat įėjimo kabanti didžiulė mokyklinė lenta, visa pilnai užpildyta kreida surašytais žmonių vardais. Dauguma šių vardų savininkų gegužės dvidešimt pirmosios rytą, kiek besijaudindami skubiai ruošėsi ypatingam įvykiui… Moterys kabino meno darbų parodą, informacinius plakatus, komponavo puokštes, ruošė vaišes, darželio auklėtojos su vaikais rinko eglių kankorėžius, vyrai vežė suolus, statė aparatūrą, nešė vėliavas ir… laukė svečių.
Sližiuose, šiemet jau trisdešimt antrąjį kartą, turėjo prasidėti poezijos šventė sukviečianti čia poetus ir poezijos mylėtojus iš tolimiausių Lietuvos kampelių.
Šiemet tiek į Sližius suvažiavę poetai, tiek juos pasveikinti atvykę Ukmergės Savivaldybės, „Ūkininko patarėjo“, Žemės ūkio rūmų, Veprių seniūnijos atstovai, tiek ir visi kiti šventės dalyviai jautė, kad svarbiausia – ne apdovanojimai, ne užimtos garbingos vietos ar padėkos žodžiai, svarbiausia pajautimas, jog žmogui neužtenka vien sočiai pavalgyti ir šiltai apsirengti, žmogui būtina pamaitinti savo sielą. Na, ir šventės rengėjai dalyvių nenuvylė – dvasios penas tądien Sližiuose buvo dalijamas dosniai.
Šventę pradėjo aktorius, bardas Giedrius Arbačiauskas:
„tėvas parėjo aręs
užstalėj atsisėdo
sunėrė rankas
ir kaip lizdą
padėjo ant stalo
žiūrėjau
į tą pavargusį lizdą
žiūrėjau
kol pakilo iš jo vyturys
ir pasaulio palubėje
sučiulbo“
Justino Marcinkevičiaus paleistas paukštelis pakilo auštai virš Sližių ir plasnojo čia visą dieną, kol Giedrius Arbačiauskas skaitė poeziją ir dainavo J.Degutytės, R.Keturakio, J.Marcinkevičiaus, B.Brazdžionio kūrybą. Jo atlikimas ir skaitomos eilės šildė žmonių širdis, kurios buvo taip išsiilgusios nuoširdumo, paprastumo, gero skambesio ir tikro bendravimo. Užklupus lietui, Sližių kultūros namų salėje, kurių sienos mena ir pirmąjį „Šakelės“ konkursą 1984-aisiais, nuostabiais balsais visus žavėjo Ukmergės Kultūros centro moterų vokalinis ansamblis „Cantilena“. Kol šventės dalyviai, klausė muzikos ir eilių šalia buvo kuriamas žemės menas – Sližių vaikai iš smėlio bei žolynų kūrė įvairius simbolius. „Tradicija, kultūra, poezija“ – toks iš kankorėžių jų sudėliotas užrašas ir šiandien dar yra nepaliestas Sližių pievelėje.
„Žydinčios vyšnios šakelė“ – tai ne tik dvasingas pobūvis, poezijos šventė, bet tai ir poezijos konkurso laureatų apdovanojimai. Todėl ir šiemet skambant fanfaroms buvo iškilmingai paskelbta labiausiai pasižymėjusi poetė. Ja tapo Vida Gustaitytė – Bubnienė su eilėraščiu „Širdis ant gubos“. Ji, kaip ir kiti slapyvardžiais pasivadinę konkurso dalyviai paskelbė savo eiles apie žemę, darbą, kaimą, duoną, tėviškę internetinėje literatūrinėje svetainėje „Žalia žolė“ ir buvo įvertinta organizatorių komisijos, gausiai apdovanota rėmėjų bei gerbėjų.
Kartais pagalvoji – kaip turėtų šiandieninė mūsų „Šakelė“ atrodyti anuomet pirmųjų konkursų laureatams – Justinui Marcinkevičiui, Jonui Strielkūnui, Eduardui Mieželaičiui, Bernardui Brazdžioniui? Kaip jiems skambėtų žodžiai „internetinėje literatūrinėje svetainėje“?… Mes jau įpratinti ir nesistebime: kodėl „svetainėje“, o ne „internetinėje virtuvėje“ ar „valgomajame“, nesistebime ir tuo, jog dažnas eiles rašo ne plunksna ant popieriaus, o spausdina mažame ekranėlyje „kompiuteriu“ vadinamame…
Matyt labai nesutriktų poetai visa tai pamatę. Dvasios milžinai suprastų, jog ir kompiuteriai, ir „svetainės“, ir nominacijos su tarybomis ir kultūros sostinėmis yra tik laiko dulkės. Praeis dar trisdešimt metų – viskas gal būt ir vėl neatpažįstamai pasikeis, tačiau poezija išliks. Jie žvelgia į mus iš aukštybių ir žino, jog svarbiausia yra Dvasia, kuri dažnai kalba į mus eilėmis. O mes esame laimingi tiek, kiek sugebame šią kalbą išgirsti.
Konkurso rezultatai
Konkurso laureatė: Vida Gustaitytė – Bubnienė su eilėraščiu „Širdis ant gubos“. Laureatė apdovanota Ukmergės rajono savivaldybės įsteigtu piniginiu prizu, skulptoriaus Viktoro Žentelio Žydinčios vyšnios šakelės bareljefu, Žemės ūkio rūmų apdovanojimu.
Konkurso diplomantai: Romualdas Žilinskas, Rita Mockeliūnienė, Lina Buivydavičiūtė. Vaižganto premija įteikta Petrui Zlatkui.
Jaunojo poeto nominacijoje laureate išrinkta Laura Roličiūtė, (12 metų) už eilėraštį „Vienišas sodas“ Savos kūrybos eiles skaitė Rokiškio J. Tūbelio progimnazijos šeštokai: Aurelija, Laura, Rūta, Deimantė ir Matas.
Savo kūrybos eiles skaitė ir konkurse dalyvavę bei viešėję Sližiuose poetai: Aldona Širvinskienė (Anykščiai), Leopoldas Stanevičius (Vilnius), Gražina Pitrėnienė (Rokiškio r.), Teresė Legeckaitė-Stankevičienė (Raseiniai), Vytautas Marcinkevičius (Raseiniai), Giedrutė Murnikovienė (Kupiškio r.), Regina Baltrūnienė (Šakių r.), Zuzana Stundžėnienė (Ukmergė).
Sližių kaimo bendruomenės informacija
{eventgallery event=’114660006053230309490@6295021283282295937′ attr=images mode=imagelist max_images=11 thumb_width=50 }