Išlikau aš ne knygose, o sodžiaus žmonių lūpose. Išlikau aš dainose, pasakose, raudose, mįslėse, patarlėse, jūsų bočių lūpose….
2016 m. Ukmergės ” Ryto” specialiojoje mokykloje startavo projektas „Atidarykime tautosakos skrynelę”. Šį renginį organizavo mokyklos mokytojai: Inga Rimkienė, Nijolė Silevičienė, Lina Kaselienė ir Arūnas Rimkus. Šio projekto tikslas – paminėti Tarptautinę gimtosios kalbos dieną, bibliotekos metus, ugdyti tapatumo jausmą ir estetinę vaikų pasaulėjautą „įauginant” vaiką į tautos kultūrą, siekti, kad tautosaka taptų vaikų pasaulio dalimi, savitos kūrybinės raiškos stimulu. Šiuo renginiu siekėme ugdyti meilę lietuviškam žodžiui, lavinti kalbą, plėsti ir turtinti žodyną; ugdyti kūrybinius gebėjimus kuriant ir iliustrujant pasakas, mįsles, patarles, priežodžius, greitakalbes, skaičiuotes; aktyvinti mąstymą padedant suprasti patarlėse, priežodžiuose, mįslėse, skaičiuotėse, greitakalbėse perkeltine prasme pavartotų vaizdingų posakių reikšmes; skatinti vaikus skaityti skelbiant akciją ” Auginkime knygų medį”; ugdyti moksleivių pasitikėjimą savo jėgomis, skatinti teigiamas emocijas; mokyti bendravimo kultūros.
Projekto metu vyko šie renginiai: pirmadienį – „Pasakų miestas”; antradienį – „Smulkiosios tautosakos lobiai: skaičiuotės, patarlės, priežodžiai”; trečiadienį – „Smulkiosios tautosakos lobiai. Mįslės ir greitakalbės”; ketvirtadienį – ” Auginkime knygų medį”.
Ir tikrai mums pavyko įgyvendinti iškeltus tikslus ir uždavinius. Pirmą dieną mokiniai tapo kūrėjais, jie patys kūrė pabaigą pasakai „Ežys”, klausėsi mokytojų nuotaikingai ir išradingai inscenizuotos pasakos ” Tikras draugas”. Ši pasaka mokiniams sukėlė daug šiltų, gerų emocijų. Mokiniai beklausydami ir bežiūrėdami pasakos, gavo užduotį – nupiešti pasakos veikėjus ir iliustruoti matytą pasaką. O jiems tai atlikti pavyko labai puikiai. Mokiniai labai džiaugėsi šia diena, mes jiems palinkėjome: išmokti sekti Grožį, išmokti klausytis Meilės, išmokti kurti Svajonę, nes visa tai – Pasaka. (Giedrė Mičiūnėnienė)
Nekantraudami vaikai laukė ir antosios dienos ” Smulkiosios tautosakos lobiai. Skaičiuotės, patarlės, priežodžiai”. Visi kartu atvėrėme mūsų liaudies išminties skrynią ir sužinojome daug naujo, klausėmės ir patys skaitėme patarles, priežodžius, greitakalbes; sukėme galveles, atliekant įdomias užduotėles SMART lentoje. Vaikai labai kūrybingai ir meniškai piešė iliustracijas skaičiuotėms, patarlėms, priežodžiams. Dieną baigėme saldžiomis dovanėlėmis.
Išaušo ir trečioji diena ” Smulkiosios tautosakos lobiai. Mįslės ir greitakalbės”. Minėme mįsles, organizavome konkursą ” Įmink mįslę keturgyslę”, rinkome mįslių karalių”. Mokiniai labai stengėsi kuo greičiau įminti pateiktas mįsles ir tapti mįslių karaliumi, o kiek juoko sukėlė mokinių greitai pasakytos greitakalbės; atliko įdomias užduotėles SMART lentoje, patys iliustravo mįsles ir greitakalbes. Nepastebėjome, kaip baigėsi įdomi ir linksma diena.
Ketvirtą dieną skelbėme akciją ” Auginkime knygų medį”. Mokiniai piešė medžius, ant kurių klijuos lapelius su perskaitytų knygų autorių pavardėmis bei pavadinimais. Ši akcija vyks iki 2016 m. lapkričio mėnesio. Prisiminėme dar kartą ir pirmus projekto ” Atidarykime tautosakos skrynelę” renginius. Ir tautosakos skrynelėje liko tik palinkėjimai ir dovanos.
Aukit kartu su knyga ir pažinkit stebuklingą knygų pasaulį, nes knygos yra mokytojai, kurie moko be lazdų ir rykščių, be riksmo ir pykčio, be dovanų ir pinigų. Gera knyga – tai raktas į vaiko sielą.
Mes organizatoriai dėkojome visiems už aktyvumą, kūrybiškumą, nuoširdumą ir dovanojome skirtukus – pieštukus, kad galėtume knygoje pasižymėti, kur skaitėme, nelankstytume knygos lapų, gerbtume ir saugotume knygas.
Grožėjomės bendrai sukurtomis įdomiomis ir neįkainuojamomis elektroninėmis knygomis. Tai puikios metodinės priemonės lietuvių kalbai. Buvo paruoštos 3 elektroninės knygelės: „Eiliuota pasaka – Tikras draugas”, ” Smulkiosios tautosakos lobiai. Skaičiuotės, patarlės ir priežodžiai”, ” Smulkiosios tautosakos lobiai. Mįslės ir greitakalbės”. Šias knygeles iliustravo mopkyklos mokiniai ir mokytojai, o jas sudarė Inga Rimkienė, Nijolė Silevičienė, Lina Kaselienė ir Arūnas Rimkus.
Mūsų mokykla taip prisijungė prie Ukmergės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus, kartu su ikimokyklinio, pradinio ugdymo, bibliotekų ir lietuvių kalbos mokytojų metodinių būrelių atstovų inicijuotos akcijos” Skaito visa mokykla”.
Projektas vaikams labai patiko, jie vis klausinėja ir klausinėja, kada dar bus toks renginys? Todėl nutarėme jį pratęsti ir kitais mokslo metais. Organizuosime labiausiai sulapojusio knygų medžio apdovanojimus, dalyvausime skaitymo skatinimo akcijoje ” Skaitau – Rašau – Kuriu”, kursime dižiausią perskaitytų knygų skirtuką, skirtą bibliotekų metams.
Ukmergės ” Ryto” specialiosios mokyklos mokytoja Nijolė Silevičienė