Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos (toliau – VMI) paaiškina, kad pagal šiuo metu galiojančias teisės aktus privalomojo sveikatos draudimo (toliau – PSD) įmokas mokėti privalo Lietuvos Respublikos piliečiai ir užsieniečiai, tik nuolat gyvenantys Lietuvos Respublikoje.
„Vienas iš esminių kriterijų, leidžiančių nustatyti, ar asmuo nuolat gyvena Lietuvoje ir turi mokėti PSD įmokas, yra išvykimo/atvykimo deklaravimas Gyventojų registre“,- teigia VMI viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė, akcentuodama, kad Lietuvos Respublikos piliečiai, išvykstantys iš šalies ilgesniam nei šešių mėnesių laikotarpiui, pagal Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nuostatas, privalo deklaruoti gyvenamosios vietos pakeitimą. Jei žmogus deklaravo išvykimą iš Lietuvos, jis PSD mokėti neturi. Tačiau grįžęs į Lietuvą gyventojas privalo atvykimą deklaruoti Gyventojų registre ir pradėti mokėti PSD įmokas.
Jei gyventojas buvo išvykęs iš Lietuvos ir nebuvo deklaravęs gyvenamosios vietos pakeitimų Gyventojų registre, tačiau tuo laikotarpiu legaliai dirbo kitoje Europos Sąjungos (toliau – ES), Europos ekonominės erdvės (toliau – EEE) valstybėje narėje ar Šveicarijoje, PSD įmokų Lietuvoje mokėti neprivalo. Tačiau toks gyventojas turi turėti ir mokesčių administratoriui paprašius pateikti dokumentą įrodantį draustumą kitoje šalyje. Tokiu dokumentu gali būti minėtų valstybių kompetentingų institucijų išduota E101, E102, E103 ar E106, E121 formos pažyma arba laisvos formos pažyma, patvirtinanti, kad asmuo atitinkamu laikotarpiu buvo apdraustas socialiniu (įskaitant ir sveikatos) draudimu kitoje ES, EEE valstybėje narėje ar Šveicarijoje.
„Mokesčių inspekcija pažymas ir preliminarias deklaracijas formuoja pagal trečiųjų šaltinių (pvz.: Valstybinės ligonių kasos, darbdavių, kredito įstaigų) pateiktus duomenis. Gyventojas, teikdamas metinę pajamų deklaraciją, turėtų pažiūrėti, ar joje įrašyti duomenys yra teisingi ir, jei reikia, juos 35A laukelyje pagal savo turimą informaciją patikslinti“,- pasakoja V. Vildžiūnaitė, akcentuodama, kad 35A laukelyje nereikia įrašyti mėnesių, kuriais jis buvo išvykęs ir savo išvykimą deklaravęs Gyventojų registre ar buvo apdraustas socialiniu (įskaitant ir sveikatos) draudimu kitoje ES, EEE valstybinėje narėje ar Šveicarijoje.
VMI primena, kad šiemet metinę pajamų deklaraciją pateikti reikia iki gegužės 2 dienos. Tai patogiausia padaryti prisijungus prie Elektroninio deklaravimo sistemos, adresu: https://deklaravimas.vmi.lt.
Išsamią informaciją apie pajamų ir turto deklaravimą VMI patalpino interneto svetainėje http://www.vmi.lt/cms/deklaravimas-2015.
VMI primena, kad savarankiškai aktualią informaciją mokesčių klausimais, seminarų dalijamąją medžiagą, paaiškinimus ir komentarus galima rasti adresu www.vmi.lt. Pasikonsultuoti su VMI specialistais mokesčių klausimais galima paskambinus telefonu 1882 arba +370 5 255 3190. Telefonu suteikta konsultacija yra lygiavertė rašytinei, nes pokalbiai yra įrašomi bei saugomi 5 metus. Informaciją apie VMI veiklą galite sekti ir socialinio tinklo „Facebook” oficialiame VMI puslapyje www.facebook.com/Valstybinemokesciuinspekcija.
vmi.lt