Kol rajono vadovai palaimingai šypsosi ir įvairiomis progomis patenkinti pozuoja fotografams, Ukmergės greitosios medicinos pagalbos darbuotojai suka galvas, kaip reikės dirbti. Kaip reikės suspėti vykti į iškvietimus? Kaip kokybiškai bei dėmesingai aptarnauti pacientus, kai nuo š.m. vasario mėnesio budinčių postų skaičių vėl nutarta sumažinti?
Situacija tokia: nuspręsta, kad kiekvieną dieną iki 16 val. dirbs vos du galintys į iškvietimus išvykti ekipažai ir tik po 16 val. prisijungs trečiasis ekipažas. Ir visa tai tik todėl, kad rajono valdžiai rūpi gyventojų gerovė ir kad gyventojams nuo to bus tik geriau. Man, kaip žmogui, jau daugelį metų dirbančiam savo tiesioginį darbą, net nekyla abejonių, kad žodžius „rūpi“, „gerovė“ ir „geriau“ šiuo atveju reikia rašyti kabutėse. Realiai geriau tikrai nebus.
Tokią puikią reformą rajono vadovai sugalvojo po to, kai greitosios medicinos pagalbos (GMP) darbuotojai surinko parašus su prašymu juos prijungti prie Vilniaus miesto GMP stoties. Toks prijungimas jau įvykdytas Širvintų bei Švenčionių rajonuose. Šią medikų iniciatyvą pasveikino ir sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė. Darbuotojų motyvacija yra visai žemiška ir paprasta – didesni atlyginimai, geresnė darbo organizavimo tvarka, nuolatinis skatinimas tobulintis ir dirbti kokybiškai.
Ukmergės GMP darbuotojams susitikus su Vilniaus miesto GMP direktoriumi Tadeuš Rodz (susitikimą organizavo rajono meras Rolandas Janickas), buvo aptarta, kaip bus organizuojamas darbas, Ukmergės GMP padalinį prijungus prie Vilniaus. Žmonėms buvo pažadėta, kad jie gaus didesnį atlyginimą, prilygstantį Vilniaus miesto GMP darbuotojų atlyginimui, kad rajone bus išlaikyti trys budintys „greitosios“ postai, kad visi automobiliai bus pakeisti naujais. Mes tikrai manome, kad buvo aptarta viskas, kas gyvybiškai svarbu tam, jog prireikus rajono gyventojui būtų suteikta savalaikė ir kokybiška skubi pagalba, o darbuotojas būtų motyvuotas ir gautų jo darbą atitinkantį atlyginimą.
Tačiau aiškų atsakymą rajono vadovai pateikti delsė. Tik praėjusių metų gruodžio viduryje Savivaldybės darbo grupė sveikatos priežiūros klausimams spręsti darbuotojus informavo, kad jų prašymas prisijungti prie Vilniaus miesto GMP stoties net nebus teikiamas svarstyti rajono taryboje. Pastebėtina, kad nuo pateikto prašymo buvo praėję beveik 3 mėnesiai, o raštišką atsakymą darbuotojai gavo tik šalia Savivaldybės surengto piketo išvakarėse.
Mero pasirašytame rašte teigiama, kad taip nutarta „įvertinus Ukmergės PSPC finansinę situaciją bei atsižvelgus, kad Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija rengia greitosios medicinos pagalbos valdymo ir paslaugų teikimo organizavimo numatomo teisinio reguliavimo prioritetinių teisėkūros iniciatyvų poveikio vertinimo pažymą, kurioje viena iš siūlomų alternatyvių būtų greitosios medicinos paslaugas teikiančių įstaigų steigėjo funkcijų perėmimas iš savivaldybių ir perdavimas Sveikatos apsaugos ministerijai“.
Kad būtų aiškiau, kokiu čia įstatymu ar įsakymu yra remiamasi (nes jie čia nenurodyti), aš jį išverčiu taip: jei rajono gyventojas ateina su prašymu leisti užsitverti tvorą, o valdininkas nieku gyvu NENORI duoti leidimo, jis atsako maždaug taip: „ ryšium su vykstančiu klimato atšilimu jūsų sklypo vietoje galimai gali išsilieti jūra ir jūsų tvoros pamatai manomai gali trukdyti galimai vyksiančiai laivybai“. Galbūt būtų juokinga, jeigu nebūtų graudu.
Daugybe naujadarų ir terminų grįstas sprendimas rajono gyventojams atsisuks pagrįstą nerimą keliančiu kampu: kalbant konkrečiai, „greitosios“ teks laukti žymiai ilgiau. Net ir dirbant 3postų pajėgumu, medikai vos spėja suktis, kadangi vienai brigadai tenka 15019 gyventojų, kuriems bet kuriuo paros metu gali prisireikti skubios pagalbos. Palyginimui paminėsiu, kad kitoms Vilniaus apskrities GMP brigadoms tenkančių gyventojų skaičiaus vidurkis yra 13765.
Mažinant budinčių postų skaičių iškvietimų skaičius visai nemažėja. Galima drąsiai teigti, kad jis tik didėja, nes, pradėjus veikti insultų bei infarktų klasteriams, daugelį pacientų tenka skubiai pervežti į universitetines ligonines. Tokiame pervežime vidutiniškai užtrunkama apie 3 valandas. Tuo tarpu likusiam postui tenka atlaikyti padvigubėjusį darbo krūvį. Darbuotojams teks tikrai nemenkas išbandymas ir atsakomybė kažkaip visur suspėti, ištverti įpykusių pacientų replikas bei pyktį dėl to, kad „greitosios“ laukė per ilgai, paguosti priėmimo kambaryje pervežimo į universitetines ligonines belaukiančius sunkius ligonius.
Šių pokyčių negalima teisinti tuo, kad yra Ukmergės GMP finansavimas yra mažas. Vyr. gydytoja savo pranešime deklaravo, kad šis Ukmergės PSPC padalinys per 2015 metus atnešė 84 tūkstančius eurų pelno, o 2016 metais planuojama iš šio skyriaus gauti daugiau nei 90 tūkstančių eurų pelno.
Kyla keli pagrįsti klausimas. Kieno sąskaita yra taupomi pinigai? Kam naudinga bet kokiais būdais išlaikyti Ukmergės GMP padalinį po Ukemrgės PSPC sparnu? Kas leidžia valstybinių ligonių kasų lėšas, skirtas skubiai pagalbai užtikrinti, naudoti ne pagal paskirtį? Ir kieno interesai yra svarbesni už pagrįstus Ukmergės GMP darbuotojų interesus, atitinkančius gyventojų poreikius? Kodėl mes esame priversti savo poziciją ginti piketuodami, sulaukę formalaus „atsirašymo“?
Jei kasdien nevažiuočiau į iškvietimus, mane galbūt būtų galima įtikinti, kad viskas, kas susiję su Ukmergės GMP, tikrai daroma dėl ukmergiškių gerovės. Politikai moka gražiai pakalbėti, bet kokį savo sprendimą įvynioti į gražų spalvotą popierėlį ir tikėtis, kad naivuoliai tą saldainį prarys, kaip skanų. Politikai randa argumentų pagrįsti, kad saldainis tikrai gardus. Bet apgauti galima tą, kas nėra tiesiogiai susijęs su GMP situacija. Man problema yra aiški „iš vidaus“: mes nespėjame, darbo krūviai dideli, automobiliai seni, gyventojai nepatenkinti, mūsų atlyginimai maži. Tačiau mes dirbame pelningai ir mūsų „paleisti“ tiesiog neapsimoka. Štai ir atsakymas.
Žurnalo VILKMERGE.LT medžiaga
Informacijos papildymas:
2015 metų gruodžio 17 dieną vykusiame tarybos posėdyje piliečių tribūnoje dalyvavo Ukmergės PSPC profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė, Ukmergės GMP slaugytoja Jolanta Keburienė, kuri pateikė Ukmergės GMP darbuotojų poziciją dėl darbo sąlygų, darbo užmokesčio ir priklausymo ar nepriklausymo Vilniaus GMP, prieš tarybos posėdį prie Savivaldybės buvo suorganizuotas ir GMP darbuotojų piketas.
Savivaldybės tarybos veiklos reglamente nustatyta, kad artimiausiame posėdyje turi būti pateikiamas atsakymas dėl piliečių tribūnoje išsakytų problemų sprendimo. Sausio mėnesio Ukmergės raj. savivaldybės tarybos posėdžio metu atsakymą davė vicemerė Klavdija Stepanova.
„Ukmergės meras 2015 m. gruodžio 15 dieną raštu informavo Ukmergės PSPC profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkę J.Keburienę apie Savivaldybės mero potvarkiu sudarytos darbo grupės „Dėl Ukmergės PSPC GMP skyriaus restruktūrizacijos ir poliklinikos darbo šeštadieniais“ vertinimo išvadas. Atsižvelgus į darbo grupės pasiūlymus, GMP skyriaus darbuotojams nuo š.m. sausio 1 d. yra padidinti atlyginimai, taip pat paruošta Ukmergės PSPC darbuotojų darbo apmokėjimo tvarka, kad būtų sudaromos sąlygos įdarbinti GMP skyriaus vairuotojus, turinčius paramediko kvalifikaciją, paramedikais. Šiuo metu ši tvarka pateikta derinti profesinėms sąjungoms. Taip pat ruošiamos naujo GMP automobilio viešojo pirkimo Ukmergės PSPC lėšomis techninės sąlygos. Vykdant centralizuotą GMP automobilių parko atnaujinimo programą, gautas Sveikatos apsaugos ministro įsakymas, kad Ukmergės PSPC 2016 metais skirtas dar vienas GMP automobilis. T.y. vienas automobilis bus perkamas Ukmergės PSPC lėšomis ir dar vienas bus skirtas ministerijos”.
vilkmerge.lt