Laikotarpyje iki 2020 m. planuojama toliau tvarkyti miestą. Miesto pasikeitimui padės tai, kad jo tvarkymo 7 projektai įtraukti į Vilniaus regiono integruotos teritorijos vystymo programą. Apie juos papasakojo savivaldybės administracijos Strateginės plėtros ir investicijų skyriaus vedėja Rima Boškevičienė bei UAB „Eurointegracijos projektai“ atstovas Vytautas Jarutis. Siūloma pertvarkyti VšĮ Ukmergės ligoninė parką su jo prieigomis ir atnaujinti bei įrengti, kur jos nėra, infrastruktūrą. Pertvarkant šį parką teritorija skirstoma į įvairias erdves. Kiekviena jų turi savo funkciją.
Teritorija prieš ligoninės įėjimą projektuojama kaip reprezentacinė erdvė. Jos viduryje siūloma įkurti fontaną, nuo jo suformuoti pėsčiųjų takus. Kadangi esantys želdiniai yra tankiai suaugę ir užstoja ligoninės fasadą, siūloma pertvarkyti ir juos.
Projektuotojai siūlo želdiniais pasirinkti žydinčias sakuras, rododendrus, kurie suteiktų daugiau spalvų.
Skveras, kuriame yra lavoninės pastatas būtų tvarkomas minimaliai. Pastatas būtų atitveriamas aukšta, iki 2 m aukščio tvora, kuri nuo parko pusės būtų apželdinta vijokliais. Tuo pačiu būtų įrengiama ir nauja automobilių stovėjimo aikštelė.
Šalia ligoninės yra neišnaudojama erdvė, kurią galima skirti ramiam poilsiui, pritaikyti įvairaus amžiaus ir įvairių poreikių gyventojams. Čia būtų galima formuoti Ukmergės miesto sodą, įkurti rožių parką. Pasinaudojant verslo idėjomis, šis parkas galėtų tarnauti ir pramoginiams poreikiams: būtų galima organizuoti šventes, renginius, čia būtų gražu fotografuotis vestuvininkams. Visa ši teritorija būtų aptverta, atidaroma tik tam tikromis valandomis, teritorija būtų stebima vaizdo kameromis.
Šalia ligoninės yra apleistas, nenaudojamas baseinas. Kadangi, ligoninės vyr. gydytojo nuomone, reikia plėsti reabilitacijos paslaugas, tai būtų galima daryti ir baseino, jį rekonstravus, teritorijoje. Jis būtų dengiamas danga, kuria galima vaikščioti basomis, formuojamas ažūrinis tunelis, kur krentantys saulės spinduliai gali būti pritaikyti saulės šviesos terapijai, čia būtų įrengiami suoliukai, formuojami želdiniai.
Ligoninės parke yra pora vandens telkinių. Siūloma šalia jų suformuoti takų tinklą, įrengti medines terasas, pavėsines, automobilių stovėjimo aikštelę, vaikų žaidimo aikšteles, lauko treniruoklius, pavėsinės. Iš parko galima patekti į Dukstynos mišką, kuriame siūloma kurti edukacinę aplinkosauginio švietimo zoną. Tam būtų formuojamas takų tinklas, įrengiamos medinės vaikų žaidimo aikštelės, apžvalgos aikštelės ar bokštas, informaciniai stendai.
Ne mažiau aktuali yra aikštė prie Vilkmergės skulptūros Vilniaus gatvėje. Architektų teigimu, ten yra didelės erdvės, kurios nekuria estetiško vaizdo. Todėl šioje teritorijoje siūloma įrengti dangą iš granito mozaikos, kuri vaizduotų rajono žemėlapį su seniūnijomis, gyvenvietėmis, jų pavadinimais. Šalia siūloma kurti tam tikrą zoną su želdiniais, suoleliais, apšvietimu. Čia galėtų burtis ir bendrauti žmonės, vykti renginiai. Dar sovietmečiu statytą pastatą nuo šios zonos siūloma atitverti ažūrine sienele, kurioje būtų galima išraižyti įvairias raides, pasakojančias miesto įkūrimo legendą. Šalia esamame praėjime galėtų įsikurti lauko kavinė su uždara stiklo konstrukcija. Ir būtina uždaryti eismą aplink skulptūrą.
Tačiau gražius planus gali sustabdyti lėšų trūkumas. Sutvarkyti parką prie ligoninės, vadovaujantis pateiktomis idėjomis, reikėtų virš 2 mln. eurų.
Reprezentacinės erdvės prieš ligoninės įėjimą sutvarkymas kainuotų 250 tūkst. eurų, skvero su morgu sutvarkymas – 115 tūkst. eurų, poilsio ir rožių parko zona – 105 tūkst. eurų, aktyvaus laisvalaikio zona – 326 tūkst. eurų, edukacinė zona – 297 tūkst. eurų. Taip susidaro ženkli suma, nors šios teritorijos tvarkymui buvo planuota tik 200 000 eurų. Vilkmergės aikštės Vilniaus gatvėje sutvarkymui reikia 270 555 eurų.
Bet tai tik idėjos, todėl viską dar galima keisti ir koreguoti.
Kalbėta ir apie kitus projektus, kuriuos įgyvendinus Ukmergė gali pasikeisti. Pirmiausia tai Piliakalnio projekto II etapo įgyvendinimas. Pirmo etapo metu buvo sutvarkytos piliakalnio prieigos, buvusios pirties griuvėsiai, Vilkmergėlės upelio teritorija.
II etapo metu planuojama nuo piliakalnio pašalinti medžius, įrengti takelius aplink piliakalnį iki pat jo viršaus, automobilių stovėjimo aikštelę, rekonstruoti Paupio gatvės atkarpą. 1850 metais Kosakovskio darytose nuotraukose matosi, kad ant piliakalnio nėra medžių, taip pat įrengti takeliai aplink piliakalnį.
Šiam etapui būtų skiriama 754 tūkst. eurų ES lėšų. Taip pat 62 tūkst. eurų savivaldybės lėšų.
Ukmergės miesto aikščių, parkų ir skverų su prieigomis atnaujinimo bei įrengimo (Kęstučio aikštė, Draugystės skveras ir Pilies parkas su prieigomis) projektui būtų skirta daugiau kaip 2,1 milijono eurų ES paramos ir beveik 174 tūkst. lėšų savivaldybės biudžeto.
Buvusio karinio miestelio ir šalia esančių teritorijų viešųjų erdvių infrastruktūros
vystymas leistų buvusiame kariniame miestelyje įkurti tris zonas – verslo, rekreacinę ir gyvenamąją. Kartu būtų tvarkoma Vasario 16-osios gatvė ir parkas šalia jos (parkas tarp Vasario 16-osios ir Deltuvos gatvių), Klaipėdos gatvės skveras (prieš turgų), A. Smetonos gatvės atkarpa. Visam šiam projektui skiriama 3,760 milijonų eurų ES paramos ir beveik 305 tūkst. eurų savivaldybės lėšų.
Rekonstravus buvusios Ukmergės dailės mokyklos pastatą, planuojama čia įkurti Tolerancijos centrą. Rekonstrukcijai skiriama 370 tūkst. eurų ES lėšų ir 30 tūkst. eurų savivaldybės lėšų. Tačiau dar nežinoma, kas šiame centre įsikurs. Kol kas renkami pasiūlymai ir idėjos.
Sutvarkius Šventosios upės pakrantę, teritorija būtų išvalyta nuo šiukšlių, menkaverčių želdinių. Būtų atnaujinti esami takeliai, įrengta gatvė. Taip pat būtų formuojamas upės parkas, įrengiamas apšvietimas ir mažosios architektūros elementai.
Taip pat planuojama sukurti atviras kūrybines erdves Ukmergės jaunimui.
Įgyvendinus šiuos planus Ukmergė pagražėtų, taptų panaši į modernų miestą. Tačiau dažnai tokiems projektams koją pakišą neskirtas arba per mažas finansavimas, blogai parengti, iki galo neapgalvoti projektai. Tačiau vis tik reikia tikėtis, kad planai bus įgyvendinti ir iki 2020 metų Ukmergę matysime kitokią.
Arvydas Pėšina
I dalis: Kam iki 2020 metų teks Europos Sąjungos parama rajone (1 dalis)