Gražus mūsų kraštas. Gražus kiekvienas Lietuvos kampelis, tačiau natūralu, kad kiekvieno rajono, kaimo ar seniūnijos patriotas į savo regioną žiūri su ypatinga meile žemei, to krašto istorijai, papročiams, kultūrai. Skulptorius Viktoras Žentelis puikus pavyzdys, kurio Jubiliejų paminėjome sausio 15 dienos popietę Veprių seniūnijos salėje. Kartu pristatyta jo darbų paroda.
Viktoras Žentelis gimė 1956 m. Širvintų r. Šešuolėlių k. 1961 m. drauge su tėvais persikėlė gyventi į Veprius ir po metų pradėjo lankyti mokyklą. Atsiskleidus gabumams muzikai, mokėsi M. Čiurlionio meno mokykloje Vilniuje. Besimokydamas šioje mokykloje Viktoras pajuto, kad jis jaučia ypatingą meilę dailei.
Pabaigęs Veprių vidurinę mokyklą, 1974 m. įstojo į Vilniaus valstybinį Dailės institutą, skulptūros specialybę.
Po studijų Viktoras grįžo į Veprius ir padovanojo miesteliui savo diplominį darbą – Veprių simboliu tapusią „Geldutę“ (daugeliui žinoma legenda apie nepaprasto grožio mergaitę, laumių nuskandintą Veprių ežere, į ežero paviršių iškylančią ant kraičio skrynios ir graudžiai kankliuojančią…).
Viktoras Žentelis dešimtmetį dirbo S. Nėries kolūkyje dailininku ir skulptoriumi. Per tą laiką Veprius ir Sližius papuošė įvairaus pobūdžio darbai – skulptūros „Rytas“, „Skaitančioji“, Paukščiai“, „Medėja“, „Motinystė“, bareljefai muzikavimo temomis Veprių kultūros namuose, Sližių kultūros namuose – bareljefas „Besišypsančios saulės“ ir t.t. Atgimimo laikotarpiu Viktoras Žentelis svariai prisidėjo prie religinės krašto tradicijos atkūrimo: padarė techninius brėžinius atstatomoms Veprių Kalvarijų koplytėlėms ir vartams, išdrožė ne vieną kryžių ar koplytstulpį. 2001 m. iš ąžuolo išdrožė žmogaus ūgio Nukryžiuotojo figūrą Veprių Baro konfederacijos paminklui, kūrė memorialines lentas Veprių bažnyčios statytojams, reljefus Veprių Kalvarijų koplytėlėms.
Amžių sandūroje buvo įkurtas Tūkstantmečio parkas, kurį papuošė Viktoro Žentelio skulptūros.
Neapsiribojo Viktoras Žentelis vien savo gyvenamosios aplinkos puoselėjimu ir gražinimu. Ukmergės miestui padovanota skulptūra „Jaunystė“, 2014 m. Ukmergės senamiestis pasipuošė linksmais katinais. Viktoras Žentelis sutiko atstatyti Laisvės paminklą Siesikuose, sukurti šiam miesteliui ir A. Smetonos skulptūrą. Atsirado kūriniai Šešuolių 670 metų, Pabaisko mūšio 570 metinėms ir kt. Grožėtis Viktoro skulptūromis galime ir užsukę į Krekenavą („Bičiulystė“ ir „Kermošius“), Radviliškio r. Alksniupius (paminklas karo ir pokario kovose žuvusiems, „Liepa“), Kėdainius (Kristaus skulptūra, skirta Lietuvos kankinių atminimui).
Dalyvavo Viktoras įvairiuose pleneruose Lietuvoje ir užsienyje. Jo sukurti darbai „Bangos“, „Liepa“, „Burės“ puošia svečias šalis.
Vepriams tapus mažąja Lietuvos kultūros sostine Viktoras suskubo sukurti dar kažką labai ypatingo. Artimiausiu metu planuojama įrengti šviesos instaliaciją prie Veprių ežero, kuri primins kosmologinius įvykius, nutikusius šioje vietoje prieš milijoną metų. Veprius turėtų nušviesti meteoritas…
Už indėlį puošiant ir garsinant savo kraštą dėkojo Ukmergės savivaldybės mero pavaduotoja K. Stepanova, savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja L. Gerulskienė ir pavaduotojas J. Zareckas, Seimo nario A. Dudėno patarėja I. Kižienė, Tarybos narys A. Lyška, Veprių seniūnė D. Urbonienė, Pabaisko seniūnas G. Lapukas, VO „SOS Vepriuose“ direktorius R. P. Šaulys, Lyduokių k. bendruomenės pirmininkė A. Pusvaškienė, St. Jankeliūnas, Sližių k. bendruomenės atstovai R. Vasiliauskienė ir K. Verenius, klasės draugai ir kt.
Pažvelgus į Viktoro Žentelio nuveiktus darbus, jo indėlį į krašto kultūros puoselėjimą, matome, kad labiausiai jam miela prosenelių žemė. Kokia didelė įtaka padaryta jo tėvų – mokytojos Elenos Žentelienės, tėvo Jono Žentelio – Ukmergės garbės piliečio, skulptoriaus, mokytojo, muziejininko. Svarbiausia, kad Viktoras visada išliko savimi, apsuptas darnios šeimos, kur įkvėpimą kūrybai ir surado. Jo įkvėpėjais buvo ir tebėra jaunystė, žmona Laimutė, vaikai ir anūkai.
Linkime Viktorui naujų idėjų, minčių ir gražių darbų!
Dalia Radzevičienė,Veprių seniūnijos vyresnioji specialistė