Jau trečią mėnesį beveik kiekvieną darbo dieną leidžiu bendruomeniniame, šeimų įsteigtame gamtos darželyje „Vėjo šalies vaikai“, kuris įsikūręs Ukmergės rajone, Sukinių kaime. Jį lanko mano trečioji dukra. Vyresnieji vaikai ėjo į valstybinį darželį, todėl turiu su kuo palyginti patirtis. Kiekviena diena čia – tarsi turistinis žygis, kuriame praktiškai galima patirti gamtos stebuklus, kvėpuoti grynu oru, stebėti vaikų nuotaikas ir sveikatą.
Jiems čia vienmarškiniams ir be batų lakstyti lauke leidžiama net esant penkiems laipsniams šilumos, o basomis jurtoje – dešimčiai.
Niekas neaikčioja, kai vaikas kiša rankas į šaltą tvenkinio vandenį, taškosi balose, ropinėja ar ridinėjasi smėlyje. Niekas nesaugo ir jų rūbų – tik vaikystę ir norą pažinti. Kad jis nuo suaugusiųjų „auklėjimo“ palaipsniui visai neišnyktų.
Įsupti į šiltus miegmaišius miške pakabintuose hamakuose vaikai išmiega 2-4 valandas pietų miego. Tie, kurie miegoti nenori, patys susigalvoja, ką veikti.
Nuolat būdami gamtoje jie greitai išmoksta karstytis medžiais, laipioti kopėčiomis, įgyja daugiau pasitikėjimo savimi ir savo jėgomis.
Čia neprivaloma kiekvieną kartą plautis rankų prieš valgį, kuris ruošiamas ant laužo arba lauko virtuvėje. Net jei namie vaikai atsisako valgyti jiems nepatinkančius produktus, darželyje suvalgo viską. Maistas, beje, čia tik vegetarinis, o visos daržovės, dalis kruopų ir miltai – iš vietinių ūkininkų.
Per tris mėnesius nesusirgo nė vienas vaikas, išskyrus vieną mergaitę, kuriai porą dienų buvo pakilusi temperatūra. Deja, valstybinių darželių statistika rodo, kad darželį lankančiam vaikui yra normalu sirgti 13 kartų per metus.
Mūsų visų džiaugsmui paskutiniu metu lauko ir gamtos darželių atsiranda vis daugiau: Vilniuje veikia jau du gamtos darželiai: „Po smilgom“ ir „Lauko darželis“, Širvintose – „Žalioji pievelė“, Rokuose netoli Kauno – darželis jurtoje, Smiltynėje prie Klaipėdos – „Miško darželis“, o dabar ir Ukmergės rajone įsikūrę „Vėjo šalies vaikai“.
Ką daryti tiems, kas negali vesti vaiko į lauko ir gamtos darželius?
Leiskite vaikams lakstyti basiems ir be rūbų tada, kai jie to nori. Apie kraštutinius atvejus čia, žinoma, nekalbama. Tenka matyti, kaip įnirtingai kartais mamos kovoja su vaikais, kol jiems užmauna pėdkelnes, šiltas kelnes, vilnones kojines, šlepetes. Kam?
Nebijokite, jei būnant lauke jums pasirodė, kad sušalo vaiko rankos arba nosis. Tikrinkite kaklo sritį. Ir apskritai – mažiau bijokite.
Lietus ir vėjas – ne priežastis sėdėti namuose. Norint auginti sveiką vaiką, tėvams patiems reikia keisti savo gyvenimo būdą. Nes vaikai mokosi iš tėvų.
Parinkite vaikui tokius lauko rūbus, kurių nebūtų gaila sutepti. Kitaip vietoje džiaugsmo abu patiria stresą: mama nuolat saugo, kad vaikas neišsipurvintų, o jis visą laiką būtent tai ir nori padaryti. Grįžę namo, rūbus išsiskalbsite ir nusiprausite. Kokia bėda?
Ar prie atviro lango miegate kiekvieną naktį, ištisus metus? Ne? Tada pradėkite tai daryti. Jei pasidarys šalta, šilčiau apsiklokite. Dar vėliau galėsite persikelkite miegoti į balkoną, jei tik tokį turite. Grynas oras būtinas jūsų namuose, kad ir kokiam užterštam mieste gyventumėte. Tvankus buto oras nei kiek nėra švaresnis – net neabejoju.
Maistas, maistas ir dar kartą – maistas! Nekiškite jo vaikui, jei jis nenori valgyti. Geriau palikite ramybėje. Jei sunku tai padaryti, pabandykite įsivaizduoti, kaip jaustumėtės, jei jums kas nors nuolat įkyriai bandytų įsiūlyti tai, ko nenorite. Atidžiai stebėkite, kuo, kiek ir kaip vaiką maitiname. Tačiau sveiko maisto tema ir mitybos kultūra, nors ir neatsiejama nuo grūdinimo – kito pokalbio tema.
Koks jūsų vaiko režimas, kada jis keliasi ir eina miegoti? Vaiko sveikatai režimas yra ne mažiau svarbus, nei maistas, judėjimas ir grūdinimasis. Kartu anksti kelkitės ir eikite miegokite 22 valandą vakaro.
Šeimos, įkūrusios bendruomeninį darželį „Vėjo šalis vaikai“, planuoja kurti alternatyvią pradinę mokyklėlę Ukmergės rajone. Pasitarimas dėl jos rengiamas 2016 m. sausio 11 d. 18 val. jaunimo laisvalaikio centre, Miškų g. 29. Visus tėvelius, kuriems įdomus šis projektas, mielai kviečiame dalyvauti. Tel. pasiteiravimui 8 656 31211 (Sigita).
Sigita Kriaučiūnienė