Paminėtas kolektyvo ir kūrybinės veiklos jubiliejai

    0
    20150919 145040

    20150919 145040

    Rudens pradžioje Liaušių kultūros namuose paminėti keli jubiliejai. Kultūros namų meno vadovė Aldona Četkauskaitė šventė savo kūrybinio darbo 35-metį ir folkloro kolektyvas „Ievužė“,  kuriam ji vadovauja, 30-metį.

    A. Četkauskaitė pasakojo, kad dirbti ji pradėjo Ukmergės mokyklose. Baigusi tuometinį Vilniaus Pedagoginį institutą ir įgijusi muzikos mokytojos specialybę, ji Ukmergėje dirbo septynerius metus. Sumažėjus darbo krūviui įsidarbino tuometiniuose Želvos zoniniuose kultūros namuose, kuriuose dirbo iki 1985 metų.

    Želvoje laukė daugybė darbų, nes kultūrinis gyvenimas čia buvo apmiręs. Čia ji subūrė etnografinį, mišrų vokalinį, vėliau – vokalinius vyrų ir moterų ansamblius. Vadovė pasakoja, kad tokie ansambliai anuomet buvo reikalingi, nes sovietiniais laikais reikėjo dalyvauti šventėse. Vėliau ji vadovavo kaimo kapelai, bet Želvos mokykloje pradėjus dirbti jaunam muzikos mokytojui Vilmantui Driukui, kapelą perdavė jam.

    20150919 143613

    Prisimindama darbą, A. Četkauskaitė minėjo, kad sovietiniais laikais tuometinio Kapsuko (dabar Marijampolė) rajone, Onos Sukackienės pedagoginėje mokykloje vyko konkursas. Į jį želviškiai nuvežė keturiais balsais dainuojantį vyrų ansamblį, kuris pateko į finalą Palangoje. Tačiau ten teko susitikti su vietiniais ir pergalė atiteko Palangos atstovams. Tačiau „ir antra vieta nebuvo tokia prasta“, – mano ansamblio vadovė. Vėliau Dainų šventei reikėjo parengti chorą. Tuomet A. Četkauskaitė sujungė savus ansamblius, prijungė mokyklos chorą ir taip atsirado choras, dalyvavęs šventėje.

    20150919 143825

    Penkis metus išdirbusi Želvos kultūros namuose A. Četkauskaitė perėjo dirbti į Molėtų rajono Videniškių kultūros namus, kuriuose dirbo daugiau negu 27 metus. Ten iš aplinkinių Pikčiūnų ir Krupelio kaimų pasirinko šešias moteris ir sukūrė etnografinį, o nepriklausomybės laikais – folkloro kolektyvą. Pradžioje kolektyvas neturėjo tautinių drabužių – koncertuodavo su savais. Vėliau, parduotuvėje radus languotos medžiagos, buvo pasiūti drabužiai.

    Palaipsniui „Ievužė“ išaugo iki 12, vėliau – 14 narių. Viena kolektyvo narė buvo kaip „atsarginė“, nes prireikdavo ką pakeisti. Kolektyvo vadovė pasakojo, kad „Ievužės“ repertuaras buvo didelis. Videniškiuose pradėta rengti regionines šermenų giesmių apžiūras, kurios vėliau persikėlė į Molėtus. A. Četkauskaitei persikėlus į Liaušius šios apžiūros nesibaigė. 2013 metais Ukmergėje švč. Trejybės bažnyčioje vyko respublikinis Šermenų giesmių giedojimo renginys, po metų renginys persikėlė į Šešuolių bažnyčią. A. Četkauskaitės teigimu, žmonės galvoja, kad šermenų giesmės giedamos tik per laidotuves. Tačiau jos giedamos ir koncertuose, tarptautiniuose festivaliuose.

    20150919 144618

    „Ievužė“ rinko medžiagą apie lietuvių vestuvines dainas, žaidimus ir papročius. Dar 1994 metais „Ievužė“ buvo pakviesta dalyvauti mokslinėje konferencijoje Jadvygos Čiurlionytės 70-mečio proga. Čia ansamblis atliko vestuvinę programą. Po to sekė pasiūlymas padaryti įrašus nacionaliniame radijuje. Įrašai padaryti 1996  ir 1997 metais. Kai per radiją transliavo šią programą „moterys iš laukų nulėkė klausyti radijo aparatų“, – pasakojo A. Četkauskaitė.

    DSC 0561

    A. Četkauskaitė vardijo savo kolektyvo pasirodymus. Tai tarptautinis festivalis „Ežerų sietuvoje“ Utenos apskrityje, tarptautinis festivalis „Baltika“ Švenčionių rajone. Buvo pasirodymai Vilniuje Sereikiškių (dabar Bernardinų) parke, Katedros aikštėje Vilniuje. Dainavo XIII-oje Pasaulio lietuvių dainų šventėje 1990 metais. Tuomet gavo padėką su Aukščiausiosios tarybos pirmininko Vytauto Landsbergio parašu. 2003 metais kolektyvui suteiktas „Aukso paukštės“ laureato vardas.

    2003 metais Vydeniškiuose lankėsi Lietuvių liaudies kultūros centro įrašų studija. Joje įrašyta „Ievužės“ kompaktinė plokštelė. 2005 metais išleista kompaktinė plokštelė „Oi, rūta, rūta“ su vestuvinėmis liaudies dainomis, papročiais, rateliais, žaidimais. 2008 metais – kompaktinė plokštelė „Šermenų giesmės. Rytų Aukštaitija“.

    DSC 0563

    2013 metais į Liaušius persikėlus A. Četkauskaitei, persikėlė ir „Ievužė“. Tik kolektyvas tada atsinaujino – jame dainuoja Liaušių ir Videniškių moterys. Viso dabar kolektyve 12 narių.  

    Jubiliejuje šventėje Liaušių kultūros namuose koncertavo ne tik „Ievužė“. Moterys į svečius pakvietė Zarasų rajono Antalieptės kaimo kolektyvą „Un tą lieptą“, TV projekto dalyvę Gražiną Gabrilavičienę iš Jasiuliškių. Kolektyvą sveikino savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Agnė Balčiūnienė, Kultūros centro direktorės pavaduotoja Inga Kaselienė.

    Arvydas Pėšina

    DSC 0558

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia