Ukmergės kultūros draugija išleido ir visuomenei pristatė naują, jau 24-ąjį, Deltuvos kultūros almanacho „Eskizai“ numerį. Leidinyje gausu istorinių faktų, įžvalgų, nuotraukų, įvairių autorių kūrybos. „Eskizai“ pradėti leisti 1990 metais, taigi, šie metai yra beveik jubiliejiniai.
Naujasis „Eskizų“ numeris pristatytas visuomenei vasario 27 dieną Ukmergės kultūros centre. Almanacho pristatymo metu patriotinėmis dainas atliko A.Smetonos gimnazijos mišrus jaunimo choras (vadovė Jūratė Martinkutė), tremtinių choras „Tremtinys“ (vadovė Julė Juodienė), J.Basanavičiaus gimnazijos moksleivis Haroldas Liumparas.
Redakcinę kolegiją pasveikino Ukmergės rajono meras Vydas Paknys: „Dėkui, kad yra tokių žmonių, kurie negriauna, o kuria. Tai yra stiprūs žmonės. Kad būtų išleisti „Eskizai“, reikia juodai dirbti. Bet tas juodas darbas duoda šviesius rezultatus, kurie mums labai reikalingi“.
A.Smetonos gimnazijos direktorius Adolfas Girdžiūna pasidžiaugė, kad Ukmergėje yra leidžiamas toks žurnalas, nes, pasak jo, jei ne šių žmonių darbas, daugelis iškilių žmonių ir gražių dalykų istorijų taip ir nugrimstų užmarštin.
Šiais metais redakcinė almanacho kolegija pristatymą pradėjo kiek kitaip: tiesiog užduodami vieni kitiems klausimus. Daugiausia klausimų teko leidinio redaktoriui Vytautui Česnaičiui:
– Kodėl ir praėjusiame, ir šiame numeryje itin daug vietos skirta LR Prezidentui Antanui Smetonai?
– Mes stengiamės eiti koja kojon su laikmečiu ir su Ukmergės rajono savivaldybe. Ji restauruoja A. Smetonos dvarą, taigi ir mes savotiškai prisidedame bei skatiname šį projektą. Didelę leidinio apimties dalį skirdami A. Smetonos asmenybės įamžinimui, pagerbiame ir patį Prezidentą.
– Almanachas išsiskiria tuo, kad rašote labai išsamius straipsnius. Tam reikia nemažai žinių, išmanymo, kruopštaus ir atsakingo darbo. Kas Jus skatina tai daryti?
– Rašau todėl, kad negaliu nerašyti. Mane domina kultūra. Įdomu patikrinti save ir atrasti įvairius veiksnius, kurie įtakoja kitų veiksmus. Svarbiausia yra idėja. Tą idėją aš išmąstau, žvelgiu į įvairius prototipus, stebiu, kad nebūtų menkaverčių dalykų. Tai tarsi vizitinė kortelė, tavo parašas. Kai atrandi tą grūdą, iš kurio viskas pradeda augti, kilti, tada atrandi ir žmones, kurie „dega savyje“. Bandai su jais bendrauti ir atrandi daug gražių dalykų. Pradėjus leisti “Eskizus”, turėjome finansavimą, todėl buvo gera 2 metus nevargti, neieškoti pinigų, o tik kurti. Kai baigėsi finansavimas, tada teko patiems raitotis rankoves ir ieškoti rėmėjų, rašyti projektus.
– Apie almanacho pavadinimo atsiradimą sklando įvairiausių legendų. Kaip iš tiesų gimė šis pavadinimas?
– Apie tai geriau papasakoti gali Stasys Pulkauninkas, kuris šiame darbe – nuo pat pirmųjų žurnalo leidybos metų.
– „Eskizai“ gimė Sąjūdžio laikotarpiu. Tuo metu dar ėjo politinio pobūdžio laikraštėlis „Aistuva“. Lietuvoje jau pradėjo daugėti įvairių laikraščių, žurnalų, todėl to laikraštėlio leidyba ėjo į pabaigą. Kartą su bičiuliais, susėdę ir apkalbėję įvairius politinius, kultūrinius klausimus, nusprendėme, kad reikėtų išleisti kokį nors naują kultūrinio pobūdžio laikraštį ar žurnalą, kuriame savo kūrybą galėtų skelbti menininkai. Nusprendėme leisti žurnalą, nes laikraštis yra vienkartinis dalykas, o žurnalas, nors leidyba yra brangesnė, išlieka ilgiau. Kitą savaitę susirinkę nutarėme, kad leisime žurnalą. Sėdome rinkti jam pavadinimą: kiekvienas surašėme ant lapelių savo variantus, o vėliau rinkomės iš pasiūlytų. Buvo pasiūlyta įvairiausių, net dabar skambančių juokingai, tarkime: „Natalija ir Ko“. Ištraukus pasiūlymą su žodžiu „eskizai“, apsvarstėme, ką jis reiškia. Tai tarsi nepabaigti menininkų darbai, štrichai, o mes buvome irgi pakankamai kuklūs, nežinomi. Nusprendėme, kad šis pavadinimas labiausiai tiks. Pirmasis „Eskizų“ numeris buvo dar labai plonas: vėliau kokybė gerėjo, žurnalas storėjo.
– Almanache buvo rašoma apie įvairias Ukmergės krašto vietas: Lėną, Šešuolius, Veprius ir kt. Kokie Ukmergės krašto kampeliai jau yra patraukę „Eskizų“ dėmesį ir kokie yra planai ateičiai?
– Jei šiandien sudėtume ant stalo visus „Eskizus“, jų nepaneštume. Tie kultūros kilogramai yra didelė šio krašto pagerbimo, atsidavimo, populiarinimo esmė. Tikiuosi, kad po mūsų kažkas susistemins visų „Eskizų“ istorinę pusę ir išleis atskiru leidiniu. Būtų džiugu, kad prisijungtų ir jaunimas.
– Lyginant su kitais Lietuvos periodiniais leidiniais, kuo „Eskizai“ išsiskiria ir yra unikalūs?
– Keistokas klausimas: kuo jie yra unikalūs. Jau vien tuo, kad mes esame treti Lietuvoje, leidžiantys almanachą savo etninėse žemėse. Tokius leidinius leidžia dar Suvalkijos ir Biržų kraštas.
Šį kartą almanacho „Eskizai“ apimtis labai solidi – net 256 puslapiai. Išspausdinti net 35 autorių parengti straipsniai, virš 150 istorinių ir šiandienos, ir iš asmeninių archyvų gautų arba pasiskolintų spalvotų ir nespalvotų nuotraukų. Nuotraukos pasižymi itin gera poligrafija, malonios akiai, kūrybiškos, meniškos.
24-asis ,,Eskizų“ almanacho numeris skirtas Lietuvos Respublikos Prezidento Antano Smetonos gimimo 140-čiui (1874-2014) paminėti. Visas ,,Eskizų“ turinys suskirstytas į tris skyrius (aplankus): Ištakas, Įžvalgas ir Raišką. Ištakose rasite ir galėsite skaityti studijas ir straipsnius valstybingumo, religijos, visuomenės, iškilių asmenybių, tautos likimo temomis. Sužinosite apie Prezidento A. Smetonos, jo šeimos, artimųjų gyvenimo peripetijas ir Lietuvos valstybingumo gynimą. Įžvalgose yra 13 probleminių, mokslinių, diskusinių straipsnių apie pedagogiką, etnologiją, laisvės kovų įamžinimo, dvarų išlikimo situaciją bei problematiką Ukmergės rajone, apie kelius į Ukmergės sąjūdį, apie iškilųjį dvasininką Alfonsą Svarinską.
Visas Raiškos skyrius – 26 rašiniai, skirti ,,Eskizų“ skaitytojų, rengėjų jausmams, nuotaikoms, kūrybiškumui išreikšti. Čia sutilpo straipsniai, skirti Liutauro Ulozo, Virmanto Januškos, Edmundo Steiblio, Reginos Pakėnienės atminimui. Kalbėta apie nenutrūkstančius ryšius su gediminiečiais, prasmingą laiką „Bočių“ bendrijoje… Taigi, nuo ,,Mano senelio luoto“ iki Pabaisko regatos… Straipsnius ruošė, atsiminimus teikė, diskutavo, paviešino savo kūrybą 21 autorius. Mįslingi ir gražūs bei patrauklūs Rasos Jeskelevičienės piešiniai. Skaitytojus tikrai linksmai nuteiks satyriškas, šaipuokliškas, ir į pasaulį, ir į jo reiškinius kitaip žvelgiantis, kitokią egzistenciją ir realybę matantis bei nebijantis apie tai kalbėti Romas Raila su kūriniu ,,Mano nelabasis užsiėmimas“. Šis autorius, kaip ir visi kiti, kurių darbai išspausdinti almanache „Eskizai“, nejučia priverčia stabtelti, liautis skubėjus, ir valandėlei įsigilinti ir į save, ir į supantį pasaulį – taip pamėginant atrasti tikrąsias vertybes.
VILKMERGE.lt
Bus video…
Skaitykite ir žurnale:
{eventgallery event=’114660006053230309490@6123138420960282961′ attr=images mode=imagelist max_images=50 thumb_width=50 }