Pirmąją pavasario dieną 33 458 rajono gyventojai rinko 24 rajono tarybos narius ir merą. Išrinkta valdžia turės ketverius metus spręsti svarbiausius rajono reikalus. Po dviejų savaičių įvyko antras mero rinkimų turas, kuriame veržėsi du kandidatai.
Pasibaigus rinkimams kovo 1 dieną ir suskaičiavus balsus paaiškėjo, kad rinkėjų aktyvumas rinkimuose rajone siekė 45,32 proc. Tą dieną į rinkimus atėjo 15 164 rinkėjai. Pagal šį rodiklį Ukmergės rinkiminė apygarda šalyje – 43-ia. Didžiausias rinkėjų aktyvumas fiksuotas Birštono apygardoje. Čia balsavo 64,27 proc. rinkėjų. Mažiausias – Klaipėdos mieste, balsavo tik 36,97 proc. rinkėjų. Šalies rinkėjų aktyvumo vidurkis yra 47,17 proc.
Rajone aktyviausiai balsavo Laumėnų apylinkės rinkėjai. Jų aktyvumas – 63,18 proc., pasyviausi vidiškiečiai – aktyvumas 37,85 proc. Mieste aktyviausi buvo Klaipėdos apylinkės rinkėjai. Į rinkimus čia atėjo 52,94 procentai rinkėjų. Pasyviausi – Kauno apylinkės rinkėjai. Jų į rinkimus atėjo 38,74 proc. Rajono apylinkių rinkėjų aktyvumo vidurkis – 45,32 proc.
Rajono meras buvo išrinktas tik iš antro karto – po dviejų savaičių, kovo 15-ąją. Tuomet į rinkimus atėjo 36,51 proc. rinkėjų, arba 11 974 rinkėjai. Šalyje šis rodiklis irgi sumažėjo. Rinkimuose Lietuvoje dalyvavo 38,73 proc. rinkėjų.
Į rinkimus atėjusiems balsuoti Ukmergės rajono gyventojams teko pasirinkimas – 7 partijos ir 2 rinkimų komitetai bei 8 kandidatai į merus. Rinkėjų valia lėmė, kad 5 partijos ir vienas rinkimų komitetas turės savo atstovus rajono taryboje.
Lietuvos socialdemokratų Ukmergės skyrius ir Darbo partijos Ukmergės skyrius
Daugiausiai balsų rinkėjai atidavė už Lietuvos socialdemokratų partiją, antroje vietoje – Darbo partija. Šios abi partijos rajono taryboje turės po šešias vietas. Praėjusiuose, 2011 metų rinkimuose, socialdemokratai buvo iškovoję 5 vietas, tačiau realiai turėjo tik keturias, o darbiečiai – tris. Merą taip pat turės Darbo partija.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga taryboje turės penkias vietas vietoje turėtų septynių.
Keturias vietas rajono taryboje išsaugojo Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai.
Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) rajone atsirado iš buvusios Liberalų ir centro sąjungos. Jie taryboje turės dvi vietas, vietoje anksčiau turėtų trijų.
Partija Tvarka ir teisingumas, iki šiol turėjusi taryboje vieną vietą, neturės nieko. Tradiciškai Ukmergės apygardoje nieko negavo ir Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis.
Skirtingai pasisekė politikos naujokams. Vieną vietą taryboje turės visuomeninis rinkimų komitetas „N. Puteikio komanda“. O kitas politikos naujokas – „Vilkmergės“ visuomeninis komitetas atstovų taryboje neturės.
Tam, kad partija ar rinkimų komitetas gautų nors vieną vietą rajono taryboje, reikėjo viršyti gautų balsų kvotą. Ją sudaro keturi procentai rinkėjų arba 546 balsai.
Analizuojant rinkimų rezultatus stebimas socialdemokratų ir darbiečių populiarumas visame rajone. Jų balsai išsidėstę tolygiai. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga mieste buvusi tik ketvirta, pirmavo kaimiškose apylinkėse. Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai daugiausiai balsų surinko miesto apylinkėse.
Pasibaigus rinkimams turėjusios nurimti politinės aistros kais dar iki pirmojo naujai išrinktos tarybos posėdžio. Tik kai bus patvirtinta nauja rajono valdžia – vicemeras, savivaldybės administracijos direktorius ir jo pavaduotojas, aistros palaipsniui nurims.
Rinkimai pasibaigė, bet pabandykime paanalizuoti kandidatų į merus ir partijų programas – ką jie siūlė ir žadėjo. Pirmas įspūdis toks, kad programos arba buvo kuriamos prieš gerą pusmetį iki rinkimų, arba kandidatai nežinojo realios situacijos.
Viena kandidatė ir jos rinkiminis komitetas žadėjo kiekviename daugiabučio bute apskaitą, kad gyventojai mokėtų už realiai gautą šilumą. Ir pasisakė už problemų sprendimą švietimo ir kultūros srityse. Kokios problemos kankina šias sritis įvardinta nebuvo. Kitas kandidatas į merus ir jo partija žadėjo reikalauti kelio Ukmergė – Želva rekonstrukcijos pradžios. Nors dar prieš rinkimus savivaldybė pranešė, kad kelio rekonstrukcija prasidės vasarą.
Kita partija per kadenciją, t.y. ketverius metus, žadėjo nutiesti pietvakarinį miesto aplinkkelį ir sutvarkyti daugiau kaip 20 miesto ir gyvenviečių gatvių. Priminsime, kad aplinkkelis bus nieko vertas be tilto per Šventosios upę.
Kita partija, žadėjusi, kad jei už ją balsuos rinkėjai – viskas bus gerai, išasfaltuoti gatves Krekšlių rajone. Kitos miesto gatvės, turbūt, jau išasfaltuotos. Šios partijos lyderio Ukmergėje portretas buvo vežiojamas skyde ant priekabos. Būtų kaip ir nieko, bet atvaizdas už portreto priminė Kinijos didmiesčio vaizdą.
Tačiau „išradingumu“ visus pralenkė save išsikėlęs kandidatas į rajono merus Julius Kazėnas. Mieste buvo dalinami jo kalendoriai.
Kalendoriuje, pavyzdžiui, kandidatas apie save rašo, kad 1997 metais buvo išrinktas Joniškio rajono vykdomojo komiteto pirmininku. Bet rajonų vykdomieji komitetai buvo panaikinti jau 1990 metais.
Svarbiausia tai, kad kandidatas pamiršo valstybines šventes. Vasario 16-oji jam tik Vėliavos iškėlimo diena, o Kovo 11-osios nėra prie jokių švenčių ar tautinės vėliavos iškėlimo dienų. Šv. Velykos kandidatui šiais metais bus kovo 31 d. (Tikros šv. Velykos šiais metais – balandžio 5-6 d.). Religinė švente tampa balandžio 1-oji -Melagių diena. Kalendoriuje religinės šventės baigiasi gruodžio 24 d. Kūčiomis.
Arvydas Pėšina
vilkmerge.lt nuotr.