Spalio 27-tąją Kriminalinės policijos pareigūnai mini savo profesinę dieną. Ukmergiškiai Lina ir Vaidas Šereivai – tai pora, savo meilę skiriantys
šeimai ir šiai profesijai.
Lina ir Vaidas Šereivai Ukmergės rajono policijos komisariate dirba jau per dešimtį metų, didžioji darbo laiko dalis skirta Kriminalinei policijai. Per tuos metus ištirtas bylas galima skaičiuoti šimtais – tai ne tik tūkstančiai darbo valandų, bet ir daug išgyvenimų, prisiminimų… Galbūt dėl to pokalbio metu vis žvilgčiojome atgalios, o kabinetas rodėsi persmelktas nostalgijos – lyg kažko praeinančio, lyg prarandamo…
Po mėnesio – į Santuokos rūmus!
Lina ir Vaidas patys juokauja, kad jie, matyt, sutverti vienas kitam. Taip jau nutinka, kad visi svarbūs gyvenimo įvykiai aplanko juos kartu. Kartu baigė bakalauro studijas, kartu tapo vyresniaisiais tyrėjas, beveik tuo pačiu metu jiems suteikiami tarnybos laipsniai bei paskatinimai, o ir gimę jie kone kartu – teskiria viena diena.
Kriminalistų pora susipažino besimokydami Klaipėdos aukštesniojoje policijos mokykloje. Po mėnesio draugystės su pareiškimais rankose jaunuoliai jau pasuko į Santuokų rūmus, o dar po gero pusmečio – sumainė aukso žiedus. Vaidas tuo metu dirbo Kupiškio rajono policijos komisariate. „Planavome ir gyventi Kupiškyje, tačiau negavau darbo. Kaip tik pasiūlė dirbti Ukmergės rajono policijos komisariate nepilnamečių reikalų inspektore. Vos atsiradus galimybei čia atvyko ir Vaidas“, – pasakoja iš Veprių miestelio kilusi Lina. Priimant sprendimus visuomet kyla abejonių, tačiau pora labai greitai suprato, kad šis jų sprendimas buvo teisingas. Vaidas pradėjo dirbti apylinkės inspektoriumi. „Pirmasis įspūdis buvo labai geras, tas jausmas išliko ir lig šiol. Kolektyvas draugiškas, visi padėjo, noriai paaiškindavo. Buvau sužavėtas vadovybės mokėjimu bendrauti, noru išugdyti jauną pareigūną“, – pasakoja Vaidas, paminėdamas ir pareigūnus, kurie pirmiausia buvo šalia – tai tuometinis Prevencijos poskyrio viršininkas Adomas Radlinskas bei kuratorius apylinkės inspektorius Rolandas Mikalauskas.
Lina tuo metu rūpinosi nusikalsti linkusiais nepilnamečiais: „Labai patiko dirbti su vaikais. Greitai supratau, kad spręsti reikia ne vaikų, bet šeimų problemas. Dažniausiai vaikai į policijos akiratį patenka būtent dėl tėvų problemų“.
Giminės pionieriai
Darbas kriminalinėje policijoje – tai bendra svajonė, gimusi atskirai kiekvienam dar tuomet, kai vienas kito nė nepažinojo. Tiek Lina, tiek Vaidas savo giminėje yra policininko profesijos pionieriai. „Aš jau būdama trylikos metų jau žinojau, kad būsiu policininke, tačiau kai įstojau mokytis, vis tiek visi buvo nustebę“, – pasakoja moteris. Vaidas apsisprendė krimsti teisės mokslus būdamas dešimtoje klasėje. Šį sprendimą paskatino skaudus įvykis: „Pusbrolio nužudymas turėjo daugiausia įtakos. Tiesiog suvokiau, kad esu nepakantus blogiui“. Kuomet po trejų metų vadovai Linai pasiūlė tapti Kriminalinės policijos tyrėja, iškarto suspurdėjo širdis, buvo šiek tiek baimės, tačiau svajonė narplioti bylas nugalėjo. Vaidas Kriminalinės policijos žvalgų gretas papildė po ketverių metų, praleistų Prevencijos poskyryje. „Mane žavi operatyvinis darbas, galimybė, pasitelkiant įvairias priemones, atskleisti nusikaltimus. Aišku, imponavo ir tuometinio Kriminalinės policijos vado Rolando Kiškio pavyzdys“, – pasakoja pareigūnas.
Kriminalistas lengvos duonos nevalgo – tenka ir pasalose būti, sudėtinguose sulaikymuose dalyvauti, ne tik pačiam, bet ir šeimai patirti nerimą ir grėsmę. „Visuomet būdavo džiugu, kai sudėtinguose sulaikymuose, operacijose dalyvaudavo ir vadovas. Jausdavomės tvirtai ir tikėdavome sėkme“, – kalba Vaidas. „Mūsų darbas tikrai sunkus, tačiau kartu jis ir labai įdomus. Mano pirmoji byla – prabangaus, lizingo būdu įsigyto automobilio „Volvo“ vagystė. Buvo daug abejonių, tyrėme įvairias versijas, kol galop išaiškėjo iš draudimo bendrovės sumaniusių pasipelnyti sukčių suregztas planas“, – dalijasi prisiminimais tyrėja.
Per tuos metus aiškintasi šimtai nusikaltimų, apklausta šimtai žmonių, todėl kai kurios bylos, pavardės, veidai jau išblanko. Vis dėlto kai kas įsirėžia giliai atmintin…
Sūnelis žavisi policininkais
Lina Šereivienė tiek vadovų, tiek prokurorų yra apibūdinama kaip stropi, profesionali tyrėja, labai greitai išsikovojusi vietą geriausiųjų tyrėjų gretose. Vadovų bei kolektyvo vertinamas ir Vaidas Šereiva. Pareigūnai yra atsakingi už sunkių ir labai sunkių nusikaltimų tyrimą. Nužudymai, sukčiavimai, seksualiniai nusikaltimai – tai tik apibendrinti pavadinimai tų kraupių įvykių, prie kurių atskleidimo pareigūnams teko prisiliesti. „Nusikaltimų pobūdis keičiasi, daug nusikaltėlių išvažiavo į užsienį, tad gyvenimas tapo tikrai ramesnis, tačiau mintys, kad nuo sausio 1 dienos
sunkių ir labai sunkių nusikaltimų jau nebetirsime, neteikia džiaugsmo. Tai lyg ir žingsnis atgal…“, – pokalbio metu sušmėžuoja Kriminalinę policiją paliesiančių pokyčių nuotaikos bei baimė sustoti vietoje. Paklausti, ar nėra sunku būti visur kartu, Šereivos atsako viską pasakančia nuoširdžia šypsena. Po trumpos pauzės komentuoja: „Mums taip yra gerai. Su mintimis apie darbą sugrįžtam ir į namus, diskutuojame, tariamės.. Galbūt galima įžvelgti ir minusų, bet mes mylime savo darbą“.
Lina mano, jog gerai žinodama vyro darbo specifiką šeimoje išvengia bereikalingų aiškinimųsi ar nepasitikėjimo. Moteris supranta, kodėl vyras neatsako į skambutį, nepraneša kur yra, negrįžta naktį, o sugrįžęs tiesiog būna nekalbus…
Pareigūnų pora nujaučia, kad ir jų sūnelis Nojus, greitai švęsiantis ketvirtąjį gimtadienį, gali pasekti tėvelių pėdomis. Visi uniformą vilkintys policininkai – jo draugai. Mažyliui svarbu ranką paspausti kiekvienam pamatytam net nepažįstam pareigūnui. Nojaus žaidimo lentynose netrūksta policijos mašinyčių, net rinkdamasis lego konstruktorius, berniukas ieško žmogeliukų – policininkų.
O baigiant pokalbį, lyg iš lego kaladėlių sudėliojame sėkmingą kriminalistą: kruopštus, atlaidus, Vaidas priduria, jog visapusiškai atsidavęs darbui, o Lina užbaigia – mylintis savo darbą.
Vilniaus apskrities VPK Ukmergės raj. Policijos komisariato informacija