Bendradarbiauti su ,,Vikingų kaimo“ įkūrėjais Judita ir Mindaugu Korsakais Ukmergės Senamiesčio pagrindinė mokykla pradėjo dar vasario mėnesį, kai senovinių žaidimų žinovą M.Korsaką į integruotą istorijos pamoką pasikvietė. Pavasarį mokykla sulaukė kvietimo tapti projekto ,,Senobės baltų gyvensena“ partnere.
Apie projektą pasakoja ,,Vikingų kaimo“ direktorė J.Korsakienė: ,,Bendradarbiaujant su gyvosios istorijos klubu ,,Leitgiris” kilo mintis parengti tokią neformaliojo ugdymo programą, kuri būtų įdomi šiuolaikiniam mokiniui. Pamokos vyktų natūralioje aplinkoje, o mokiniai būtų ne stebėtojai, bet dalyviai, galintys liesti, matuotis ir išbandyti tai, kas buvo senovėje. Taip norime paskatinti jaunąją kartą domėtis savo krašto istorija, tradicijomis, ugdyti tautiškumą ir savimonę.“
Rugsėjo 24 d. keturiasdešimt 5-6 klasių mokinių lankėsi ,,Vikingų kaime“, įsikūrusiame Družuose, Širvintų rajone. Visos edukacinės veiklos vyko natūralioje gamtinėje aplinkoje, senoviniuose statiniuose, palapinėse, atspindinčiose to laikmečio aplinką. Mokiniai apsirengė senoviniais rūbais ir pasikeisdami gamino maistą, žaidė senovinius žaidimus, klausėsi pasakojimų apie baltų karybą.
Mokiniai susipažino su archajiniais maisto ruošos ir buities ypatumais: kuo mito viduramžių lietuviai, kokius javus augino, kaip gamino maistą. Išklausę pasakojimo, galėjo ir ugnį įpūsti, ir laužą patys kurstyti, ir, tešlos pagal senovinį receptą susimaišę, blynų išsikepti. Pasirodo, kad kepti reikia ne virš atviros ugnies, o virš žarijų.
Žaisdami senovinius pramogų žaidimus susipažino su viduramžiais organizuotomis pramogomis, sužinojo žaidimų atsiradimo istoriją. Tie žaidimai labai linksmi, judrūs. Mokiniai lenktyniavo, kuris vinį greičiausiai įkals, kuris virvę tempdamas stipresnis bus.
Bene didžiausią įspūdį paliko pasakojimai apie senovės baltų karybą: kario aprangą, ginkluotę, gyvenimo būdą. Visus eksponatus buvo galima liesti, apžiūrėti, išbandyti. Mokiniai matavosi kario šalmus, mokėsi mėtyti ietį.
Po įdomių netradicinių pamokų laukė dar viena pramoga – iškyla ant Širvintos upės kranto. Mokiniai vaišinosi atsivežtais gardumynais, lauže kepė bulves. O tos bulvės, druska pabarstytos, šitiek įspūdžių patyrus ir tyrame ore palaksčius, buvo labai skanios…
,,Tokios pamokos man labai patinka. Net negalvojau, kad kario šalmas tiek daug sveria… Ir kaip tie žmonės jį dėvėdavo?“ – įspūdžiais dalijasi 6b klasės mokinė Kamilė Andriukonytė.
Mokytoja Živilė Kudlinskienė