Per Šešuolių girią – dar vienas kelias

    0

    sesuoliu kelias

    Viename didžiausių  urėdijos miškų – Šešuolių girioje tiesiamas naujas kelias. Miškininkams bei lankytojams jis palengvins privažiavimą prie sunkiai pasiekiamų miškų, sutaupys jų laiką ir brangius degalus.

    „Norėdami pasiekti kurį nors šiame girios kampe esantį sklypą, turėdavome apsukti 7 kilometrų ratą. Dabar  galėsime važiuoti tiesiai“,- džiaugėsi Šešuolių girininkas Virginijus Šalčiūnas.

    Sutrumpės 5 kilometrais

    Kaskart, kai važiuoja per girią, Šešuolių girininkas Virginijus Šalčiūnas stabteli prie naujai statomo kelio. Jo giriai labai reikėjo.

    „Šiame girios kampe nebuvo jokio pravažiavimo. Kai reikėdavo pasiekti čia esančius miškus, važiuodavome aplinkui“,- sakė jis.

    Girininko teigimu, susidarydavo 7 kilometrų ratas. Tiesiai bus 2,5 km. Taigi, kelias į miškus sutrumpės 5 kilometrais.

    Penki kilometrai nebūtų daug, jei juos reiktų nuvažiuoti kartą per mėnesį, bet miškus prižiūrintiems ir juos saugantiems miškininkams tai daryti tenka dažniau. O jei kertama biržė, kiekvienas kilometras miške diktuoja ir kitą – medienos traukimo kainą.   

    „Traukiant medieną iš miško iki pusės kilometro yra nustatyti vieni įkainiai, daugiau nei pusę kilometro – kiti: 10 procentų didesni“,-  suskaičiavo Ukmergės miškų  urėdas Vigantas Kraujalis.

    Pasak jo, kelių miške reikia ir biokuro, prie kurio žada pereiti šalies šilumos ūkis, gamybai. „Gaminant biokurą, šakas bei kitas miško atliekas reikia ištraukti prie kelių. Tačiau traukti jų toliau, kaip 500 metrų atstumu neapsimoka“,- apskaičiavo urėdijos vadovas.

    Tačiau, pasak jo, kelio miške reikia ne tik patiems miškininkams ir jų rangovams, bet ir miško lankytojams.

    „Kelias priartina mišką prie žmogaus. Jis tampa lengviau pasiekiamas ne tik mums, miškininkams, bet ir miško lankytojams – uogautojams, grybautojams“,- pridūrė jis.

    Statys tris metus

    Naujas kelias Šešuolių girioje bus statomas tris metus. Šiais – pirmais jo bus nutiesta apie 800 metrų, per kitus du – maždaug po tiek pat. Viso – 2,36 km.

    Šis kelias užbaigs visą Šešuolių girios infrastruktūrą – nebeliks jos nė vieno kampelio, kurio miškininkai ar miško lankytojai negalėtų pasiekti. „Giria jau bus visa sutvarkyta“,- džiaugėsi Šešuolių girininkas V. Šalčiūnas.

    Pernai panašus kelias buvo nutiestas Želvos girininkijoje, Adomiškio miške. Dviejų kilometrų ilgio miško kelias buvo pastatytas taip pat ne per vienerius – per du metus.  

    Finansuos programos lėšomis

    Lėšas kelio Šešuolių girioje, kaip ir Adomiškio miške, statybai – apie 560 tūkst. litų iš kelių priežiūros ir plėtros programos skirs Generalinė miškų urėdija.

    Urėdija naujų kelių, nors jų jai labai reikia, savo lėšomis pastaraisiais metais nestato. Naujų kelių statyba – brangus malonumas. Ypač šlapiuose Ukmergės miškų  urėdijos miškuose. Juos tiesiant tenka ne tik supilti pylimus, iškasti vandens nutekėjimo griovius, įstatyti pralaidas, bet kartais – net grįsti medžių šakomis.

    „Šešuolių girioje, tiesiamo kelio trasoje, rado durpių. Nieko gero“,- sunerimo už kelių statybą ir jų priežiūrą urėdijoje atsakingas vyriausiasis miškininkas Vilius Palionis.

    Jo teigimu, tokiais atvejais kelių tiesimo technologija reikalauja durpes išvežti ir vietoje jų supilti naują – smėlio ir žvyro gruntą. Tačiau tai kainuotų milžiniškus pinigus. Todėl, pasak V. Palionio, įprastai pasirenkamas pigesnis variantas – šiek tiek nukasus durpes, klojamos medžių šakos bei kitos jų atliekos ir ant jų pilamas smėlio bei žvyro gruntas. Tačiau mediena po žeme – ne amžina. Nors be  oro ji ilgai gali išbūti nesupuvusi, bet  po kiek laiko vis tiek suyra, ir kelius tenka rekonstruoti.   

    Kelių priežiūrai  – 2 milijonai litų

    Kelių priežiūrą ir remontą urėdija atlieka  už nuosavas lėšas. Kasmet ji tam jų skiria maždaug 2 milijonus litų.

    Kelių remontas ir priežiūra – taip pat daug laiko ir sąnaudų reikalaujantys darbai. Tai – ir nuolatinis duobių lyginimas – kelių greideriavimas, ir pakelių šienavimas, krūmų ir medžių prie jų kirtimas, griovių gilinimas ir valymas, pralaidų atstatymas, žiemą – sniego valymas.

    „Šįmet, kai buvo besniegė žiema, ir sniego nereikėjo valyti, šiek tiek sutaupėme. Bet vis tiek už kelių remontą teks pakloti apie 1,1 mln. litų, dar apie aštuonis šimtus tūkstančių – už jų bei kvartalinių linijų priežiūrą“,- suskaičiavo vyr. miškininkas V. Palionis.

    Pasak jo, keliai natūraliai susidėvi – nusipusto, nusiplauna jų danga, polaidžiai ir liūtys suardo, nuneša pralaidas, žolės bei kiti miško augalai užkemša pakelių griovius, melioracijos įrenginius.

    Kelius reikia prižiūrėti ne tik šlapiuose – ir sausuose miškuose. Žaliosios girininkijoje, kur pustomi smėlynai, keliai atsidūrė griovyje. Urėdijos vyr. miškininko teigimu, atsidengė net pušų šaknys. „Neišneša galva, ką ten su tais keliais reikės daryti“,- svarstė jis.

    Neprižiūrimi keliai miškuose labai greitai tampa neišvažiuojami, užauga žole, pavirsta pelke.  Taip, vyr miškininko V. Palionio, liudijimu, atsitiko Plačiavėlės miške. Kažkada jis priklausė Deltuvos girininkijai, jame buvo geri keliai, bet visas Plačiavėlės miškas buvo grąžintas savininkams. Per keletą metų miškų infrastruktūros nebeliko – dabar išvažiuoti jais galima nebent tik visureigiais. „Vakar ten buvau grybauti – prisiroviau paliepių, bet grybautojams į tuos miškus eiti nepatarčiau – nei kelių, nei kvartalinių. Grioviai, pelkės. Bandysi jas apeiti, pamesi kryptį – savaitę neišeisi“,- įspėjo Vilius.

    Tvarko daugiau nei tūkstantį kilometrų

    Miškotvarkos duomenimis, Ukmergės miškų urėdijos veiklos teritorijoje yra per 3 tūkst. kilometrų kelių: apie 250 km miškų urėdijos valdomų ir prižiūrimų žvyruotų, apie 700 km miško kelių be dangos ir per 2 tūkst. km kelių su danga miškais ir ne miškais einančių savivaldybės kelių. Valstybiniuose ir miškų urėdijos valdomuose miškuose  yra beveik 600 km kelių:  per 230 km žvyruotų ir per 350 km natūralios dangos. Kiti miško keliai eina per miško savininkų valdas.

    Beveik visus per miškus einančius kelius  remontuoja ir prižiūri urėdija.  „Jeigu tas kelias mums reikalingas, mes juo važinėjame, jį mes ir tvarkome,“ – sakė už kelių būklę urėdijoje atsakingas vyr. miškininkas V. Palionis.

    Šįmet urėdija suremontavo ir sutvarkė apie 790 km kelių. Dar kita tiek ji jų prižiūrėjo. Taigi, viso – daugiau nei pusantro tūkstančio kilometrų.  

    Ukmergės miškų urėdijos informacija

    ukmu.lt

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia