„Savojo lobio beieškant“ – taip vadinosi Ukmergės švietimo centro Veprių laisvalaikio užimtumo ir turizmo filiale organizuota trečioji stovyklos pamaina, kurios programa skirta 12-17 metų vaikams. 61 stovyklautojas iš Ukmergės, Kauno, Vilniaus ir Londono 8 dienas ieškojo savojo „lobio“, pažindami Veprių krašto apylinkes, žmones, legendas, tradicijas ir papročius, senovės baltų kultūrą.
Stovyklavimo metu vaikai keliavo lydimi deivių ir dievų, kurie susiję su paslaptinga žemės ir vandens stichija. „Aušrinės taku“ dalyviai žingsniavo į stovyklos vėliavos pakėlimo šventę. Visus atvykusius pakrikštijo pats dievas Perkūnas, atsiuntęs tikrą lietų iš giedro dangaus. Krikšto apeigose dalyvavo deivės Rasa, Medeina ir Aušrinė su savo šventaisiais gyvūnėliais. Kelionėje pas Žemynėlę duris atvėrė „kūrybinės dirbtuvėlės“. Vaikai gamino molio papuošalus su baltų ženklais, mokėsi rišti juostas, šokti senoviškus šokius. Keliaudami su dviračiais gamtos grožiu apdovanotomis krašto apylinkėmis, aplankė Žuvintės šaltinį, Sukinių piliakalnį, Moko akmenį ir Šventosios upės krantų atodangas, Šventosios ir Širvintos santaką, maudėsi upių pursluose. Bangpūčiui pramogaujant, stovyklautojai dalyvavo pažintiniame-orientaciniame žaidime „Įminkime Veprių krašto legendų paslaptis“, vėliau su paruoštomis aukomis žingsniavo pas Ežerinį. Čia juos pasitiko, anot legendos, ežero laumių nuskandinta kunigaikštytė Geldutė. Vakarėjant stovyklautojai demonstravo puikias žinias apie Veprių kraštą, istoriją ir legendas.
Atvykus mobiliajai mokslinei jaunojo tyrėjo laboratorijai (MoMoLab), 14 vyresniųjų stovyklautojų turėjo unikalią galimybę išbandyti mokslininko darbą. Dvi dienas poilsiaujantys vaikai Veprių apylinkėse tyrinėjo aplinką ir gamtą. Mobilioje laboratorijoje su moderniausiais prietaisais atliko įvairius mokslinius eksperimentus, tyrė gyvąją gamtą. Visi stovyklautojai džiaugėsi nauja patyrimine praktika ir veikla, kuri tikrai prisidėjo prie savojo „lobio“ ieškojimų.
Prigirsčio ir Mėletėlės palytėti stovyklos dalyviai pynė iš kvapnaus šieno baltų ženklus, sužinojo, ką kiekvienas jų simbolizuoja. Stovyklavietė pasipuošė baltų ornamentikos motyvais. Tokioje aplinkoje puikiai derėjo legendų inscenizacijų pasirodymai ir „talentų šou“. Rasos ir jos žolynėlio dieną visi linksmai sukosi rateliuose, dainavo ir šoko kartu su jaunaisiais folkloro kolektyvo „Siemanys“ nariais. Su kiekviena diena vis ryškesni atrasti savieji „lobiai“ leido vaikams atsiskleisti, save pažinti.
„Svečiuose pas Žilviną ir Medeiną“ dieną stovyklautojai lankėsi Rūtos ir Česlovo Lukenskų sodyboje. Čia vyko netradicinių kalendorinių vaišių ruošimas. Pasiskirstę į rinkėjų, būrų, sodiečių ir europiečių grupes, duotais to laikotarpio įrankiais, iš grūdinių kultūrų patys minkė ir kočiojo tešlą, gamino miltinius patiekalus. Kol virė vakarienė, stovyklautojai vaišinosi gaiviu natūralių sulčių ir mėtų gėrimu, klausėsi Česlovo pasakojimo apie meno ir maisto darną. Dienai baigiantis naktinis žygis „dievai snaudžia, o mes gaudžiam“ tapo netikėta stovyklos pramoga.
Veprių vardo atsiradimo legendos ir kunigaikštytės Geldutės istorijos teatralizuotas pristatymas tapo baigiamuoju stovyklos akcentu. Vaikai savo rankomis sukūrė legendų herojams drabužius, o gausi atlikėjų trupė puikiai vaidino ir šoko, papasakodami legendas atvykusiems tėveliams ir svečiams. Išvykdami vaikai rašė laiškus stovyklai. Viename parašyta: „Miela stovykla, ačiū tau už nuostabiai praleistas akimirkas, per kurias susiradau puikių draugų. Ačiū tau už juokingas „žinias“, už linksmas maudynes ežere bei sunkias estafetes, kurias vieningai visa komanda laimėdavome. Ačiū tau už puikius vandens mūšius, už švarius patalus, už skanų maistą, už gerus draugus ir už nuostabių linksmybių ir nuotykių įsimintinus įvykius“.
Taip karščio bangomis nuvilniojo programa „Šventosios vingiai“ Veprių vaikų vasaros poilsio stovykloje. Trijose pamainose ilsėjosi 178 vaikai iš Ukmergės, aplinkinių rajonų ir lietuvaičiai iš užsienio. Visi sėmėsi sveikatos ir stiprybės, mokėsi bendradarbiavimo ir darnos, ieškojo dar neatrastų „lobių“ veiklose, susitikimuose, edukaciniuose užsiėmimuose, keliaudami po vietos apylinkes, pažindami gamtą ir žmones.
Programa vykdyta įgyvendinant Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos lėšomis finansuojamą TAPK projektą, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas. TAPK daliniu finansavimu paremtas 141 stovyklautojas, 19 soc. remiamų vaikų gavo pilną finansavimą, 4 užsienyje gyvenantys lietuvaičiai buvo finansuoti 50 proc. Net 50 rajono ugdymo įstaigų vaikų buvo iš dalies finansuoti Ukmergės rajono savivaldybės administracijos. Prie programos finansavimo prisidėjo VO „SOS Vepriuose“, parėmė net 8 vaikus. Likusią kelialapio kainą mokėjo vaikų tėvai. 14 vaikų stovyklavo tik tėvų lėšomis.
Prie sėkmingos ir daug įspūdžių vaikams padovanojusios vasaros Vepriuose prisidėjo stovyklos organizatoriai, vadovai, atvykę svečiai, vietos gyventojai, stovykloje dirbantis personalas, maitinanti įmonė UAB „Geras skonis“.
Programos „Šventosios vingiai“ paraiška ŠMP fondui teikta ir 2015-iems metams ir kitą vasarą TAPK projektas finansuos 100 stovyklos dalyvių.
Ukmergės švietimo centro
Veprių vaikų vasaros poilsio stovyklos informacija
Programos vadovė Aldona Rudokienė