Vienas donoras, palikdamas šį pasaulį, gali išgelbėti 7 žmonių gyvybes

    1101
    0

    img 17000 790 lipdukas 540x206jpg

    UKMERGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS INFORMUOJA: Vienas donoras, palikdamas šį pasaulį, gali išgelbėti 7 žmonių gyvybes.

    Donoras – tai žmogus, kuris dovanoja savo audinius, ląsteles ar organus kitam žmogui.
    Dažniausiai, išgirdę žodį „donoras“, žmonės pagalvoja apie kraujo donorystę. Tačiau yra ne tik kraujo, bet ir organų ir audinių donorystė.
    Kraują žmonės per savo gyvenimą dovanoti gali daug kartų, taip išgelbėdami ne vieną gyvybę.
    Tačiau yra ir kitokie donorai – organų ir audinių donorai – kurie jau po savo mirties gali dovanoti gyvenimą sunkiai sergantiems ligoniams, kuriems reikalinga organo transplantacija.
    Tiesa, yra viena išimtis, kai organą gali dovanoti gyvas žmogus – sergančiam artimam žmogui (vaikui, broliui, seseriai, vyrui, žmonai) galima dovanoti inkstą arba dalį kepenų, kadangi žmogus ir su vienu inkstu gali normaliai ir pilnavertiškai gyventi, o kepenys atsistato.
    Recipientas – tai žmogus, kuriam reikalinga organo ar audinio transplantacija. Yra gyvybiškai svarbūs organai, kurių transplantacija ne tik pagerina recipientų gyvenimo kokybę, bet visų pirma gelbėja gyvybę (širdis, inkstai, kepenys, plaučiai, kasa, plonosios žarnos). Taip pat gyvybiškai svarbi yra kaulų čiulpų transplantacija (atliekama tik iš gyvo donoro). Ragenos nėra gyvybiškai svarbus audinys, tačiau žmogui grąžintas regėjimas yra stebuklas, kurį gali dovanoti žmogaus meilė žmogui.
    Kas yra donoro kortelė?

    Donoro kortelė – tai patvirtinimas, kad jos turėtojas savanoriškai ir neatlygintinai sutinka po savo mirties dovanoti organus ir (ar) audinius transplantacijai. Donoro kortelę gali gauti asmuo, užpildęs sutikimą, kad jo audiniai ir (ar) organai po jo mirties būtų panaudoti transplantacijai. Dėl sutikimo formos užpildymo asmuo turi „kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigoje dirbantį bet kurios specialybės gydytoją“. Donoro kortelę gali gauti „kiekvienas veiksnus asmuo, ne jaunesnis kaip 18 metų“. Žinoma, tas asmuo turi būti Lietuvos pilietis. Daugiau jokių apribojimų nėra.

    Kraujo donorystė

    Kraujas imamas į sterilius, vienkartinius plastikinius maišelius, instrumentai ir darbo priemonės yra naudojami tik vieną kartą, todėl nėra net menkiausios rizikos užsikrėsti kraujo davimo metu. Kraujo donorais gali būti sveiki asmenys nuo 18 iki 65 metų amžiaus, nesergantys lėtinėmis, širdies kraujagyslių ligomis ar cukriniu diabetu. Žmogus, norintis duoti kraujo, privalo su savimi turėti asmens dokumentą. Žmogaus kūno masė turi būti ne mažesnė nei 50 kilogramų. Prieš kraujo davimą donoras privalo būti pailsėjęs, lengvai pavalgęs. Būtina išgerti daugiau skysčių – mineralio vandens, sulčių. Kraujo duoti nepatartina po įtempto darbo, po naktinės pamainos. Keletą dienų prieš kraujo davimą draudžiama vartoti stiprius alkoholinius gėrimus. Dieną prieš kraujo davimą siūloma nevalgyti riebaus, aštraus maisto (riebios mėsos, silkių, keptų bulvių, tarkuotų bulvių patiekalų, traškučių, majonezo, aštrių padažų, svogūnų ar česnakų) ir būtina gerti pakankamai skysčių. Kraujo davimo dieną rekomenduojame nerūkyti. Kraujo davimo procedūra trunka nuo 6 iki15 minučių. Standartinė fiziologinė donoro kraujo davimo dozė 450 ml., tokios dozės imamos viso pasaulio kraujo centruose, nes nekenkia žmogaus sveikatai. Dar apie 15-20ml. kraujo paimama tyrimams.
     Daugiau informacijos: www.donoryste.eu/lt/

    Parengė Dainora Širvytė, visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia