Darganotą rudens dieną vaikų lopšelio – darželio „Eglutė“ priešmokyklinių „Nykštukų”, „Žirniukų” ir „Bitučių” grupių ugdytiniai autobusu išvykome į Anykščių „Arklio” muziejų dalyvauti edukacinėje programoje „Duonelė kasdieninė“.
Etnografinėje kaimo troboje buvo šilta ir jauku. Šeimininkė Nijolė vaikus supažindino su lietuvių liaudies papročiais, demonstravo senovinius darbo įrankius. Vaikai pamatė ir sužinojo, kaip gyveno jų proseneliai.
Daug diskusijų vaikams sukėlė asla. Vieni galvojo, kad čia lauko žemė, kiti sakė, kad čia tokios grindys. Vaikams sodybos šeimininkė Nijolė paaiškino apie aslą, jos priežiūrą. Netradicinė aplinka traukė vaikų dėmesį. Jie spėliojo, kuri vieta už stalo yra pati garbingiausia, kas tas „sodas” ir kam jis reikalingas, ir kodėl užuolaidos iškarpytos iš popieriaus. Į visus smalsučių klausimus buvo atsakyta. Visi kartu minė mįsles, prisiminė patarles ir priežodžius apie duoną, klausėsi pasakų. Nudžiugo vaikai pamatę tikrą duonkubilį, geldą ir ližę, juk apie tuos daiktus jie tik iš pasakų girdėjo, o dabar ir pamatyti, ir paliesti galėjo.
Nekantriai visi laukė, kada savo rankytėmis galės suformuoti duonutės kepalėlį, tiesiogiai pajusti tešlos švelnumą. Suformuotame kepalėlyje kryželį įspausti, tarsi prašydami, kad duonelė iškeptų skani, šeimą pamaitintų. Kol kepaliukai kepė, vaikai vaišinosi gardžiom, kaimiškoje krosnyje keptom bulvėm ir kitais valgiais. Valgė tyliai, jausdami atsakomybę už būsimą duonelę. Nosis kuteno kepančios duonos kvapas.
Aplankėme kalvę, kur vaikai stebėjo, kaip kalvis ant priekalo kala karštą geležį. Svečiavomės pas keramikę, kuri papasakojo, kokias lauktuves seniau vaikams tėveliai parveždavo iš turgaus. Vaikai apžiūrėjo kokiomis staklėmis audžiami rankšluoščiai. Apie įvairius vežimus, arklinius padargus, arklio istoriją papasakojo šio muziejaus direktorius. Ekskursija baigėsi žaidimų aikštelėje – ant išdrožinėtų arkliukų, sūpuoklių.
Nešini duonos kepalėliais ir pilni įspūdžių, vaikai grįžo į darželį. Norisi, kad mažieji Lietuvos piliečiai pajustų senovinių tradicijų svarbą ir žinotų, kad buvo laikai, kai vaikai žaisdavo skudurinėm lėlėm ir paprastais akmenukais.
Priešmokyklinio ugdymo pedagogės V. Barinova, L. Kalesnykienė