Gyvename XXI a., į pasaulį žvelgiame kaip į modernėjantį, besiplėtojantį procesą, todėl žmogui būtina, net neišvengiama prisitaikyti ir susitaikyti su tokia skuba – keisti požiūrį, mokytis ir tobulėti.
Šiais metais birželio 16-29 d. dalyvavau kvalifikacijos kėlimo kursuose, kuriuos finansavo Comenius-Grundvig paramos fondas. Švietimo mainų paramos fondas – nuo 2007 m. sėkmingai veikianti Lietuvos nacionalinė agentūra, kuriai pavesta administruoti Mokymosi visą gyvenimą programą ir kitas Europos Komisijos (EK) ir LR Vyriausybės finansuojamas iniciatyvas švietimo ir profesinio mokymo srityje. Šios organizacijos misija yra skleisti mokymosi visą gyvenimą idėją ir suteikti galimybę kiekvienam įgyti tarptautinės patirties.
Tai jau antrasis projektas, kuriame dalyvavau, nes pirmasis mokymas vyko Bournemout mieste, būtent čia gilinau kalbines ir metodologines žinias, o dabar tobulinau kalbinius gebėjimus. Kadangi šie metai yra Europos piliečių metai, prieš išvykdama dar kartą pasiskaičiau apie Europos Sąjungos piliečių teises, kultūrinę toleranciją ir kokias galimybes teikia mokymosi visą gyvenimą programa.
Kursai vyko nuostabiame Exeterio mieste, išsidėsčiusiame ant Ex upės krantų, Devono grafystėje,kurios istorija ir architektūra atspindi romėnišką miesto kilmę ir suklestėjimą XVI-XVIII a. Per II pasaulinį karą daugelis istorinių paminklų buvo sunaikinti, todėl dabar dedama daug pastangų, kad būtų išsaugotos viduramžių pastatų, tokių kaip Šv. Petro katedra, Miesto siena, Rougemont pilis ir prieplauka, liekanos.
Sakoma, kad anglai visuomet pradeda pokalbį nuo komentarų apie orą, todėl ir aš negaliu to išvengti. Kaip ir visoje Anglijoje, taip ir Ekseteryje oro temperatūra yra nenuspėjama; regis, sinoptikai žadėjo gražią dieną, o ima ir netikėtai pradeda lyti.
Pagal daugiamečius metereologų pastebėjimus birželio mėnesį ten būna vidutiniškai 19° dienomis (mažiausiai 10°), tačiau mano išvykos metu lietus ir vėjas, ir tik retkarčiais prasišviečianti saulė tapo įprastomis gamtos išdaigomis.Štai dėl ko kursų organizatorių perspėjimai, kad turėtume vandeniui atsparius apdarus, buvo labai naudingi…
Nepaisant prastų orų ( o Lietuvoje tuomet tvyrojo karščiai), įspūdžiai, patirti Ekseteryje, liko neišdildomi. Sklandžios anglų kalbos mokymo kursai buvo organizuojami įvairiai ir naudingai. Užsiėmimus vedė dvi dėstytojos: viena teikė daugiau metodinių ir socialinių žinių, o kita organizavo praktines veiklas. Grupėje buvo trylika narių, todėl mes dažnai buvome skirstomi į dar mažesnes grupeles ar dvi komandas veikloms atlikti.
Kiekvieną rytą turėjome pateikti anglų kalbos pavyzdžių, nugirstų natūralioje aplinkoje, pvz. autobuse, gatvėje, parduotuvėje, šeimoje ir pan.Tuomet dėstytojos išaiškindavo žodžių reikšmes bei jų vartojimo taisyklingumą, pateikdavo daug sinonimų ar antonimų, o mes , norėdami įsisavinti teoriją, atlikdavome įvairias kalbines užduotis.Per užsiėmimus tekdavo dirbti kūrybiškai, pavyzdžiui, sukurti ir suvaidinti situaciją, kurioje būtų vartojami ką tik išmokti posakiai, arba klausimais-atsakymais būtinai išsiaiškinti, kurį žodžių junginį norima pavartoti. Visi mokymo metodai padėjo dalyviams paprasčiau ir geriau įsiminti naujų žodžių, posakių, išmokti įvairių naujų pamokos vedimo būdų- veiklų.
Daug nauja galėjome sužinoti edukacinių-pažintinių ekskursijų metu: aplankėme ne tik įdomias vietoves, kaip Dartmoor, The Eden Project Cornwall regione ar plaukėme laivu Dart upe iki Anglijos kanalo, bet ir žavėjomės nuostabiomis gido Roger istorinėmis žiniomis, kurios praplėtė mūsų pasaulėžiūrą. Šias keliones papildė ir savarankiškai suorganizuotos išvykos į Sidmouth, Powderham, Dawlish, Torquay , ir pasivaikščiojimai Ekseterio gatvėmis.
Kursuose įgyta patirtis paskatino mane kritiškai pažvelgti į savo darbo veiklą,suteikė galimybę susipažinti su naujausiais moksliniais tyrimais apie mokymą ir mano dėstomą dalyką, pagilino žinias apie naujus vertinimo metodus, mokykloje įgytų įgūdžių ir kompetencijų vertinimą bei savaiminio mokymosi aplinką. Turėjau puikią progą praplėsti savo akiratį ir pagerinti užsienio kalbos žinias.
Esu dėkinga Lietuvos nacionalinės Švietimo mainų paramos fondo organizatoriams, kurie suteikė galimybę dalyvauti tarptautiniuose kursuose ir motyvavo ateityje dalyvauti kitose Comenius/Grundtvig/MVGP veiklose ir toliau kelti savo profesinę kvalifikaciją.
Rima Jakštienė, Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijos anglų kalbos mokytoja