Grybavimo sezonui prasidėjus, daugėja apsinuodijimų grybais

    0
    grybai_copyĮsibėgėjus grybavimo sezonui, kaip „grybai po lietaus į miškus pasipylė” grybautojai. Tačiau reikėtų būti itin atidiems, nes per klaidą į krepšelį įdėtas nuodingas grybas gali tapti ne tik sunkių ligų, bet ir mirties priežastimi.
    Lietuvoje apsinuodijimai grybais ir kitais augalinės kilmės produktais (7,4 proc.) yra trečioje vietoje po apsinuodijimų alkoholiu ir jo surogatais (43,7 proc.), ir po medikamentų perdozavimo (28,2 proc.).
    Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro duomenimis apsinuodijimo grybais atvejų nuo 2003 iki 2008 metų gerokai sumažėjo (nuo 321 iki 95 atvejų), tačiau vis tiek pasitaiko mirčių (pernai apsinuodiję grybais mirė du asmenys).

    Skiriami du apsinuodijimų grybais atvejai:

    Pirmas, kai suvalgęs grybų žmogus greitai, po pusvalandžio, sunegaluoja: vemia, atsiranda traukuliai.
    Antras, kai sveikata pablogėja po paros ar net praėjus ilgesniam laikui.
    Pirmuoju atveju apsinuodijimas yra lengvesnis, antruoju – daug sunkesnis ir sunkiai gydomas. Pastarasis apsinuodijimas sukelia kepenų ir inkstų komplikacijas. Žmogus gali visam gyvenimui prarasti sveikatą ar net mirti. Statistika teigia, kad suvalgius žaliąją musmirę, jei laiku nesuteikiama medicinos pagalba, trečdalis atvejų yra mirtini. Kuo vėliau žmogus sunegaluoja, tuo didesnis pavojus kyla jo sveikatai.

    Patarimai grybautojams ir grybų mėgėjams:

    Būkite ypač atsargūs rinkdami pievagrybius, nes jie panašūs į blyškiąsias musmires. Ūmėdės, žaliuokės bei vadinamieji „kalpokai” itin lengvai supainiojami su žalsvosiomis musmirėmis!
    Nenaudokite maistui įtartinų grybų, rinkitės tik gerai žinomus, jaunus, nes senuose, peraugusiuose grybuose gali būti susikaupę daug nuodingų medžiagų.
    Grybus reikia gerai išvirti, o jų nuovirą reikia išpilti. Dar geriau, jeigu nuoviras nupilamas kelis kartus, tada iš grybo pasišalina daug nuodingų medžiagų ir taip galima sumažinti apsinuodijimų riziką.
    Negalima pirmo grybų nuoviro naudoti sriubai virti.
    Paruoštus vėlesniam vartojimui grybus laikyti vėsiame rūsyje arba šaldytuve nuo 0 iki +6° C temperatūroje.
    Reikėtų atidžiai rinktis turgavietėse ir šalikelėse pardavinėjamus grybus ir pirkti tik tuos, kuriuos gerai pažįstate.

    Ką daryti, jeigu apsinuodijote grybais?

    Iš pradžių reikia bandyti išvemti maistą. Jokiu būdu nepabandę išsivemti negerkite vandens, kad nuodingos medžiagos nepatektų į žarnyną. Tik paskui bus galima išgerti kelias stiklines vandens ir vemti, kol skrandis išsivalys. Be to, būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Didžiausia žmonių klaida, kai jie mano, jog negalavimas praeis savaime.
    Prasidėjus traukuliams, apie savarankišką gydymąsi namuose negali būti nė kalbos. Žmogui reikalinga skubi medikų pagalba.

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia