Įvertinusi inspektavimo ataskaitą bei kitus priežiūros tikslais surinktus duomenis ir siekdama apsaugoti visuomenės, indėlininkų bei kitų klientų interesus, Lietuvos banko valdyba paskelbė akcinės bendrovės Ūkio banko veiklos apribojimą. Valdybos sprendimu paskirtas banko laikinasis administratorius įpareigotas pasiūlyti sprendimus, kurie leistų užtikrinti įsipareigojimų banko klientams vykdymą.
Lietuvos banko valdyba sprendimą apriboti banko veiklą priėmė įvertinusi rizikingas pastarųjų metų Ūkio banko veiklos tendencijas, bankui žalingus akcininkų veiksmus, priežiūros institucijos nurodymų nevykdymą ir dėl to kylančią grėsmę stabiliai ir patikimai banko veiklai. Sprendimas priimtas įsitikinus, kad kitos įstatymų numatytos poveikio priemonės būtų nepakankamos užtikrinti indėlininkų ir visuomenės interesų apsaugą.
2012 m. gruodį–2013 m. sausį vykusio Ūkio banko inspektavimo metu nustatyta, kad bankas vykdė rizikingą veiklą, netinkamai vertino prisiimamą kredito riziką, ne visais atvejais įsitikino skolininkų galimybėmis vykdyti skolinius įsipareigojimus, neformavo pakankamų specialiųjų atidėjinių probleminėms paskoloms, taikė nepriimtinus sandorių atvaizdavimo apskaitoje būdus ir taip pažeidė riziką ribojančius teisės aktus.
Įvertinus inspektavimo metu surinktus duomenis, nustatyta, kad, suformavus tinkamus specialiuosius atidėjinius probleminėms paskoloms, tinkamai įvertinus kitą turtą, Ūkio banko turto grynoji vertė būtų mažesnė nei deklaruojama priežiūros institucijai pateikiamose ataskaitose, o bankas nevykdytų su kapitalu susijusių riziką ribojančių normatyvų. Be to, pagal Lietuvos bankui pateiktus duomenis, Ūkio bankas vasario 12 d. nebevykdo likvidumo normatyvo.
Ūkio banko akcininkai ir vadovybė neįgyvendino paskolų pertvarkymo plano, nepaisė Lietuvos banko nurodymų iš esmės sumažinti su pagrindiniu akcininku susijusių paskolų portfelio dalį arba tik formaliai juos vykdė. Būtent su pagrindiniu akcininku susijusioms įmonėms suteiktos paskolos sudaro didžiąją probleminių paskolų portfelio dalį.
Net ir po keleto pakartotinių reikalavimų Lietuvos bankui nepateikta duomenų, įrodančių, kad Ūkio banko pagrindiniai akcininkai būtų pasirengę užtikrinti patikimą banko valdymą ir turėtų realių galimybių stiprinti banko kapitalą bei pašalinti kitus banko veiklos trūkumus.
Banko veiklos trūkumai ir teisės aktų pažeidimai nustatomi ne pirmą kartą. Tačiau, kaip atskleidė pastarojo inspektavimo metu surinkta informacija, ankstesni bankui nustatyti reikalavimai gerinti banko turto kokybę, stiprinti kapitalo bazę ir riboti veiklos riziką neįvykdyti.
Įvertinusi su Ūkio banko veikla susijusių aplinkybių visumą, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos bankų įstatymu ir siekdama finansų sistemos stabilumo, Lietuvos banko valdyba priėmė sprendimą skelbti akcinės bendrovės Ūkio bankas veiklos apribojimą ir paskyrė banko laikinąjį administratorių Adomą Audicką.
Pagal Bankų įstatymą administratorius turi banko stebėtojų tarybos, valdybos ir administracijos vadovo įgaliojimus. Jis įpareigotas detaliai įvertinti Ūkio banko finansinę būklę ir imtis adekvačių ir efektyvių veiksmų apsaugoti banko indėlininkų ir klientų interesus. Atsižvelgiant į būtinybę klausimą spręsti ypač greitai, administratorius įpareigotas išvadas ir pasiūlymus Lietuvos bankui pateikti ne vėliau kaip per 6 dienas nuo nutarimo priėmimo.
Laikinai, kol bus nuspręsta dėl Ūkio banko problemų sprendimų būdų, bankas finansinių paslaugų neteiks.
Lietuvos bankas pabrėžia, kad Ūkio bankui pritaikyta poveikio priemonė yra išimtinai susijusi tik su šiuo banku. Visi kiti Lietuvoje veikiantys bankai ir užsienio bankų skyriai vykdo riziką ribojančius normatyvus ir rizikos jų veiklos stabilumui nėra. Ūkio banko įsipareigojimai kitiems šalyje veikiantiems bankams ar kredito unijoms yra nereikšmingi.
{niftycolumn background=crimson, textcolor=#000} Ūkio banko klientams – specialios informacinės telefono linijos
Klientams aktuali naujausia informacija dėl Ūkio banko teikiama specialia nemokama telefono linija 8 800 10 007 (skambinantiems iš Lietuvos) ir tel. +370 37 395 532 (skambinantiems iš užsienio). Informacija šia telefono linija šią savaitę bus teikiama nuo 8 iki 20 val. darbo dienomis ir nuo 9 iki 13 val. šeštadieniais ir sekmadieniais.
Klientų patogumui, Ūkio banko interneto svetainėje (www.ub.lt) banko klientai ras atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus ir informaciją dėl banko paslaugų teikimo.
Informacija bendrais bankininkystės, finansų stabilumo klausimais bus teikiama ir specialia Lietuvos banko telefono linija +370 (5) 268 0068. Telefono linija veiks darbo dienomis nuo 8 iki 18 val., šeštadieniais ir sekmadieniais – nuo 10 iki 15 val.
Lietuvos banko interneto svetainėje taip pat sukurta speciali rubrika, kurioje pateikiami atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus, informuojama apie Lietuvos banko sprendimus dėl Ūkio banko, pateikiama kita aktuali informacija.{/niftycolumn}
V. Vasiliauskas: Lietuvos banko prioritetas – Ūkio banko bankinės veiklos tęstinumas
Lietuvos banko valdyba svarbiausiu prioritetu laiko tokį Ūkio banko pertvarkymą, kuris geriausiai užtikrintų tolesnį įsipareigojimų vykdymą klientams ir turėtų mažiausios įtakos viešiesiems finansams. Tokia nuostata išsakyta laikinajam banko administratoriui, kuriam nurodyta ne ilgiau kaip per 6 dienas įvertinti banko veiklos atkūrimo galimybes ir būdus.
„Daug priklausys nuo realios banko finansinės būklės, kurią fiksuos banką patikrinęs administratorius ir auditoriai, tačiau mūsų prioritetas aiškus – bankinės veiklos tęstinumas vykdant prisiimtus įsipareigojimus klientams ir užtikrinant, kad pertvarka būtų efektyviausias, racionaliausias ir pigiausias problemos sprendimo būdas valstybei“, – po susitikimo su laikinuoju Ūkio banko administratoriumi sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.
Lietuvos Respublikos įstatymuose įtvirtinta pakankamai priemonių stiprinti finansų sistemos stabilumą. Lietuvos Respublikos finansinio tvarumo ir Bankų įstatymuose numatytos galimybės bankams teikti valstybės garantijas, perkelti probleminio banko turtą ir įsipareigojimus į kitą Lietuvoje veikiantį banką. Pastaroji priemonė buvo įteisinta 2011 m. lapkričio 17 d. Seimui patvirtinus atitinkamus LR bankų įstatymo pakeitimus.
Siekdamas kuo greitesnės problemos sprendimo, Lietuvos bankas ketina nedelsdamas pradėti konsultacijas su kitais bankais dėl galimo jų dalyvavimo pertvarkant Ūkio banką.
Įsipareigojimų ir turto perkėlimas į kitą banką būtų įgyvendinamas tuo atveju, jei detali administratoriaus analizė parodytų, kad šis pertvarkos būdas yra ekonomiškai naudingiausias ir racionaliausias.
Vasario 12 d. Lietuvos banko valdyba laikinajam administratoriui Adomui Audickui pavedė išnagrinėti ir įvertinti Ūkio banko finansinę būklę, galimus šio banko veiklos stabilumo ir patikimumo atkūrimo ir kitus banko problemų sprendimo būdus. Lietuvos bankui turi būti pateikta išvada ir pasiūlymai kartu su atlikto finansinės būklės įvertinimo pagrindu sudarytomis tarpinėmis finansinėmis ataskaitomis. Išvadoje ir pasiūlymuose, be kita ko, turi būti numatyta galimų banko veiklos stabilumo ir patikimumo atkūrimo ir kitų banko problemų sprendimo būdų sėkmingo įgyvendinimo lyginamoji tikimybė, galimos išlaidos ir nauda.
Lietuvos bankas yra nurodęs, kad administratorius išvadas dėl Ūkio banko veiklos atkūrimo turi pateikti ne vėliau kaip per 6 dienas nuo jo paskyrimo. Atsižvelgiant į būtinybę Ūkio banko problemą spręsti kuo operatyviau, Lietuvos banko valdyba šiandien laikinąjį administratorių paragino išvadą ir pasiūlymus pateikti kiek įmanoma greičiau.
2013 m. vasario 12 d. Lietuvos banko valdyba nutarė paskirti laikinąjį administratorių ir pritaikė laikinus veiklos apribojimus. Taip siekiama užtikrinti veiksmingą banko klientų ir visuomenės interesų apsaugą, finansų sektoriaus stabilumą ir patikimumą ir apsaugoti banko turtą. Apribojimai bus taikomi laikinai, kol bus įvertinti Ūkio banko veiklos atkūrimo galimybės ir būdai.
„Tele2” informuoja, kad klientų, mokėjusių už paslaugas per Ūkio banką iki vasario 11 d. imtinai, mokėjimai yra užskaityti.
Klientų, atsiskaitančių už „Tele2” paslaugas pagal tiesioginio debeto sutartį Ūkio banke, mokėjimai nebus priimami tol, kol pats bankas nevykdys operacijų. Šių klientų prašome pasirinkti kitą mokėjimo už paslaugas būdą. Apie tai juos informuosime ir trumpąja SMS žinute bei kitais prieinamais būdais.
Bankui atnaujinus operacijas ir pateikus daugiau informacijos apie veiklą, dėl atsiskaitymo galimybių bus sprendžiama iš naujo.
tele2.lt
ATNAUJINTA: 2013-02-12 21:26
Vilkmerge.lt duomenimis rajono savivaldybė turėjo pagrindinę sąskaitą Ūkio banke.
Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Dalė Steponavičienė vilkmerge.lt sakė, jog tik kelios švietimo įstaigos neturėjo sąskaitų probleminiame banke. D. Steponavičienė sakė tikinti, jog pedagogams avansiniai atlyginimai dar nepervesti į sustabdyto banko sąskaitas. Aš visos informacijos dar neturiu, kreipkitės į savivaldybės finansų skyrių, vilkmerge.lt apie 15 val. sakė D. Steponavičienė.
Rajono mero pavaduotojas Regimantas Baravykas, apie 15 val. kalbėdamas su vilkmerge.lt reporteriu, teigė dar nežinojęs apie banką užgriuvusias problemas. Tuo metu vicemeras vyko iš komandiruotės Vilniuje. Dėl detalesnės informacijos jis pasiūlė paskambinti darbo dienos pabaigoje.
Vilkmerge.lt paskambinus į savivaldybę prieš pat 17 val., paaiškėjo, jog rajono vadovai nusprendė kol kas situacijos nekomentuoti. Lauksim 6 dienas per kurias Lietuvos bankas žadėjo priimti galutinius sprendimus, tuomet ir komentuosime situaciją, vilkmerge.lt sakė savivaldybės atstovai.
Ūkio banke sąskaitas turėjo ir beveik visos savivaldybei priklausančios įmonės.
UAB „Ukmergės vandenys“ direktorius vilkmerge.lt sakė, jog pagrindinė įmonės sąskaita buvo ne Ūkio banke. Tačiau sąskaitą turėjome ir jame. Preliminariais duomenimis minėtame banke liko užšaldyta apie 20 tūkst. litų. Panašiomis sumomis kol kas negalės naudotis ir UAB „Ukmergės autobusų parkas“ bei UAB „Ukmergės būtų ūkis“. Pastarosios įmonės direktoriui didžiausią nerimą kelia, jog Ūkio banke liko dalis daugiabučių namų gyventojų kaupiamųjų lėšų.
Vilniau prekybos, pramonės ir amatų rūmų, Ukmergės filialo direktorius Rolandas Janickas sakė tikįs, jog verslo įmonės dėl banko veiklos sustabdymo labai didelių nuostolių nepatirs. Privatus verslas yra išskaidęs rizikas. Jie turi sąskaitas keliuose bankuose. Manau sudėtingesnė padėtis tose įmonėse, kurios ėmė paskolas ar pirko lizingu iš Ūkio banko. Paprastai tokiais atvejais bankas stengiasi pririšti klientus. Tikėtina, kad tokios įmonės, problemų turinčiame banke, laikė pagrindines savo sąskaitas, vilkmerge.lt kalbėjo R. Janickas.
vilkmerge.lt
Atnaujinta: 2013 01 13: 13:26
Beveik visi Ūkio banko indėliai – apdrausti valstybės
Laikinasis administratorius Lietuvos bankui pateikė informaciją apie vasario 12 d. buvusius Ūkio banko indėlius. Duomenys rodo, kad beveik visi indėlininkai dėl savo lėšų gali būti ramūs.
„Išankstiniais laikinojo administratoriaus pateiktais duomenims, net 99,7 % Ūkio banke laikytų indėlių neviršija draudžiamos sumos, todėl beveik 200 tūkst. banko indėlininkų atgaus visus savo pinigus nepriklausomai nuo to, kokie bus pasiūlyti sprendimai dėl banko ateities“, – sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.
Apie 90 % Ūkio banko klientų indėlių yra terminuoti, o vidutinė indėlio trukmė – 8 mėnesiai, todėl laikinas banko veiklos apribojimas daugumos klientų finansinių planų iš esmės neturėtų pakeisti, kadangi banke laikomos lėšos skirtos taupymui. Be to, Ūkio banko veiklos apribojimo metu už indėlius ir toliau bus skaičiuojamos palūkanos.
Didžiąją dalį Ūkio banko indėlininkų sudaro fiziniai asmenys.
Lietuvos bankas, siekdamas apsaugoti turtą ir įvertinti banko būklę, 2013 m. vasario 12 d. apribojo Ūkio banko veiklą ir skyrė laikinąjį administratorių. Lietuvos bankui administratorius išvadą dėl banko veiklos atkūrimo galimybių ir būdų privalo pateikti ne vėliau kaip per 6 dienas nuo nutarimo priėmimo. Kol nebus priimti sprendimai dėl veiklos tęstinumo, bankas finansinių paslaugų (įskaitant lėšų išdavimą) neteiks.
lb.lt
Gyvybės draudimo UAB „Bonum Publicum“ dirba stabiliai
Po AB Ūkio banko laikino veiklos sustabdymo gyvybės draudimo UAB „Bonum Publicum” dirba stabiliai. Bendrovė tęsia veiklą ir vykdo savo įsipareigojimus visiems fiziniams bei juridiniams asmenims.
„Užtikriname tiek savo klientus, tiek partnerius, kad UAB „Bonum Publicum” stabiliai tęsia savo veiklą ir vykdo visus savo įsipareigojimus. Ir toliau sudarinėjame gyvybės draudimo sutartis, operatyviai išmokame draudimo išmokas, t.y. bendrovės veikla vyksta kasdieniu ritmu. Taigi, norime nuraminti savo klientus ir pasakyti, kad su Ūkio banko susijusi situacija neturi įtakos mūsų bendrovės patikimumui”, – sakė gyvybės draudimo UAB „Bonum Publicum” direktorė Rasa Vasilienė-Vasiliauskienė.
Bendrovė „Bonum Publicum” 2013-02-12 AB Ūkio banke indėlių neturėjo. Šiuo metu UAB „Bonum Publicum” mokumo koeficientas yra 7,7 – tai yra daugiau kaip septynis kartus didesnis už reikalaujamą lygį.
Klientai, kurie iki šiol mokėjo įmokas į AB Ūkio bankas sąskaitą, prašomi jas mokėti į bendrovės sąskaitas kituose bankuose:
AB SEB banke a/s Nr. LT617044060000390104
AB „Swedbank“ a/s Nr. LT817300010037533136
AB Šiaulių bankas a/s Nr. LT887180300010467605
Nordea Bank Finland Plc Lietuvos sk. a/s Nr. LT692140030001856149
Klientai, kurie buvo nurodę savo sąskaitą AB Ūkio banke draudimo išmokai gauti, prašomi atsiųsti prašymus dėl pinigų pervedimo į kituose banskuose esančias sąskaitas. Prašymus siųsti el. paštu life@bonumpublicum.lt, faksu (8 5)2362724 arba adresu Vilniaus g. 28, Vilnius, LT-01402.