Galiojančiuose teisės aktuose nustatyta, kad uogautojams draudžiama rauti, laužyti ar kitaip niokoti augaliją. Negalima naudoti specialiųjų šukų bei kitų mechaninių priemonių, nes jos žaloja uogienojus. Visos uogos gali būti renkamos joms prinokus. Surinktos dar neprinokusios uogos prasčiau laikosi. Nors ir parausta, bet jose būna mažiau organinių rūgščių, fruktozės ir gliukozės, kitų vertingų medžiagų.
Didelė žala gamtai daroma, kai uogautojai miške numeta polietileninius maišelius, plastikinius butelius ar kitas ilgai yrančias atliekas.
Saugomose teritorijose uogauti galima nepažeidžiant Laukinės augalijos išteklių naudojimo tvarkos, jeigu tai neprieštarauja tų teritorijų apsaugos ar kitiems jų paskirtį bei veiklą jose nustatantiems įstatymams ar kitiems teisės aktams. Kai plinta augalų ligos, yra gaisro ar kitokios nelaimės grėsmė, uogauti atskiruose miškų plotuose laikinai gali uždrausti savivaldos institucijos. Apie tokius jų sprendimus uogautojai turi būti informuojami.
Nustačius galiojančių teisės aktų pažeidimus, kaip teigia Valstybinės aplinkos apsaugos inspekcijos Kontrolės organizavimo skyriaus vyresnysis specialistas Rimantas Širvinskas, uogautojams gali būti taikomos administracinės nuobaudos. Jeigu uogaujant mechaninėmis priemonėmis pažeidžiami uogienojai ar kitaip žalojama augmenija, tai pažeidėjams tenka atlyginti ir gamtai padarytą žalą.