Tiksliųjų ir gamtos mokslų savaitės svečiai gimnazijoje – VU Fizikos fakulteto prof.dr. Vytautas Balevičius ir doc.dr. Juozas Šulskus.
Ketvirtadienio rytmetį Jono Basanavičiaus gimnazijos mokiniams fizikos pamokas vedė Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto profesorius, daktaras Vytautas Balevičius ir to paties fakulteto docentas, daktaras Juozas Šulskus. Tai – gimnazijos ir universiteto bendradarbiavimo vizitas.
Fizikos dalyko mokytis nelengva, tą žino ir mokinys, ir studentas. Tie mokiniai, kurie renkasi fizikos dalyką, laiko valstybinius fizikos, matematikos egzaminus, domina profesūrą, nes jie – Lietuvos mokslo ateitis. Nemažas būrys gimnazistų, pagilintai besimokančių tiksliųjų ir gamtos mokslų disciplinų, šiandien pasitiko svečius iš VU.
Profesorius V.Balevičius savo pamokoje – „Šiuolaikiniai fizikiniai vaizdinimo metodai: kaip pamatyti nematomą“ – aiškino gimnazistams, kaip žmonės suprato, kad norint pamatyti žmogaus organizmo vidų, nebūtina jį pjaustyti. Magnetinio rezonanso ir tomografinių tyrimų metodai leidžia pamatyti nematomus objektus ir dabar plačiai taikomi medicinoje. Šie metodai leidžia archeologams zonduoti sarkofagus, kitus iškasamus objektus.
O apie naująjį Fizikos fakulteto superkompiuterį ir įdomesnius jo taikymus fizikoje bei technologijose, pasakojo docentas J.Šulskus. Superkompiuteris – tai kompiuteris, sukurtas atlikti skaičiavimus taip greitai, kaip tik leidžia tuo metu esančios technologijos. Superkompiuteriai pritaikomi įvairiose srityse, kur reikalingi intensyvūs skaičiavimai.
Šiuolaikiniuose superkompiuteriuose paprastai naudojami lygiagretūs skaičiavimo algoritmai, kuomet tą patį uždavinį vienu metu sprendžia daugelis procesorių. Atskiras procesorius nėra greitesnis už paprastą kompiuterį, tačiau superkompiuteryje jų būna nuo kelių šimtų iki keleto tūkstančių. Pasaulyje superkompiuterių nėra daug: 1 turi Prancūzija, po 2 – Japonija ir Kinija, daugiausiai superkompiuterių turi JAV.
Lietuvos superkompiuteris yra ne toks galingas, kaip minėtose šalyse, jis stovi VU Saulėtekio slėnyje (Vilniuje kuriamas mokslo ir technologijų parkas su aukštųjų technologijų laboratorijomis ir mokslinių tyrimų centrais, taip pat turėsiantis verslo inkubatorių, pramogų ir rekreacijos centrus).
Pamokos prabėgo labai greitai, gimnazistai jas vertino įvairiai – vieniems gilesnį įspūdį paliko ir apmąstymų kėlė fizikinių vaizdinimo metodų pamoka, kitus labiau sudomino superkompiuteriai ir jų galimybės. Linkime jiems ateityje pasirinkti tai, kas „arčiau širdies“, nes, kaip sako profesorius Vytautas Balevičius, mėgiamas darbas daro žmogų laimingą ir sėkmingą.
Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijos informacija