Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) jau daugiau nei 40 metų rugsėjo 8 – ąją pažymi Tarptautinę raštingumo dieną.
Ši diena paminėta ir „Šilo“ pagrindinėje mokykloje. Šių metų Tarptautinės raštingumo dienos tema – raštingumas ir taika, ja siekiama parodyti su raštingumu susijusių ugdomų vertybių įvairiapusiškumą.
Lietuvių kalbos mokytojų iniciatyva išleistas stendas, kuriame mokiniai supažindinti su UNESCO organizacijos tikslais raštingumo ugdymo srityje. Taip pat paskelbta įdomių žymių žmonių minčių, eilėraščių apie kalbą, knygą, linksmasis žodynėlis, komiškai aiškinantis gramatinių sąvokų reikšmes ir kt.
Tarptautinei raštingumo dienai skirti renginiai, pamokos vyko kelias dienas. Vienų klasių mokiniai dalijosi mintimis apie vasarą skaitytas knygas, pristatė patikusius personažus, kitose klasėse surengtos meninio skaitymo valandėlės. Penktokai domėjosi Vytauto V. Landsbergio kūryba, skaitė jo kūrinių ištraukas, kūrė pasakojimo tęsinį. Septintokus sužavėjo, o kai kuriuos ir sugraudino mokytojos skaitomi Bruno Ferrero trumpi pasakojimai sielai, paskatinę mokinius susimąstyti apie atjautą, kito asmens supratimą, pagalbą draugui ir kt. vertybes.
Septintų klasių mokiniai diskutavo apie tai, ką reiškia būti raštingam, kuo raštingas žmogus pranašesnis už kitus.
Tikėtina, jog mokinių ir mokytojų veikla minint Tarptautinę raštingumo dieną padės jauniems žmonėms suprasti, kad kalba, raštas ir skaitymas – tai pamatinės mąstymo, bendravimo ir žinių įgijimo priemonės. Raštingumas (plačiąja prasme) leidžia žmogui jaustis laisvam, pažinti jį supantį pasaulį, išvengti įvairių konfliktų ir juos spręsti. Anot Justino Marcinkevičiaus, mums visiems „Derėtų neužmiršti, kad kalba turi daug rankų – priglausti, atleisti, paguosti, apglėbti, sutaikinti, sujungti… Baisu, kada šitos rankos lieka tuščios, kada ta pačia kalba kalbantys nesusikalba.“
Mokytoja Janė Juzėnienė