Pašilės miške – miško technikos paroda

    0

    paro bm 2012 009

    Vakar, Pašilės miške, atidaryta tarptautinė miškininkystės paroda, kurioje eksponuojama daugiau nei 70 firmų gaminama šiuolaikinė miško ūkio technika.

    Ją apžiūrėjo nemažas valstybinių bei privačių miškų miškininkų bei medienos ruošos specialistų būrys.

    Naujomis technologijomis Lietuvos miškuose domėjosi ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Jonas Šimėnas bei žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius.

    Parodos dalyvius bei jos lankytojus Pašilės miške sveikino Ukmergės miesto meras Algirdas Kopūstas.

    Parodoje – 70 firmų technika

    Žvilgėjo naujutelaitė medelynų technika –  sėjamosios, daigų iškasimo, sodmenų pikiavimo, jų iškasimo, surišimo kombainai, lankenos, purkštuvai, tręštuvai, smėlio barstytuvai… Įvairių modelių, modifikacijų, našumo ir galių, miškakirtės, medvežės, miškavežiai, savikrovės priekabos, vilkikai, kombinuotos mašinos, pakrovėjai, medienos bei šakų smulkinimo agregatai, sodintuvai, žemės ruošimo padargai…. Vieni – vienų firmų gamybos, kiti – kitų. 70 prekinių ženklų. Tiek švedų, suomių, vokiečių, lenkų bei kitų šalių firmų gaminamos technikos iš pat ryto jau stovėjo miške. Ją demonstravo 50 Lietuvoje šia technika prekiaujančių įmonių.

    Į parodą susirinko nemažas būrys valstybinių bei privačių miškų miškininkų, medienos ruošos bei miško technikos specialistų.

    „Vakarų Europos paroda atėjo ir į Lietuvą“, – parodą Pašilės miške atidarė jos organizatorius bei rengėjas žurnalo „Miškai“ vyriausiasis redaktorius Albertas Žostautas.

    Pasak jo, tokio masto miško ūkio technikos paroda Lietuvoje surengta pirmą kartą. Juo labiau miške, kur yra visos galimybės techniką išbandyti ir praktiškai patikrinti jos galimybes.

    Arklių laikai praėjo

    Miško technika nėra pigi, tačiau, pasak parodos organizatoriaus ir rengėjo, technikos sektorius yra labai svarbus miškų ūkiui.  „Nuo jo priklauso ne tik miškų įveisimo, jaunuolynų ugdymo kokybė, medienos ruoša, bet ir miške dirbančių žmonių sauga “, – pastebėjo jis.

    „Kai kas bando priekaištauti: kam jums tokia brangi technika? Jiems gal ir gražu, kai medieną traukdavome  arkliais, bet arklių laikai pasibaigė“, – paantrino jam Generalinės miškų urėdijos (GMU) atstovas, generalinės miškų urėdijos vyriausiasis patarėjas Andrius Vancevičius.

    Pasak jo, kaip svarbu naujos technologijos miške tampa akivaizdu ypač tokių stichinių nelaimių, kaip 2010 metų škvalas, metu. GMU atstovas abejojo, ar neturėdamos modernios technikos, urėdijos būtų galėjusios taip, kaip šiandien, sutvarkyti stichijos nuniokotus miškus.

    Paroda padeda apsispręsti

    Valstybinių miškų valdytojoms – šalies miškų urėdijoms, kurių atstovų į parodą pirmą dieną susirinko daugiausia,  pažangi miškų technika nėra naujiena. Dauguma jų jau turi įsigiję miškakirtę, medvežę ar kitą panašią į šioje parodoje demonstruojamą  techniką.

    „Mes važinėjome po pasaulį, tyrėme jo rinką, analizavome – žiūrėjome, kur ir kokią techniką geriau mums įdiegti savo miškuose“, – sakė Ukmergės miškų urėdijos, kurios miške vyksta paroda, urėdas Vigantas Kraujalis.

    Dabar, kai tokios parodos vyksta ir Lietuvoje, pasak jo, tai – didelis žingsnis į priekį.

    Ukmergės miškų urėdija pernai įsigijo modernią miškakirtę, ateityje ketina pirkti ir miškavežį.

    Miškų ūkio technikos parodoje, kaip ir salone, žinoma, nenupirksi. Tačiau paroda padeda apsispręsti.

    „Dabar – ne 90-ieji metai, kai tokios technikos nebuvome matę“, – sakė parodoje sutiktas Kėdainių miškų urėdas Juozas Girinas. Kėdainių miškų urėdijoje netrūksta ne tik našios europietiškos technikos, bet yra ir Lietuvoje sukonstruotos. Gilių sėjamoji – pagal J. Girino idėją.

    Tačiau lietuviškos ar europietiškos technikos parkas dėvisi, sensta fiziškai ir moraliai, jį būtina nuolat atnaujinti ir ieškoti naujų sprendimo būdų.

    Paroda Kėdainių miškų urėdijai bei jos vadovui J.Girinui – sprendimų ieškojimo ir jų atradimo vieta. „Kartais pavaikščiojus po tokias parodas, ateina minčių, kartais jas išrutuliojame drauge su  miškų technikos inžinieriais,  mokslininkais“, – sakė jis.

    Šventė ir miestui

    Pagaliau paroda – tai ir šventė. Ukmergėje ji dar sutapo ir su miesto švente, kuri vyks savaitgalį.

    Šios dvi šventės susilies į vieną. Miško technikos parodos Pašilės miške dalyvius, lankytojus bei jos svečius pasveikino miesto meras Algirdas Kopūstas.  „Džiaugiuos, kad Ukmergės žemėje – tokia paroda, kurios niekada nebuvo“, – sakė jis.

    Ukmergės meras miškų urėdui V.Kraujaliui įteikė padėkos raštą už padovanotus Pašilės miško ąžuolus. Iš jų medžio skulptoriai Saulius Lampickas iš Alytaus, Adolfas Teresiaus iš Garliavos ir Algirdas Judickas, iš Pivašiūnų (Alytaus r.) išdrožė skulptūras. Jos papuoš Ukmergės miesto
    erdves.

    Aplankė ir ministras

    Miškų ūkio technikos parodą aplankė ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Jonas Šimėnas bei žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius. „Valstybės miškuose diegdami pažangias technologijas esate teisingame kelyje“, – miškininkus pagyrė žemės ūkio ministras.

    Jis  pastebėjo, kad nors ir esama nuomonės, jog miškininkai miškus tik kerta, miškų šalyje daugėja. „Nuo nepriklausomybės atkūrimo pradžios miškų šalyje jau trim procentais daugiau“, – pasidžiaugė ministras.

    Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas J. Šimėnas atkreipė dėmesį, jog valstybinis miškų ūkis Lietuvoje vystomas darniai ir kompleksiškai. „Sunaudojama tik 60 proc. metinio miško prieaugio“, – pastebėjo jis.

    Svečiai apžiūrėjo parodą, susipažino su kai kuria čia eksponuojama technika. Už žemės ūkio technikos vairo ne kartą sėdėjęs žemės ūkio ministras prisipažino, jog į miškų techniką sėstis nedrįstų – ji kur kas sudėtingesnė.

    Vakar prasidėjusi miškų ūkio technikos paroda Pašilės miške veiks ir šiandien. Jos lankytojai galės toliau vertinti juos dominančią techniką, stebėti jos darbą miške bei čia esančiame medelyne.

    Miškų urėdijos salėje šiandien dar vyks ir mokslinė-praktinė konferencija, kurios metu bus diskutuojama apie miško inžineriją, jos diegimą medelynuose bei daigynuose, biokuro gamybos technologijas.

    Paroda uždaroma rytoj, 17 valandą.

    ukmu.lt

    {youtube}1FMoKPByMUc{/youtube}

    vilkmerge.lt video

    {besps}miskai{/besps}

    vilkmerge.lt nuotr.

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia