Visus mokslo metus portale buvo spausdinami rajono ugdymo įstaigų aprašymai, kaip jos dalyvavo projekte „Prikelkime senolių patirtį iš krašto praeities“. Europos socialinio fondo finansuotame ir Švietimo mainų paramos fondo administruotame projekte dalyvavo trijų savivaldybių – Ukmergės, Rokiškio ir Švenčionių mokyklos. Veprių laisvalaikio užimtumo ir turizmo filiale įvyko baigiamasis renginys – konferencija.
Į konferenciją atvyko projekte dalyvavusių rajono ugdymo įstaigų atstovai, svečiai iš Rokiškio ir Švenčionių. Pedagogai ir vaikai konferencijoje pristatė ką nuveikė per projekto įgyvendinimo laikotarpį, surengė savo darbų parodą.
Projektu norėta perteikti vaikams regiono etnokultūrinius ypatumus, stiprinti Aukštaitijos regiono tapatumą. Taip pat siekta vaikus supažindinti su regiono etnokultūrinėmis vertybėmis, tautodailininkais, žmonėmis, puoselėjančiais krašto papročius, tradicijas, amatus, prisidedančiais prie tapatumo išsaugojimo, stiprinimo ir plėtimo ateityje.
Programoje dalyvavo 45 vadovai iš 25 trijų rajonų ugdymo įstaigų. Ukmergės rajone programoje dalyvavo 21 pedagogas iš 13 ugdymo įstaigų. Viso – 328 mokiniai. Tai buvo 202 mergaitės ir 126 berniukai. 198 mokiniai buvo iš miesto, 130 – iš kaimo.
Rokiškio rajone programoje dalyvavo 230 mokinių iš penkių ugdymo įstaigų, kuriuos ugdė 10 pedagogų. Švenčionių savivaldybėje – 6 įstaigos, 10 pedagogų ir 271 mokinys. Visose savivaldybėse programoje dalyvavo daugiausia 12-14 metų amžiaus mokinių.
Baigiamosios konferencijos Vepriuose metu projekto dalyviai parodė ką naujo išmoko, su kuo susipažino, kokius naujus ir įdomius žmones sutiko. Pirma dalis „Kas kamaroje padėta, meistro ranka palytėta“ prasidėjo įgyvendintos Programos – regioninio tapatumo modelio pristatymu. Projekto koordinatorė Aldona Rudokienė pristatė projektą, papasakojo kaip sekėsi jį įgyvendinti.
Renginio vedėja Veprių vidurinės mokyklos mokytoja Vida Ramanauskienė, kviesdama vaikus pristatyti projektinę veiklą, domėjosi ar vaikai pažįsta senovinius daiktus, kur jie buvo naudojami.
Programos partnerių-grupių veiklų pristatymuose mokyklos – darželio „Varpelis“ vaikai pasakojo apie dalyvavimą projekte. Pristatydami veiklas Vidiškių pagrindinės mokyklos mokiniai pasitelkė muziką, Pabaisko – senovinę kraičio skrynią ir tautodailininką Valentiną Butkų. Deltuvos pagrindinė mokykla – šokėjus, pagalbininkus dalyvaujant projekte. Pašilės pagrindinė mokykla parodė filmuką, kuriame mokinių interviu su žinoma bitininke. Apie projektą pasakojo Siesikų vidurinės mokyklos atstovai, vienas Dukstynos pagrindinės mokyklos mokinys, pristatydamas projektą, grojo dambreliu. Jono Basanavičiaus gimnazija pristatė projekto viešnią Eleną Grinienę, papasakojusią apie tautinį kostiumą, Antano Smetonos gimnazistai rodė filmuką ir pasakojo apie keliones projekto metu.
Susirinkusiems koncertavo Želvos vidurinės mokyklos ir Kultūros centro mažosios šokėjos. Daug plojimų sulaukė populiariausias projekto dalyvių svečias, grojęs devynioms projekto įstaigoms, dambrelininkas Egidijus Darulis.
Apie projektinę veiklą pasakojo Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro atstovė Larisa Ustinavičienė, veiklų koordinatorė Adutiškio vidurinėje ir Svirkų pagrindinėje mokyklose. Taip pat svečiai iš Švenčionių rajono Adutiškio vidurinės mokyklos, Pabradės „Ryto“ gimnazijos, Ignalinos rajono Daugėliškio vidurinės mokyklos, VšĮ Rokiškio jaunimo centro, Rokiškio Senamiesčio progimnazijos.
Projekto dalyvių prisistatymus stebėjo Švietimo mainų paramos fondo projektų skyriaus vadovė Lina Vegėlienė.
Renginio pabaigoje vaikai ir pedagogai vaišinosi namine duona, naminiu sūriu, ką tik Petronių amatų namų ūkininkės Audronės Kazlauskienės sumuštu sviestu. O mažieji dalyviai nekantriai laukė didelio torto.
Arvydas Pėšina