Gegužės pradžioje miesto gyventojai buvo nemaloniai nustebinti – komunalinių atliekų vežėjai iškratė gyventojų konteinerius, dalį šiukšlių paliko, dalį pasiėmė. To priežastis – Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro, kitaip – Kazokiškių sąvartyno sprendimas, nebepriimti kai kurių atliekų.
Į šios įstaigos glėbį rajono savivaldybė pateko beveik prieš dešimt metų. Ukmergės savivaldybė tuomet tapo VAATC akcininkais ir dabar turi 4,28 procentus akcijų. Kiti įmonės akcininkai – buvusios Vilniaus apskrities savivaldybės. VAATC buvo įsteigta, norint pastatyti šiuolaikišką sąvartyną, į kurį būtų vežamos atliekos iš visos apskrities, o rajonų sąvartynai uždaryti.
Į šią įmonę rajono savivaldybė jau įmerkė ne vieną milijoną litų. Nors sąvartynas Kazokiškėse ir veikia, bet problemų – kalnai. Į problemų liūną su VAATC įklimpusi savivaldybė sulaukė dar vieno akibrokšto – nuo kovo 1 dienos padidintas atliekų priėmimo mokestis. Pabrango jis net 73 procentais. Pasiūlymą didinti šį mokestį savivaldybė, kaip akcininkė, patvirtino tik iš antro karto. Tačiau problemos tuo nesibaigė – penkios mašinos iš Ukmergės, atvežusios atliekas, buvo nepriimtos. Jose, neva, rasta sąvartynui netinkamų atliekų.
Tokie sąvartyno veiksmai iššaukė savivaldybės kreipimąsi į gyventojus, kuriame žmonėms pranešama, kad „žemės gruntą, statybos ir griovimo atliekas, chemines medžiagas, pavojingas, skystas, degančias ir karštas atliekas, želdinių priežiūros ir gatvių tvarkymo, biologiškai skaidžias žaliąsias atliekas (vejų, parkų, sodo, daržo, šiltnamių, gėlynų atliekos, šakos, lapai ir pan.), susidariusias gyventojų namų valdose, daugiabučių namų, įmonių įstaigų, organizacijų aplinkoje, sodininkų ir garažų bendrijose, draudžiama pilti į komunalinių atliekų konteinerius bei šalinti sąvartyne. Biologiškai skaidžias žaliąsias (sodo, daržo, vejų, šiltnamių ir pan.) atliekas jų turėtojai privalo tvarkyti patys: kompostuoti, šerti gyvuliams, panaudoti energijai gauti. Šios atliekos yra priimamos žaliųjų atliekų aikštelėje Sargelių k., Pabaisko sen. Kviečiame gyventojus naudotis šia aikštele ir ten gabenti žaliąsias atliekas. Asmenys, pažeidę šias taisykles, traukiami administracinėn atsakomybėn Lietuvos Respublikos administracinės teisės pažeidimų kodekso nustatyta tvarka (ATPK 1611 straipsnis – bauda: nuo įspėjimo iki 2000 Lt)“.
Problemos tuo nesibaigė – komunalines atliekas surenkanti UAB „Ukmergės paslauga“ nutarė sutartį su savivaldybe nutraukti ir komunalinių atliekų nebesurinkinėti. Tokio sprendimo priežastis – dėl pabrangusio komunalinių atliekų priėmimo į sąvartyną mokesčio įmonė per du mėnesius patyrė apie 60 tūkstančių litų nuostolį. Įmonė kreipėsi į savivaldybę prašydama daugiau lėšų, bet sulaukė neigiamo atsakymo. Todėl pradėti ruošti dokumentai sutarties nutraukimui.
Kaip sakė UAB „Ukmergės paslauga“ direktorius Vytautas Masiukas, toks nuostolis įmonei per didelis. Šita paslauga ir taip menkai rentabili, o šis išlaidų didėjimas dar tikrai ne paskutinis. Direktoriaus teigimu, įmonės aukoti nesinori. Kitą vertus, savivaldybė ir taip įmonei skolinga. Nors savivaldybė rinkliavą už šiukšles renka gerai. Pernai per visus metus šios rinkliavos surinkta 1 900 tūkstančių litų. Buvo laikai, kai savivaldybės skola įmonei siekė net pusę milijono litų.
Praėjusiame rajono tarybos posėdyje, kalbant apie priklausymą įmonei, užsiminta, kad VAATC padėtis bloga. Nors keičiami įmonės direktoriai, padėtis nesikeičia. Didžiuliai įmonės įsiskolinimai gresia bankrotu. Todėl vienintelis kelias išsigelbėti – mokesčių didinimas. O mokesčių didinimas už šiukšlių priėmimą – reiškia didesnius mokesčius gyventojams.
Bet viena Ukmergė nieko negali. Daugiausia akcijų turintis Vilnius mano kitaip. Jame planuojama statyti komunalinių atliekų rūšiavimo ir deginimo gamyklą. Pastačius tokią gamyklą ir joje pagamintą šilumą pradėjus tiekti į šilumines trasas, šilumos kaina Vilniuje sumažėtų dviem centais. Todėl naudą turės Vilnius, o Ukmergė – nuostolį, nes mūsų rajonas už komunalinių atliekų išvežimą į sąvartyną turės mokėti dar daugiau.
Draudimui į konteinerius krauti žaliąsias atliekas rasta išeitis. Jas gyventojai galės palikti šalia konteinerių maišuose ar kitokioje taroje ir komunalinių atliekų surinkimo įmonė jas surinks papildomai. Blogesnė padėtis su stambiagabaritinėmis atliekomis – jas reiktų atiduoti į specialią priėmimo aikštelę. Tačiau jos kol kas nėra. Ji turi būti baigta įrengti iki liepos pabaigos.
Arvydas Pėšina