Tyrimas: Kokius gerus buvusios valdžios darbus slepia dabartiniai rajono vadovai

    1229
    0

    montazas copy

    Ketvirtadienį vykusiame rajono Tarybos posėdyje buvo paviešinta, kad buvę rajono vadovai savivaldybės biudžeto pinigus skirstė kaip jiems atrodė tinkama, nors tą turėjo daryti visi ukmergiškių rinkti atstovai. Buvo baudžiami ir įvairius darbus atlikę verslininkai.

    Nors pinigų savivaldybės sąskaitose ir būdavo, už atliktus darbus jiems laiku nemokėdavo. Dalį lėšų dėl šios priežasties savivaldybė prarado bankrutavusiame Ūkio banke. Tai paaiškėjo paviešinus Kontrolės ir audito tarnybos atlikto tyrimo
    ataskaitą.

    Taip pat šiame posėdyje buvo tvirtinama šilumos bazinė kaina. Ji dar padidėjo ir ją sumažinti, kaip žadėjo buvę rajono vadovai nutraukdami sutartį, artimiausius kelerius metus nėra jokių galimybių. Tačiau baigdamas posėdį rajono meras Vydas Paknys vistiek pareiškė, jog buvę rajono vadovai dirbo gerai.

    „Žodžio, kad buvusi valdžia dirbo blogai, nerasite niekur. Dirbo gerai, bet mes dirbsime geriau“ – šiuo sakiniu meras pabaigė minėtą rajono Tarybos posėdį.

    Tokia buvo mero reakcija į Tarybos narės Elenos Mirinavičienės perskaitytą atvirą ukmergiškių laišką buvusiam merui Algirdui Kopūstui. Kaip tvirtino politikė, po laišku pasirašė 206 ukmergiškiai. Laiške žeriami kaltinimai keturis mėnesius dirbantiems dabartiniams rajono vadovams. Tiesa, nei šio laiško, nei jo kopijos nepavyko gauti tiek rajono vadovams, tiek vilkmerge.lt.

    Tad vilkmerge.lt nutarė pasidomėti, ką V. Paknys laiko gerais buvusiųjų valdančiųjų politikų darbais. Tyrimas atliktas iš viešai skelbiamos informacijos ir vilkmerge.lt archyvo medžiagos.

    Meras jau buvo išklausęs Kontrolės ir audito tarnybos ataskaitą apie atliktą savivaldybės administracijos patikrinimą už pirmuosius penkis šių metų mėnesius, kuomet žėrė pagyras buvusiems vadovams.

    Auditas buvo atliktas rajono Tarybos sprendimu, to pareikalavus konservatoriui Andriui Kalesnikui. Kontrolė atliko tik savivaldybės administracijos ir savivaldybės administravimo subjektų finansinį auditą. Buvo tikrinamos bankinės operacijos, mokėtinų ir gautinų sumų ir darbo užmokesčio srityse. Audituojamu laikotarpiu savivaldybės administracijai vadovavo Juozas Varžgalys, mero pareigas ėjo A. Kopūstas, vicemeru dirbo Regimantas Baravykas.

    Kontrolieriai daugiausia pažeidimų aptiko savivaldybei apmokant verslininkams už atliktus darbus. Projekto „Deltuvos miestelio gyvenamosios aplinkos viešosios infrastruktūros gerinimas“ piniginių lėšų banko sąskaitoje šių metų sausio mėn. 1 dienai likutis buvo beveik pusė milijono litų. O darbų tai dienai buvo atlikta už daugiau nei 300 tūkst. litų. Tačiau savivaldybės administracija kažkodėl nemokėjo verslininkams ir taip didino rajono skolą. Kovo mėnesį šiam projektui Finansų ministerija į savivaldybės sąskaitą perveda dar beveik 300 tūkst. litų. Tačiau dalį pinigų, kiek daugiau nei 100 tūkst., kas sudaro tik 32 procentus mokėtinos sumos už atliktus darbus, kelininkai gauna tik balandžio pabaigoje. Prieš tai savivaldybės administracija daugiau nei 200 tūkst. litų iš šio projekto sąskaitos perveda kitoms įmonėms.

    Gegužės 10 d. savivaldybė kelininkams už šiame projekte atliktus darbus buvo skolinga 217 254 litus, kai tuo tarpu banko sąskaitoje šiam projektui vykdyti turėjo 285 769 litus.

    Panašiai buvo baudžiami ir kiti verslininkai. A. Smetonos dvarą Užugiryje rekonstruojanti UAB „Infrastruktūra“ taip pat laiku negaudavo pinigų už atliktus darbus. Sausio 1 d. savivaldybės sąskaitoje esančioje Ūkio banke šiam projektui finansuoti buvo beveik 1 mln. litų. Kai tuo tarpu savivaldybė už atliktus darbus įmonei buvo skolinga kiek daugiau nei 400 tūkst. litų. Tačiau savivaldybės administracija 400 tūkst. litų pervedė į kitą savo sąskaitą, o iš jos sumokėjo UAB „Ukmergės versmė“ už atliekų išvežimą. Sąskaitoje likęs pinigų likutis 564 tūkst. litų nebuvo panaudotas įsiskolinimui už dvaro rekonstrukciją sumokėti.

    Vėliau šie pinigai prapuolė paskelbus bankrotą Ūkio bankui (viso savivaldybė banke prarado beveik 7 mln. litų). Maža to, kad bendrovei nebuvo mokami pinigai už atliktus darbus, ją šiame posėdyje buvęs administracijos direktorius J. Varžgalys dar apkaltino ir darbų vilkinimu. Meras kategoriškai paneigė šią J. Varžgalio informaciją, tačiau jau po kurio laiko V. Paknys gyrė buvusius rajono vadovus.

    Vilkmerge.lt primena, jog tuo metu kai verslininkai negaudavo teisėtai uždirbtų pinigų, vienas iš rajono vadovų buvo R. Baravykas. Šiuo metu jis vadovauja verslininkams atstovaujančiai asociacijai – Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmams.

    Auditoriai taip pat nustatė, kad kai kurioms savivaldybės įstaigoms administracijos direktorius J. Varžgalys savo raštais ir įsakymais pavesdavo atlikti darbų pirkimus, nors neturėdavo rajono Tarybos sutikimo. Atliekant patikrinimą paaiškėjo, jog savivaldybės įstaigos gaudavo tik tokią dalį lėšų, kurių neužtekdavo net apmokėti už komunalines paslaugas.

    Pavyzdžiui, Ukmergės kultūros centras metų pradžioje turėjo 43 829 litus skolų už komunalines paslaugas. Šiems metams centro komunalinėms paslaugoms apmokėti skirta 107 700 litų. Tačiau iki gegužės mėnesio išleista beveik pusė skirtos sumos. Tad prasidėjus šildymo sezonui skolos ir vėl augs. Auditoriai taip pat nustatė, kad tiksliai nėra žinomi rajono savivaldybės įsiskolinimai. Kai kurie atlikti darbai neįtraukiami į finansinės atskaitomybės mokėtinų sumų registrą.

    Pavyzdžiui, Žemaitkiemio seniūnija už sniego valymą į buhalterinę apskaitą neįtraukė 17 612 litų, nors darbų priėmimo aktai seniūnės ir buvo pasirašyti. Audito metu nustatyta, kad kai kuriems valstybės tarnautojams ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis, priemokos mokamos ilgiau nei vienerius metus, ir priedų skyrimo pagrindas sutampa su pareigybių aprašyme nurodytomis pareigomis. Taip pat peržiūrėjus darbuotojų, dirbančių su projektais, darbo laiką pastebėta, kad yra atvejų, kai darbuotojas yra išvykęs į komandiruotę, o darbo laiko apskaitos žiniaraštyje nurodyta, kad dirbo su projektu. Nustatyta atvejų, kai per dieną buvo dirbama po 13-16 valandų. Aštuonias darbo valandas buvo dirbama tiesioginį darbą pagal vieną darbo sutartį ir po to 5-8 valandas pagal kitą darbo sutartį.

    Dar prieš paviešinant audito ataskaitą politikai tvirtino šilumos kainą ir išklausė savivaldybės administracijos direktoriaus Stasio Jackūno informaciją apie planuojamą naują biokuro katilinę Deltuvos gatvėje. Aiškėja, kad ukmergiškiai ateinančius kelerius metus tikrai negali tikėtis šilumos kainos mažėjimo kaip žadėjo buvusieji vadovai, nutraukdami sutartį su privačia bendrove. Kol kas situacija yra priešinga. Ukmergės rajono savivaldybė tapo pirmąja savivaldybe šalyje, kuri Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos prašė šilumos kainą ne sumažinti, o padidinti. To priežastis – ekstremalios situacijos metu nuostolingai tiekta šilumos energija. Šiuo metu ukmergiškiai yra tarp dešimties brangiausiai už šilumą mokančių šalies rajonų.

    Vilkmerge.lt primena, jog šilumą savivaldybės valdoma įmonė teiks jau trečią šildymo sezoną. Kalbėdamas apie naująją biokuro katilinę, S. Jackūnas nei paneigė, nei patvirtino, kad UAB „Ukmergės šiluma“ galėjo paruošti netinkamą projektą naujai katilinei. Jis taip pat informavo, kad iš ES paramos gauta tik trečdalis lėšų reikalingų katilinės statybai. Tad likusią dalį, apie 5 mln. litų, reikėtų skolintis, o jie turėtų būti įskaičiuoti į šilumos kainą. Tikėtina, kad šis projektas bus tyliai numarintas.

    Tiesa, ukmergiškiai turi teorinę galimybę, jog šiluma jiems galėtų pigti. Kaip nepriklausomas šilumos gamintojas, 25 proc. pigiau šilumą siūlo tiekti UAB „Pramonės energija“, iš jai priklausančios „Vienybės“ gamyklos katilinės. Pasiūlymą tiekti pigesnę šilumos energiją bendrovė savivaldybės įmonei pateikė dar prieš praėjusį šildymo sezoną. Tačiau nei iš buvusių, nei iš dabartinių rajono vadovų jokio atsakymo iki šiol nesulaukė.

    Įmonė savo lėšomis pasiryžusi finansuoti prisijungimo prie šilumos perdavimo tinklų išlaidas. Bendrovė teigia, jog jos eksploatuojama katilinė jau atsipirkusi, tad gali pasiūlyti žemesnes šilumos kainas nei savivaldybės kontroliuojama šilumos tiekimo įmonė.

    UAB „Pramonės energija“ priklauso tai pačiai bendrovių grupei su kuria savivaldybė vienašališkai nutraukė šilumos ūkio nuomos sutartį.

    Albinas Juknys

    Pagr. nuotr. fotomontažas

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia