Ukmergės Švenčiausios Trejybės bažnyčia (IV dalis)

    2093
    0

    baznycia internetui

    Miesto centre stovinti švč. Trejybės bažnyčia nuo 1951 metų buvo paversta rajkoopsąjungos maisto prekių sandėliu. Bet 1976 metais sandėlis iš bažnyčios iškeliamas ir pradedamas pastato stogo remontas, išorės tvarkymas.

    1978 metais parengiamas projektas Civilinės metrikacijos skyriaus patalpoms. Projekto autorė – A. Tamulevičiūtė. 1981 metų lapkričio 4 dieną įvyko iškilmingas naujų Santuokos rūmų atidarymas – įregistruota pirmoji santuoka. Ir tą pačią dieną buvo įrašytas pirmasis vardas naujagimiui. Pirmoji skyriaus vedėja ir rūmų šeimininkė buvo Helena Bičkova. Vėliau skyriui vadovavo Lina Sukackienė, po to – Regina Jackūnienė. Pastaroji savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriui vadovauja iki šiol.

    REGINA

    Archyvo nuotr./Regina Jackūnienė

    Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, Ukmergės rajono Taryba 1991 metų gegužės 14 dienos posėdyje nusprendė: „Grąžinti Lietuvos Marijonų Kongregacijai 1948 metais rugpjūčio 16 dieną nacionalizuotą Švenčiausios Trejybės bažnyčią, esančią Ukmergės mieste, Kauno g.1 bei šalia esančias „Maldos“ knygyno ir marijonų vienuolyno patalpas, esančias Kauno g. 3“. 1991 metais gruodžio 18 dieną rajono valdytojas Pranciškus Tamoševičius pasirašo potvarkį „Dėl Švenčiausios Trejybės bažnyčios perdavimo“.

    1991 metų pabaigoje prasidėjo skyriaus iškraustymas iš bažnyčios patalpų. Bažnyčia už patalpas tapo atsakinga ir perduota klebonui Vaclovui Ramanauskui jau 1991 metų gruodžio 20 dieną. Bet, kadangi akto surašymo metu nebuvo gautas kultūros paveldo inspekcijos rajono valstybinio inspektoriaus suderinimas, bažnyčios pastatas paliktas rajono valdybos balanse. Tačiau bažnyčia čia pradėjo veikti ir buvo pašventinta 1991 metų birželio 29 dieną.

    Ir tik 1993 metų kovo 8 dieną, suderinus su kultūros paveldo departamentu, pastatas pagaliau perduotas Lietuvos Marijonų kongregacijai. Jo balansinė vertė to meto kainomis buvo 2313740 litų, nusidėvėjimas – 717209 litai. Per tą laiką pastatas buvo rekonstruotas.

    Kai pastatas buvo grąžintas bažnyčiai ir Civilinės metrikacijos skyrius pradėjo kraustytis į naujas, reikėjo darbo jėgos. Ja tapo sovietiniai kareiviai. Dalis Civilinės metrikacijos skyriaus turto buvo išdalinta įvairioms organizacijoms. Dalį jo gavo rajono notarinė kontora, invalidų draugija, dalį – bažnyčios komitetas.

    Bet dar pusę metų viename pastate buvo Santuokų rūmai ir bažnyčia. Pirmame aukšte vykdavo pamaldos, antrame – registruojamos santuokos. Būdavo taip, kad pirmame aukšte jaunieji įregistravę bažnytinę santuoką, lipdavo į antrą – registruoti civilinės santuokos. Civilinės metrikacijos skyriui išsikrausčius iš bažnyčios, 1992 metai buvo sutikti jau naujose patalpose.

    Du bažnyčios aukštai išbuvo iki 2011 metų. Tik tada buvo panaikinta perdanga ir bažnyčios vidus atsivėrė visa savo didybe.

    Arvydas Pėšina

    Egidijaus Darulio pagr. nuotr.

    FLEET MANAGEMENT

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia