Pradinis Verslas Rėmėjų medžiaga Senėjimo procesas: kokie pokyčiai vyksta katės organizme?

Senėjimo procesas: kokie pokyčiai vyksta katės organizme?

165
0

Senėjimas yra natūralus gyvenimo procesas, ir katės nėra išimtis. Su amžiumi jų kūnas patiria įvairius pokyčius, kurie gali pasireikšti tiek fiziškai, tiek elgesio atžvilgiu. Tiesa, nuolatinis dėmesys gali užtikrinti, kad gyvūnas sens oriai ir jo nekankins kokios nors fizinės arba psichologinės sveikatos problemos.

Veterinarijos klinika Vilnius yra turi būti pasirinkta dar tuomet, kol gyvūnas neturi jokių sveikatos problemų. Tuomet joms atsiradus žinosite – kur kreiptis pagalbos.

Fiziniai pokyčiai

Senėjimo metu pirmiausia matomi fiziniai pokyčiai. Tai yra normali senėjimo praktika, kuri pasireiškia visiems žinduoliams. Pirmiausia fiksuojamas kur kas dažnesnis ir ilgesnis miegas. Senesnės katės dažniausiai daugiau miega ir gali būti mažiau aktyvios. Gali būti dažnesni ir nuotaikos pokyčiai, katė gali tapti labiau irzli arba, priešingai, apatiška bei senos katės gali sunkiau priprasti prie aplinkos pokyčių, naujų žmonių ar gyvūnų. Taigi, svarbu joms užtikrinti jaukią, ramią, šiltą aplinką, kuri nekeltų streso. Atminkite, kad dėl amžiaus susijusių sveikatos problemų gali pasikeisti šlapinimosi įpročiai.

Dažniausiai pakinta ir gyvūno oda. Ji gali tapti sausesnė, gali atsirasti odos ligų. Ilgainiui gali pasikeisti apetitas, atsirasti virškinimo problemų, galiausiai, senesnėms katėms gali būti sunkiau reguliuoti savo kūno temperatūrą.

Kaip padėti senstančiai katei? Bent kartą per metus apsilankykite pas veterinariją, kad būtų galima stebėti katės sveikatą ir laiku pastebėti galimas problemas. Pasirinkite specialų maistą senstančioms katėms, kuriame būtų mažiau kalorijų ir daugiau maistinių medžiagų. Geriausia dėl maisto taip pat tartis su veterinaru.  Užtikrinkite, kad katės dėžė būtų švari, o maistas – šviežias, įrenkite patogią vietą, kur katė galėtų ilsėtis ir miegoti bei skirkite daugiau laiko savo augintiniui, glostykite ją, kalbėkite su ja. Juk jūsų gyvūnas yra vertas visa ko geriausio, taip?

Jei pastebėjote bent vieną iš šių požymių – kreipkitės į veterinariją:

  • Staigus svorio kritimas arba priaugimas.
  • Vėmimas, viduriavimas.
  • Sunkumas vaikščioti.
  • Padidėjęs troškulys.
  • Dažnas šlapinimasis.
  • Apatija, nerimas.
  • Sunkumas valgyti.

Tai tikrai nebūtinai reiškia ligą, tačiau apžiūra gali padėti atmesti bet kokias rizikas.

Elgesio pokyčiai

Senos katės gali būti labiau irzlios arba, priešingai, apatiškesnės. Reikia suprasti, kad jos blogiau jaučiasi nei visada, tad tokia reakcija yra normali. Pasikartosime, kad senos katės gali sunkiau priprasti prie aplinkos pokyčių, naujų žmonių ar gyvūnų. Dėl amžiaus susijusių sveikatos problemų gali pasikeisti šlapinimosi įpročiai, pvz., dažnesnis šlapinimasis ar  šlapinimasis neįprastose vietose. Kai kurios katės gali patirti lengvus pažinimo sutrikimus – tokius kaip dezorientacija, pamiršimas, kur yra dėžė.

Kaip jai padėti?  Stenkitės, kad namuose būtų kuo mažiau streso ir triukšmo. Jei katė turi sąnarių problemų – įsitikinkite, kad ji gali lengvai pasiekti maistą, vandenį ir dėžę. Senstančios katės gali reaguoti lėčiau, todėl būkite kantrūs ir suteikite jai pakankamai laiko. Skirkite laiko pabūti su savo kate, glostyti ją, kalbėtis bei atkreipkite dėmesį į bet kokius pokyčius ir nedelsdami kreipkitės į veterinariją, jei pastebėsite nerimą keliančių simptomų.

Orientacijos problemos ir dantų netekimas

Senstant, katės gali patirti kognityvinę disfunkciją panašią į Alzheimerio ligą žmonėms. Simptomai gali būti dezorientacija, pamiršimas, kur yra dėžė, padidėjęs nerimas. Jei pastebėjote tokius požymius –  pasitarkite su veterinaru. Nors dažniausiai pasireiškia vyresnėms katėms, tai nėra neišvengiamas senėjimo procesas. Kuo anksčiau pastebėsite pokyčius – tuo greičiau galėsite pradėti tinkamą priežiūrą. Nors nėra vaistų, kurie visiškai išgydytų šią būklę, yra būdų, kaip padėti katei geriau jaustis ir ilgiau išlaikyti savarankiškumą. Galite palengvinti skausmą naudojant specialias lovas, šildymo pagalvėles.

Dantų netekimas katėms senstant yra labai panašus į žmonių dantų netekimą.  Panašiai kaip ir žmonėms – katėms ant dantų kaupiasi apnašos, kurios vėliau virsta akmeniu. Tai sukelia dantenų uždegimą, kuris ilgainiui gali pažeisti dantų šaknis ir kaulą, laikančius dantis.

Kaip išvengti dantų problemų katėms?

  • Valykite katės dantis specialiu šepetėliu ir pasta bent 2-3 kartus per savaitę.
  • Rinkitės ėdalus, kurie padeda valyti dantis ir mažina apnašų susidarymą.
  • Yra įvairių žaislų, kurie padeda katėms natūraliai valyti dantis.
  • Bent kartą per metus leiskite veterinarui apžiūrėti katės burną.

Kiekviena katė sensta individualiai, todėl pokyčiai gali būti skirtingi. Stebėkite savo katės elgesį ir sveikatą, kad galėtumėte laiku suteikti jai reikalingą priežiūrą.

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia