Sausio 13-oji liudininko akimis

    2224
    0

    P1410411Paminėjome Laisvės gynėjų dieną. Prisiminėme tragiškus 1991 metų sausio 13 dienos įvykius, pagerbėme žuvusius už Laisvę. Prisimindami šias dienas kalbiname sausio 13 dienos liudininką, buvusį Savanorių pajėgų kūrėją Ukmergėje, Sąjūdžio Ukmergės tarybos narį, Sąjūdžio Seimo narį Rimantą Aukštuolį.

    Tomis tragiškomis sausio dienomis ukmergiškiai kasdien važiavo saugoti Parlamento. Prieš sausio 13-ąją buvo vykstama prie televizijos bokšto, nes buvo gauta informacija, kad ten mažai žmonių. Vėsų vakarą, kad žmonės nenuobodžiautų, vyko Raimondo Šilansko koncertas.

    Pasigirdo, kad atvažiuoja karinė technika. R. Aukštuolis pasakoja, kad įspūdis buvo kaip filme – daug žmonių, prožektorių šviesa, mėlyna išmetamų dujų spalva. Sovietiniai kariai parengė taktinį, psichologinį manevrą: siekdami nukreipti žmonių dėmesį nuo pagrindinių užpuolikų jėgų, šarvuotis ir tankas atvažiavo iš kitos pusės negu pagrindinės kariuomenės jėgos. Bet žmonių buvo tiek daug, kad šis manevras nepavyko. R. Aukštuolis atsidūrė prie įėjimo į televizijos bokštą. Šalia, su savo vėliava, stovėjo baltarusiai.

    Sovietiniai kariai pradėjo šaudyti iš automatų. Tuo metu R. Aukštuolis nuo automato šūvių garso gavo ausies traumą. Sausio įvykių dalyvis pasakoja, kad šūviai skambėjo labai garsiai. Netoli stovėjęs vyras, šalia kurio iššovė tankas, pargriuvo, jo striukė garso bangos buvo suplėšyta į skutus. Tuomet pasigirdo provokatorių balsų – siūlyta padegti mašinas.

    Karinė technika apsupo bokštą, kareiviai pradėjo šaudyti tuščiais šoviniais ir šturmu užėmė bokštą. Po truputį iš teritorijos pradėjus stumti žmones, pastarieji pradėjo bėgti, o kareiviai bokšto gynėjus mušė guminių žarnų, kabelių gabalais. Kadangi dalis kareivių buvo ne rusų tautybės, žmonės bandė jiems aiškinti apie tėvynę. Bet karių tai nepaveikė – jie toliau tęsė savo darbą. Traukimasis vyko lėtai, kol po pievą nepradėjo važinėti šarvuočiai. Paaiškėjus, kad bokštas jau užimtas, žmonės nuvažiavo prie Parlamento.

    Sausio pabaigoje dar buvo budima. Pranešus, kad įvyko apsaugos mašinos susišaudymas su sovietiniais kareiviais, Rimantas Aukštuolis ir Saulius Skiudulas išvyko į Aukštuosiuos Paneriuos ieškoti apsaugos darbuotojų. Į mašiną įsiprašė ir tuomet vienintelis akredituotas amerikiečių žurnalistas. Pamačius susigrūdimą ir išlipus iš mašinos, sąjūdiečius ir žurnalistą kareiviai suėmė ir nuvežė į Šiaurės miestelį, kur tuomet buvo įsikūrusios sovietinės armijos kareivinės. R. Aukštuolis pasakoja, kad pakeliui amerikietis susirašė ką tokius vežė. Turbūt jo pastangomis, vakare Amerikos balso radijo stotis jau perdavė ką tokius sulaikė.

    Kariuomenės praleidimo punkte iš sulaikytųjų pareikalauta iš kišenių išsiimti daiktus. R. Aukštuoliui, kuris turėjo šaulio pažymėjimą kilo problemų, kur dėti pažymėjimą. Vis tik jis jo neparodė.

    Sulaikytieji buvo pradėti mušti. Kareiviai prisikabino prie žurnalisto, kad jis neva užmušė kareivio draugą ir trenkė jam į veidą. Jis buvo paleistas tik radus dokumentus.

    Vieną apsauginį kareiviai taip mušė, kad pastarajam trūko kaukolė. Pamatę, kad R. Aukštuolis turi dviejų  mašinų dokumentus, kariškiai apkaltino jį turint dvi mašinas ir taip pat pradėjo mušti. Vėl pašnekovas buvo mušamas, kai sovietiniai kareiviai ukmergiškių mašinoje rado ir liepė skaityti atsišaukimus į juos. Iš mašinos dingo ir diktofonas, žiūronai, naujas fotoaparatas.

    Vėliau lietuvius atvežė į daboklę karinėje komendantūroje šalia Kalnų parko. Ten irgi pradėjo tikrinti daiktus, liepė nusirengti. Tuomet R. Aukštuolis šaulio pažymėjimą įsikišo į glaudes. Patikrinimui pasibaigus sulaikytiems liepė apsirengti ir juos suvarė į kameras. Vėliau visus lauke sustatė prie sienos – kaip sušaudymui. Bet gąsdinimas tuo ir baigėsi, tik suimtieji buvo verčiami rašyti pasiaiškinimus.

    Išbuvus sulaikytiems daugiau kaip parą, kareiviai pradėjo po vieną paleidinėti. Paleistas į laisvę R. Aukštuolis atėjo į Sąjūdžio būstinę, iš kur, kartu su kitais buvusiais suimtaisiais, buvo nuvežtas į ligoninę.

    Sąjūdžio būstinėje buvo informacinis biuras. Ten R. Aukštuolis praleido parą, pabendravo su Rusijos organizacijos „Pamiat“ atstovais, kurie aiškinosi rusų nusikaltimus. Atgavo policijos surastą mašiną. Po to lankėsi prokuratūroje, kur buvo užvesta byla.

    vilkmerge.lt

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia