Psichikos sveikata – žmogaus sveikatos pagrindas

    1568
    0

    IMG 3136

    Artėjant metų pabaigai Lietuvos samariečių bendrijos (LSB)  Ukmergės skyrius pakvietė gyventojus į seminarą „Žmonių, slaugančių savo artimuosius namuose psichinė sveikata”.  Tai  projekto „Žmonių, slaugančių savo artimuosius namuose sveikatos stiprinimas ir gyventojų sveikatos raštingumo įgūdžių formavimas” dalis, kurį vykdo LSB Ukmergės skyrius. Šį seminarą vedė Daiva Žukauskienė, Lietuvos psichikos sveikatos slaugytojų asociacijos prezidentė.  

    Susirinkusiems buvo svarbu sužinoti, kaip slaugant savo artimuosius, nesusirgti pačiam, išvengti psichologinio streso, nervinės įtampos bei  išlaikyti gyvenimo kokybę.

    IMG 3130

    Slaugytojų asociacijos prezidentė  Daiva Žukauskienė akcentavo, jog žmonėms, slaugantiems savo artimuosius namuose, yra labai svarbu išvengti psichologinio streso, nervinės įtampos bei išlaikyti gerą gyvenimo kokybę. Psichinė sveikata – tai emocinis ir dvasinis atsparumas, kuris leidžia patirti džiaugsmą ir ištverti skausmą, nusivylimą, liūdesį. Tai gebėjimas pačiam daryti sprendimus ir už juos atsakyti. Slaugydamas savo artimuosius, slaugantysis turi padėti ne tik jiems, bet ir sau pačiam, nes psichinė sveikata yra žmogaus sveikatos pagrindas. O ją prarasti labai lengva. Tereikia gyventi  kaip gyvename, nuolat savęs netausodami ir nemylėdami.

    IMG 3129

    Sveika gyvensena reikalauja pastangų ir laiko. Kol kas tas pastangas mes linkę nukreipti į ligų gydymą, simptomų slopinimą. Kovojame su ligomis, bet nestojame ginti sveikatos. ,,Neleiskime sirgti nei sau, nei kitiems ir nukreipkime savo energiją pozityvia linkme, skatinkime pozityvų mąstymą ir pradėkime matyti šviesias spalvas”,- kalbėjo viešnia.

    Daiva Žukauskienė papasakojo apie ligonio ir slaugytojo santykių tipus. Daugelis seminaro dalyvių  linksėjo galvomis, patvirtindami išsakytas mintis.
    Ne vienam buvo įdomu išgirsti, kad santykių tipai gali būti virveliniai, pieštukiniai ir guminiai. Virveliniai būna tuomet, kai  slaugytojas turi atspirties tašką. Ligoniui  suteikiamos aktyvios ribos, jis sugeba pats save apsitarnauti.  

    Pieštukiniai  santykiai galioja visiems. Vienam gale vaikai, kitam – tėvai.  ,,Mes turim būti tie, kurie vadovauja, kurie pasako, kada valgyti, kada gerti vaistus, sudarome dienotvarkę ir jos laikytis,“ – aiškino D. Žukauskienė.

    Guminiai santykiai neturi ribų. Slaugydami artimuosius dažnai sakome: „Mes buvome pas gydytoją, mes turime gerti vaistus ir pan.“ Tai visiškas susiliejimas su ligoniu ir savo poreikių nepaisymas.

    Referentė kalbėjo apie laiko planavimą.  Pasak D. Žukauskienės, para turi 24 valandas, todėl  tą laiką reikia tolygiai paskirstyti: 8 valandas skirti darbui,  8 valandas  laisvalaikiui ir tiek pat – miegui.  Tik tuomet žmogui pavyks išlaikyti gerą psichinę sveikatą.

    Bendraujant su ligoniais labai svarbus atgalinis ryšys.  Neigiamas emocijas reikia paleisti ir nusikratyti šio krūvio, bet negalima to išlieti ant šeimos narių ir draugų.  Reikia šnekėti vieniems su kitais ir namo grįžti  ,,tuštiems”. Kaip sakė viešnia, bendraujant su žmonėmis, reikia išklausyti  juos,  duoti jiems pasirinkimo teisę, leisti savo problemas spręsti  jiems patiems. Tai jo gyvenimas ir jis pats priima sprendimus.

    Psichikos sveikatos slaugytojų asociacijos prezidentė  davė patarimų, kaip  užmegzti kontaktą su žmogumi, kuriam reikalinga pagalba. Daugelis neišdrįsta paprašyti pagalbos, išsakyti savo poreikių, todėl labai svarbu tinkamai prisistatyti , atėjus siūlyti pagalbą.

    Taip pat vertėtų nepamiršti, kad slaugant ligonį svarbu neprisiimti pareigų ir atsakomybių, kurios slaugytojui nepriklauso.

    ,,Ligonis susitaiko su savo liga, atskomybė užkraunama ant kitų pečių. Todėl reikia būt atsakingam tik prieš save ir tą laiko dalį, kurią suplanavot.

    Priešingu atveju nukentės jūsų sveikata bei socialinis gyvenimas, – sakė D.Žukauskienė.

    Seminaro metu vyko karštos diskusijos, buvo keičiamasi asmenine patirtimi.

    Renginio dalyviai  įgijo daugiau žinių ir patirties, kaip saugoti savo sveikatą, slaugant artimuosius namuose,  pabrėžė tokių užsiėmimų naudingumą.

    LSB Ukmergės skyriaus Biuro vadovė Almira Molčanova

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia