vilkmerge.lt tyrimas. Per dešimtmetį 25 mln. Ukmergės litų paleista vėjais (I dalis)

    1397
    0

    kopustas2

    2010-aisiais metais pradėdamas Ukmergės šilumos ūkio revoliuciją meras A.Kopūstas žadėjo, kad šiluma ukmergiškiams atpigs bent 10 procentų. Jau tuomet politiniu populizmu kvepėjusi „audra stiklinėje“ rajonui ir jo gyventojams atnešė milijonus litų beprasmių išlaidų. Artėjantys Ukmergės savivaldybės tarybos rinkimai yra puiki proga suskaičiuoti A.Kopūsto „viščiukus“, todėl pradedame žurnalistinį tyrimą, kuriame nagrinėsime šią didžiausią politikų aferą Ukmergėje.

     

    mitingas

    A.Kopūstas: „Kaina tikrai sumažės iki 10 procentų“

    2010-ųjų spalį meras Algirdas Kopūstas žurnalistams garantavo, jog šilumos kaina gali ir bus mažesnė. Anuomet į kameras sakęs, kad kaina tikrai sumažės iki dešimties procentų. Ją neva buvo galima sumažinti mažinant nuolatines ir valdymo išlaidas.
    A.Kopūstas pažadukų gretose ne vienišas. Dar tų pačių metų birželį, savivaldybės inicijuotame pikete prie bendrovės „Miesto energija“ būstinės Šviesos gatvėje, vicemeras Grigorijus Malčanovas pažadėjo, jog valdydama šilumos ūkį pati savivaldybės administracija šilumos kainą sumažins 10 procentų.
    Piketai, nepagrįsti vieši kaltinimai buvo ne vieninteliai ankstyvos naujųjų savivaldos tarybos rinkimų kampanijos įrankiai. A.Kopūstui nerūpėjo ir rajono gyventojų saugumas, kurį turi užtikrinti policijos pareigūnai. Užuot tyrę rimtus nusikaltimus, jie buvo priversti tirti nepagrįstus rajono vadovo pareiškimus dėl šilumos ūkio turto sugadinimo. Štai tais pačiais metais būtent merui teko garbė už fiasko pasibaigusį ikiteisminį tyrimą dėl šilumos ūkio įrangos gadinimo ir vagystės. Tuometinis meras drąsiai viešai teigė, jog „Miesto energijos“ atstovai sąmoningai gadino Šventupės katilinės įrangą, pavogė elektroninės valdymo sistemos raktus. Net buvo įvardyta padarytos žalos suma – 30 tūkst. litų. Dabar jau aišku, kad rajono policijos komisariato ikiteisminis tyrimas prasidėjo be jokio pagrindo ir gėdingai tyliai buvo nutrauktas jau Molėtų prokurorų.

    katiline

    Palygino su Akmene: ukmergiškiai permokėjo daugiau nei 12 mln. Lt
    Iki perversmo šilumos ūkį valdžiusios bendrovės „Miesto energija“ atstovai situaciją Ukmergėje gali palyginti su kitos savivaldybės rezultatais. Dėl mero A.Kopūsto vadovaujamos savivaldybės kaišiojamų pagalių 2010-ųjų pradžioje, Ukmergės ir Akmenės situacija jau buvo skirtinga – dėl Ukmergėje savivaldybės sąmoningai stabdomų investicijų morališkai pasenusios katilinės naudojo daug brangių ir vis brangstančių dujų, patiriami vis didesni nuostoliai perdavimo tinkle, jokių nepriklausomų šilumos gamintojų integravimo iniciatyvų.
    Šiandien Ukmergė tebėra tokia pat, o Akmenės šilumos ūkio rezultatai nuolat gerėja – padarytos nuoseklios investicijos leido šilumos kainą sumažinti nuo beveik 27 centų 2011-ųjų pradžioje iki 22 centų šiais metais.

    grafikas12

    Akmenėje darytos investicijos leido pasiekti taupymo efektą ir kaina pamažu mažėjo. Įvertinus kainą, kurią už šilumos energiją per šį laikotarpį sumokėjo Ukmergės miesto ir rajono gyventojai, gaunama įspūdinga, daugiau nei 12 mln. litų suma. Tai kaina, kurią ukmergiškiai turėjo padengti, nors galėjo eiti Akmenės keliu ir nuosekliai plėtoti šilumos ūkio sistemą.

     

    Investicijos „geros“ tada, kai „savos“
    Tai, kad Ukmergė galėjo išsaugoti žemą šilumos energijos kainą, nėra tušti žodžiai. Štai dar 2004-ųjų rudenį „Miesto energijos“ direktorius Juozas Kupčinskas, remdamasis atlikta galimybių studija, siūlė Šviesos gatvėje įrengti 3,5 MW elektrinės galios kogeneracinę jėgainę įmonės valdomoje katilinėje. Deja, po poros metų susirašinėjimų projektą savivaldybės vadovai numarino.
    Vėliau, 2008 metais, „Miesto energija“ parengė detalų investicijų planą 2009-2013 metų laikotarpiui, per kurį tikėtasi investuoti beveik 19 mln. litų. Dabar jau akivaizdu, kad didžiausia investicija – biokuro kūrenamo 5 MW katilo įrengimas būtų gerokai palengvinęs patį dujų kainos piką, Ukmergę užklupusį 2012-2013 metais. Deja, ir šįkart investicijai nebuvo pritarta kartu su kitais planuotais darbais (tinklų rekonstrukcijai, katilinių jungimams ir pan.).
    Šiandien jau galima ir reikia lyginti „Miesto energija“ siūlytus ir dabar savivaldybės vystomus projektus. Štai 2013 metais savivaldybė pritarė savo pačios parengtai apie 9 mln. litų investicijai (3,3 mln. litų – ES parama) į biokuro katilo įrengimą, kuris šilumos kainą sumažins apytiksliai 1 centu. Tuo metu 2005 metais „Miesto energijos“ siūlyto projekto kaina – apie 10 mln. litų (iš kurių 5 mln. litų – ES parama), kuri šilumos kainą jau beveik dešimtmetį būtų mažinusi 1 centu.

     

    Karą prieš šilumininkus apmoka visas rajonas
    Skaičiuojama, kad šiuo metu centralizuoto šilumos tiekėjo paslaugomis Ukmergėje naudojasi apie 7 tūkstančių vartotojų (namų ūkių), tai sudaro tik apie pusę gyventojų. Tačiau karo prieš „Miesto energiją“ išlaidas savivaldybė dengė visų rajono gyventojų lėšomis. Pavyzdžiui, „Lietuvos ryto televizija“ paskelbė, kad vien teisininkams ir antstoliams savivaldybė per metus sumokėjo beveik 100 tūkst. litų, dar tiek pat atseikėta šilumos ūkio ekspertams ir viešųjų ryšių specialistams, daugiau nei 70 tūkst. litų kainavo saugos tarnybos paslaugos karščiausių turto „perėmimų“ metu. Tačiau šiandien teismai ir ginčai nesibaigę, todėl išlaidos kaupiasi ir auga kiekvieną dieną. Skaičiuojama, kad kasmet kiekvienas rajono gyventojas tebesitęsiančiam ginčui finansuoti sumoka daugiau nei po 5 Lt.
    Tačiau ši žala (daugiau nei 1 mln. litų per penkerius metus) yra maža palyginus su kompensacija už nusavintą buvusio šilumos ūkio nuomininko turtą, kurią gali tekti sumokėti, jei politikai pralaimės bylą dėl šiumos ūkio sutarties nuostatų pažeidimų. Nepriklausomų vertintojų skaičiavimais, investicijų suma, kurios „Miesto energija“ neteko, kai iš jos teismo sprendimu neatlygintinai buvo perimtas visas šilumos ūkis, siekia 15 mln. litų. Kitaip tariant, teisme vykstanti byla kiekvienam rajono gyventojų gali užkrauti dar po 400 litų skolos naštą.

    lentele

     

    Analizuojant 2010-ųjų šalies žiniasklaidos pranešimus galima rasti įdomų faktą, jog dalį šios žalos tuometiniai savivaldybės vadovai jau buvo pripažinę. Kad kompensacija turės būti mokama, patvirtinta net paties A.Kopūsto parašu.
    Redakcija yra gavusi 2010 metų kovo 20 d. raštą, kuriuo meras „Miesto energijai“ siūlo 5,5 mln. litų dydžio kompensaciją. Tiesa, privatūs investuotojai tuo metu tokį pasiūlymą atmetė, nes pagal sutartį su savivaldybe bauda už vienašališką sutarties nutraukimą nepasibaigus terminui siekia 31,5 mln. litų.
    Teismuose savivaldybei įrodžius, kad sutartis buvo pažeista, ši suma sumažėjo iki beveik 15 mln. litų – tokio dydžio „Miesto energijos“ ieškinį 2012-ųjų lapkritį priėmė Vilniaus apygardos teismas.
    Beje, tai, kad kompensacija investuotojui už savivaldybei teismo perduotas (nacionalizuotas) katilines ir kitas investicijas privalės būti sumokėta, konstatavo net ir savivaldybei šiaip jau teigiamą sprendimą priėmęs Lietuvos Aukščiausiasis Teismas.

    mitingas siluma 20110922 005

    Bendra žala Ukmergei – iki 28 mln. litų
    Pastarųjų metų šilumos ūkio statistika rodo, kad Algirdas Kopūstas neįvykdė savo pažado – tuo metu, kai daugelis šalies rajonų ir miestų nuosekliai investavo į biokurą, modernizavo turimus tinklus ir kitą infrastruktūrą, Ukmergėje šilumos ūkio plėtra buvo užšaldyta. Prieš šilumos ūkį perimant Ukmergės rajono savivaldybės administracijai, mieste šiluma kainavo apie 21-22 ct už kilovatvalandę. Šiandien situacija nepasikeitusi, o galutinė kaina vartotojams netgi pakilusi dėl pagrindinės kainos dedamosios – pagrindiniu kuru išliekančių dujų.
    Dėl laiku nepadarytų investicijų Ukmergės rajono gyventojai už šilumos energiją nuo Algirdo Kopūsto atėjimo į mero postą pradžios permokėjo apie 12,4 mln. litų. Iki 15 mln. litų savivaldybė dar turės išmokėti „Miesto energijai“ už perimtą turtą, o kasdieną dar auga išlaidos ginčo aptarnavimui (nuo 2010-ųjų bendra teisminių ginčų vedimo kaina siekia 1 mln. litų).
    Vieša paslaptis, kad pagrindinis karo prieš „Miesto energiją“ lyderis buvo tuometinis Ukmergės miesto meras Algirdas Kopūstas. Būtent jo sprendimais ir viešais pareiškimais buvo grindžiami savivaldybės administracijos veiksmai. Teismų praktika rodo, kad panašiose situacijose ir Lietuvoje iš atsakingų pareigūnų gali būti priteisiamas padarytos žalos atlyginimas. Pavyzdžiui, šiuo metu Vilniaus apygardos teisme jau vyksta byla, kurioje iš buvusio Vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio prokuratūra siekia prisiteisti daugiau nei 200 tūkst. litų valstybei padarytos žalos atlyginimą.

     

    Ar buvęs Ukmergės meras garbingai prisipažins klydęs ir atsiprašys dėl savo pažadų Ukmergės gyventojams – kitame žurnalo „vilkmerge.lt” numeryje.  Laukite tęsinio….

    Albinas Juknys

     

    Skaitykite ir žurnale….

    vilkm copy copy

     

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia