Pakeitus kūrikus, šiluma neatpigs

    0

    sil5

    Seimo narys Kazys Grybauskas organizavo viešą diskusiją rajono šilumos gamybos ir tiekimo klausimais. Tai jis nusprendė padaryti gavęs UAB „Miesto energija“ generalinio direktoriaus Artūro Stravinsko raštą „Dėl turtinės žalos padarymo RK-2 katilinės aptarnaujamos teritorijos šilumos energijos vartotojams“. Diskusijoje, kuri vyko miesto seniūnijos salėje, dalyvavo pats Seimo narys, rajono vadovai, politikai, savivaldybės administracijos darbuotojai, gyventojai.

    Susitikimą pradėjęs K. Grybauskas informavo, kad A. Stravinskas kaltina savivaldybės kontroliuojamą bendrovę UAB „Ukmergės šiluma“, jog Pramonės mikrorajono gyventojai per metus už šilumos energiją permoka apie 250 tūkst. litų. Ši permoka, anot A. Stravinsko, atsiranda dėl to, kad UAB „Ukmergės šiluma“ nesuperka pigesnės, iš biokuro pagamintos, šilumos, gaminamos buvusios „Vienybės“ gamyklos katilinėje. Ši katilinė priklauso UAB „Pramonės energija“, kurią kontroliuoja E-energijos grupė, buvusi rajono šilumos ūkio nuomininkė.

    sil14

    A. Stravinskas Seimo nariui adresuotame rašte be kita ko klausė „Ką Jūs, rinkėjus – šilumos vartotojus atstovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo narys, konkrečiai nuveikėte, kad vartotojai galėtų pirkti 25 procentais pigesnę iš biokuro pagamintą šilumą ir vidutiniškai kiekvienas per metus sumokėtų po 200 Lt mažiau?“. Seimo narys perskaitęs šį klausimą paprašė susitikime dalyvavusio A. Stravinsko paaiškinti kaip susidaro jo minimi skaičiai.

    „Gyventojas nežino, kuri katilinė pagamina jam šilumą, nežino iš kokio kuro, gyventojas mato tik ar radiatorius šiltas ir mato sąskaitą gale mėnesio. Jei skaičius būtų 25 proc. mažesnis, matyt kiekvienas gyventojas būtų patenkintas. Nebent čia yra kokios asmeninės antipatijos man, Miesto energijai ar dar kažkam. Ir tuomet gyventojai sutinka mokėti daugiau vien dėlto, kad šiluma nebūtų susijusi su Miesto energija”,-  kalbėjo A. Stravinskas. „Mes pabandėme pasižiūrėti iš gyventojų pusės per piniginę prizmę. Darėme prielaidą, kad skirtumas tarp šilumos, kuri būtų perkama iš Vienybės biokuro katilinės ir šilumos, iš gamtinių dujų, sudarytų 2 ct ir tą 2 ct skirtumą paėmę ir padauginę iš šilumos kiekio, kurį reikėtų pagaminti ir patiekti į Vienybės katilinės tinklą, gavome apytiksliai 250 000 Lt skirtumas per metus, arba padalinus iš vartotojų skaičiaus 200 lt per metus kiekvienam vartotojui”, – aiškino A. Stravinskas. Jis taip pat teigė, kad UAB „Ukmergės šiluma“ nevykdo LR Šilumos ūkio įstatymo ir nesuperka pigesnės šilumos iš nepriklausomo gamintojo. Šiuos savivaldybės kontroliuojamos įmonės veiksmus UAB „Pramonės energija“ apskundė Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai.

    sil7

    Komisija, išnagrinėjusį skundą, UAB „Ukmergės šiluma“ paprašė per 15 kalendorinių dienų pateikti komisijai motyvuotus paaiškinimus. Tuomet bendrovės vadovas Raimondas Ragauskas komisiją raštu informavo, kad įmonės valdyba patvirtino šilumos supirkimo iš nepriklausomų šilumos gamintojų tvarkos aprašą. Ir UAB „Pramonės energija“ išdavė prisijungimo prie šilumos tiekėjo valdomo šilumos perdavimo tinklo technines sąlygas.

    Susitikime dalyvavęs meras atmetė kaltinimus, kad specialiai buvo vilkinamas prisijungimo techninių sąlygų išdavimas. „Įstatymai sako, kad pareiškus norą nepriklausomam gamintojui, šilumos tiekėjas pagal įstatymo nurodytas tvarkas, jam išduoda leidimus ir prisijungimo sąlygas. Tikrai yra nustatyti įstatymai, prisijungimo tvarka, ji patvirtinta kainų komisijos. Tuomet šilumos tiekėjas turi pasirengęs ir patvirtinęs valdyboj nepriklausomų gamintojų prisijungimo aprašą ir išduoda technines sąlygas visiems subjektams, kurie kreipiasi dėl jų poreikio. Įstatymiška seka yra aiški ir Lietuvoje niekas nepasijungs sugalvojęs kažkokius menamus skaičius ar kažkokias menamas kainas, ar menamus sutaupymus. Nėra taip, kad atėjo į savivaldybę, parašė raštą į šilumos tinklus, pasakė, kad būsiu 5 kartus pigesnis ir pajunkit. Taip nevyksta“, – kalbėjo rajono meras Vydas Paknys. Anot jo, kad užtikrinti sklandų šilumos tiekimą kartu su nepriklausomais gamintojais buvo reikalinga Studija, kurios metu mokslininkai, specialistai mūsų modelį suskaičiavo ir sužiūrėjo. „Ši Studija buvo pateikta, tuomet mūsų šilumos tiekėjas paruošė ir patvirtino valdyboje nepriklausomo gamintojo prisijungimo aprašą ir ten sudėlioti visi techniniai, organizaciniai dalykai, kaip viskas turi vykti”,-  kalbėjo rajono meras.

    sil10

    „Šiai dienai mes dar nematėme vienokių ar kitokių skaičių, todėl noriu pabrėžti, kad viską ką kalbėsime apie investicijas ir t.t., tai bus kalbos apie orą, nes nesu gavęs jokių skaičiuočių, analizių ar investicijų, kainos metodikos pagrindimo. Šiuos skaičius matyt žino tik paklausėjai. Turim bendrą tvarką ir nereikia išradinėti dviračio. Žinom kaip tvirtinamos kainos: rajono taryba (komitetai, specialistai), kainų komisija, šilumos tiekimo įmonė. Jei viskas sutampa kaip sako pareiškėjas, tuomet einama link sutarties“, – kiek susierzinęs išrėžė V. Paknys.

    Susitikime dalyvavęs K. Grybausko bendrapartietis, šilumininkas Juozas Kupčinskas merui priminė, kad Ukmergėje tik atėjus nuomininkui neliko nepriklausomų gamintojų. Rajono šilumos ūkis taip buvo suplanuotas. Ankščiau pirkdavome šilumą iš Gelžbetonio ir iš Vienybės gamyklų katilinių. Tik ankščiau jie nesivadino nepriklausomais gamintojais, kalbėjo J. Kupčinskas. Jis taip pat priminė istoriją su Pivonijos mikrorajono katiline. „Bet kodėl toksai nepriklausomas gamintojas prie trečios katilinės atsirado labai lengvai. Ir sąlygas turi, ir vieta labai gera ir tenai nereikėjo nei kainos paskaičiuoti. Ir dabar jūs neturite kainos, ką jie pardavinės. Aš tik sakau visiem vienodai reikia“, – kalbėjo J. Kupčinskas.

    sil8

    Vilkmerge.lt primena, jog rajono vadovai neigė, kad Pivonojos mikrorajone išduotos prisijungimo prie šilumos trasų sąlygos nepriklausomam gamintojui. Tačiau vėliau paaiškėjo, kad rajono vadovai sakė netiesą. Vilkmerge.lt jas rado įsegtas statinio projekte, kuris saugomas ir savivaldybėje.

    Verslininkas Romas Pivoras, kuomet buvo rajono Tarybos narys, balsavo prieš šilumos ūkio nuomos sutarties nutraukimą. Dabartiniams politikams jis kirto iš peties. „Jau tada sakiau, jei mes keisim tik kūrikus – vieną įmonę, antrą, trečią ar sumažės gi kaina ta kūrenimo? Turbūt nelabai. Kas žino – vienas kūrikas daugiau išgeria, kitas mažiau. Vienas geriau pakūrena, kitas pigiau, na va kaina gali tiek ir skirtis. Kas svarbu? Malkos – kuro rūšis. Už trylikos dienų – balandžio 20 d.-  švęsim keturis metus kaip nutraukėm sutartį. Tai štai dabar ir pasakykit, o kas šitose katilinėse prieš keturis metus, kurias perėmėme iš „Miesto energijos“, pasikeitė. Gal nors vienoje pasikeitė kuro rūšis? Na, ne. Tai ko mes norim? Keturis metus nieko nepadarėme. Ir čia mums dabar paprastiems vartotojams – vienas tą darė, antras tą, tai tas kaltas, anas kaltas, na nešildo šitie dalykai. Mums reikia paprastos šilumos. Tai va,  keturis metus nebuvo jokios veiklos šita kryptimi“, – rėžė R. Pivoras.

    Vilkmerge.lt

    {youtube}LI5O7H_1Qdk{/youtube}

    sil2

    sil15

    sil6

    sil13

     

     

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia