Lietuvos gyventojų dėmesiui – svarbi informacija apie Afrikinį kiaulių marą

    2295
    0

    pih

    Baltarusijoje, Gardino srityje, Ivjevsko rajone esančiame Čiapun kaime, nustačius afrikinį kiaulių marą ir šiai ypač pavojingai gyvūnų užkrečiamajai ligai labai priartėjus prie Lietuvos Respublikos teritorijos (židinys užfiksuotas apie 40 km nuo Lietuvos Respublikos sienos), Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pakartotinai įspėja gyventojus, kad:

    Afrikinis kiaulių maras yra ypač pavojinga užkrečiama virusinė kiaulių liga. Serga bet kokio amžiaus kiaulės ir šernai, bet kokiu metų laiku. Žmonių sveikatai ir gyvybei grėsmės nėra! 

    AKM virusas labai atsparus. Gamtoje, vandenyje, maisto produktuose gali išlikti ilgus mėnesius, jo neveikia nei džiovinimas nei šaldymas. Žūsta tik aukštoje temperatūroje.

    AKM aukšto mirtingumo liga, kuri labai greitai plinta, nešdama dideliu nuostolius. Segamumas ir gaištamumas siekia 100%. Liga nepagydoma, vakcinos nėra. Gyvūnai užsikrečia tiesioginio kontakto būdu nuo sergančiųjų ir netiesioginio kontakto būdu per pašarus, ypatingai šeriant virtuvės atliekomis, vandenį, inventorių, užterštas transporto priemones, nuo gaišenų ar skerdimo produktų.

    Afrikinis kiaulių maras perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, sperma, taip pat šį virusą perneša (Ornithodoros) erkės. Netiesioginio kontakto būdu – per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas ir t. t., šeriant kiaules virtuvių atliekomis. Ši liga per placentą perduodama vaisiui. Paukščiai, musės ir žmonės gali fiziškai pernešti virusą iš užkrėstų kiaulių sveikoms. Kiaulių savininkas gali sukelti infekciją šerdamas kiaules neapdorotomis maisto atliekomis, kuriose yra gyvūninių produktų!!!

    Informacija kiaulių laikytojams!

    Kiaulių laikytojai, kurie įtaria, kad jų kiaulės serga, turi nedelsiant kreiptis į savo vietos veterinarijos gydytoją arba Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnus!

    Naudojant biologinės saugos priemones, kiaulių laikytojai gali apsaugoti savo kiaules, jeigu bus laikomasi bent jau šių reikalavimų:

    • Patikrinti kiaules ne mažiau kaip du-tris kartus per savaitę dėl neįprastų požymių ar elgesio!

    • Stebėti naujai įsigytų kiaulių sveikatos būklę.

    • Izoliuoti sergančias kiaules, nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją, kol bus nustatyta ligos priežastis!

    • Laikytis tinkamų biologinės saugos priemonių, užkertant kelią laukinių gyvūnų kontaktui su laikomomis kiaulėmis, nelaikyti kiaulių lauke.

    • Valyti ir dezinfekuoti drabužius, įrangą ir transporto priemones, įvažiuojančias į fermą ir išvažiuojančias iš jos.

    • Neleisti į kiaulių laikymo vietą pašalinių asmenų ar transporto priemonių.

    ·  Nešerti kiaulių virtuvės atliekomis, kadangi tai pagrindinis galimo užkrato šaltinis!

    ·  Sumedžiotus šernus doroti tam skirtose vietose, atliekas saugiai naikinti tam skirtose vietose.

    · Nenaudoti šernų šėrimui atliekų, kuriose gali būti gyvūninių produktų!

    Įtarus ligą nedelsiant informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą visa parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403 arba tiesiogiai kreiptis į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinį padalinį, kurį galite rasti kiekviename rajone ar pranešti jus aptarnaujančiam privačiam veterinarijos gydytojui.

    Informacija keliaujantiems gyventojams!

    Gyventojams, grįžtantiems iš Baltarusijos Respublikos, griežtai draudžiama vežtis gyvūninius produktus ir laikinai draudžiama vežtis savo reikmėms pašarus ir pašarinius priedus, kadangi jų sudėtyje gali būti užkrėstų gyvūninių produktų!

    Informuojame, kad sienos kirtimo postuose sugriežtinta keleivių bagažo kontrolė ir visi aukščiau minėti produktai bus paimami naikinimui!

    Informacija medžiotojams!

    Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja medžiotojus, kurių medžioklės plotų vienetai ribojasi su Baltarusijos Respublika, kad privaloma į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinį padalinį pristatyti kiekvieno pasienio regione sumedžioto šerno organus afrikinio kiaulių maro tyrimams!

    Afrikinio kiaulių maro liga žmonėms nepavojinga. Ja serga tik kiaulės ir šernai.

    Dėl grėsmingos situacijos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba laikinai uždraudžia importuoti iš Baltarusijos Respublikos į Lietuvos Respubliką Afrikiniam kiaulių marui imlius gyvūnus (kiaules ir šernus), iš jų gautus produktus, šalutinius gyvūninius produktus, žaliavas, pašarus ir jų priedus.

    Daugiau informacijos apie Afrikinį kiaulių marą  galima rasti: http://www.vmvt.lt/lt/gyvunu.sveikata/gyvunu.ligos/informacija.apie.afrikini.kiauliu.mara/

    Kaip pažinti ligą:
    -nuo užsikrėtimo iki pirmieji simptomai gali pasireikšti po 5-15 dienų
    – kūno temperatūra pakyla iki 42 оС
    -padažnėja kvėpavimas, atsiranda kosulys, dingsta apetitas
    -padidėja troškulys
    – vėmimas, viduriavimas, galūnių paralyžius;
    -odos paraudimas, cianozinės dėmės (baltosioms kiaulėms) – apie ausis, uodegą, galūnių distalinė dalis, pilvą bei krūtinę.
    -gyvūnai gaišta po 6-13 parų, retais atvejais vėliau.

    Primename, kad už veiksmus (neveikimą), kuriais buvo išplatintas AKM virusas, numatomos administracinės ir baudžiamosios poveikio priemonės!

    Įtarus ligą ar sužinojus apie kiaulių gaišimo atvejus prašome visais atvejais nedelsiant informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą visa parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403, el. paštu vmvt@vet.lt arba tiesiogiai kreiptis į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinį padalinį, kurį galime rasti kiekviename rajone ar pranešti privačiam veterinarijos gydytojui.

    Baltarusijos žiniasklaida – afrikinis kiaulių maras plinta toliau

    Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad remiantis Baltarusijos žiniasklaidos pranešimais, Kopti kaime, Vitebsko rajone esančiame kiaulių komplekse, kuriame laikoma apie 19 tūkst. kiaulių, galimai atsirado naujas afrikinio kiaulių maro židinys.
    Pasak Baltarusijos žiniasklaidos, afrikinio kiaulių maro židiniui likviduoti pasitelktos sukarintos pajėgos, milicija. Protrūkio vieta apsupta milicijos, į izoliuotą teritoriją niekas neįleidžiamas.

    Neoficialiais duomenimis, kiaulės jau naikinamos penkiuose Baltarusijos rajonuose, bet neįvardijama, kuriuose. Atsakinga šios šalies institucija tvirtina, kad Baltarusijoje nustatytas tik vienas afrikinis kiaulių maro protrūkis Čiapun kaime, Ivjevsko rajone, Gardino srityje.

    ,,Baltarusijos žiniasklaidoje pasirodžiusi neoficiali informacija kelia itin didelį susirūpinimą, nes tai reikštų, kad afrikinio kaulių maro eiga Baltarusijoje tampa sunkiai kontroliuojama, o tai itin didelė grėsmė visam Lietuvos ir kitų kaimyninių valstybių žemės ūkiui. Situacija dar sudėtingesnė dėl to, kad iki šiol Baltarusijos kompetentinga institucija nepateikė informacijos apie afrikinio kiaulių maro kontrolės priemones ir ligos epidemiologiją jų šalyje. Kadangi patvirtintas protrūkio židinys yra tik apie 40 km nuo Lietuvos sienos, norėtume dar kartą paraginti kiaulių laikytojus būti itin budriais ir griežtai laikytis biosaugos reikalavimų. Medžiotojams – tirti kiekvieną sumedžiotą šerną, doroti žvėris laikantis biosaugos taisyklių”, – komentavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas.

    Šią pavojingą ligą itin sunku sustabdyti, nes virusas labai greitai plinta ir ilgai išlieka gyvybingas kraujyje, išmatose, audiniuose, jį platina ir erkės (ornithodorus).

    Informacijos šaltinis: http://telegraf.by/2013/07/afrikanskaya-chuma-svinei-doshla-do-vitebska

    Parengta pagal vmvt.lt informaciją

     

    www.sxc.hu nuotr.

     

    fff

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia