Lietuvos ornitologų draugija (LOD) jau 18-ą kartą visus kviečia dalyvauti Kalėdiniame paukščių stebėjimo maratone. Šioje akcijoje kviečiame dalyvauti visus – tiek patyrusius, tiek pradedančiuosius paukščių stebėtojus ar tiesiog žmones mylinčius paukščius. Nesvarbu ar pažįstate tik naminį žvirblį ir didžiąją zylę, ar galite atskirti skirtingus bukučių porūšius. Tai puiki proga metų pabaigos švenčių laikotarpiu ne tik pabūti kartu su artimaisiais, bet ir išeiti į gamtą bei užfiksuoti besikeičiančios gamtos akimirkas.
Nemažiau svarbu, kad toks kasmetinis paukščių rūšių ir skaičiaus fiksavimas, po kelių ar keliolikos metų leidžia daryti išvadas apie paukščių gausos ar rūšinės sudėties pokyčius. Nors įprastinių paukščių fiksavimas gali atrodyti mažai svarbiu veiksmu, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje tokie duomenys tampa labai vertingi. Taigi kiekvienas galime netik smagiai praleisti laiką Kalėdiniu laikotarpiu, bet ir prisidėti prie paukščių gausos vertinimo ir paukščių išsaugojimo.
Praėjusiais metais Kalėdiniame paukščių stebėjimo maratone dalyvavo 182 dalyviai ir bendrai buvo užregistruota net 130 paukščių rūšių. Pernai metų rezultatai šiame failiuke.
Panašaus pobūdžio renginiai Kalėdiniu laikotarpiu organizuojame visame pasaulyje. Viena seniausių pasaulyje gamtos apsaugos organizacijų „Audubon“ šiais metais jau 125 kartą organizuoja Kalėdinį paukščių stebėjimo ir skaičiavimo renginį, pritraukiantį tiek tik retkarčiais paukščius stebinčius žmones, tiek ornitologus-mėgėjus ir ornitologus-profesionalus. Dar 19 amžiaus pabaigoje Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) buvo tradicija Kalėdiniu laikotarpiu sumedžioti kuo daugiau paukščių. Visgi nuo 1900 metų, stiprėjant gamtos apsaugos organizacijoms, pradėtas organizuoti Kalėdinis paukščių stebėjimo renginys – užteko tik pateikti savo stebėtų paukščių sąrašą. Nors taip renkami duomenys gali atrodyti padriki ir nevertingi, tačiau JAV mokslininkai, remdamiesi šio renginio duomenimis, jau yra atspausdinę daugiau nei 200 mokslinių straipsnių. Taigi kiekvienas, nors ir paprasto paukščio, stebėjimas yra labai vertingas.
Video instrukcija kaip suvesti duomenis. Pasirinkite 2024 metus.
Maratono taisyklės:
- Skirtingos paukščių rūšys registruojamos nuo gruodžio 24 d. (00:00) iki gruodžio 31 d. (24:00).
- Stebėjimų teritorija – visa Lietuva.
- Varžybos vyksta individualiai
- Kiekvienas maratono dalyvis po maratono užpildo excel formą ir iki sausio 6 dienos siunčia el. paštu gediminas.petkus@birdlife.lt arba duomenis suveda „Klubas 250” interneto svetainėje (www.klubas250.birdlife.lt)
- Jei stebėjote įprastą tuo metų laiku paukščių rūšį, užtenka įrašo suvestinėje lentelėje. Jeigu stebėjimas įdomesnis ar neįprastas (vėlyva registracija, neįprastas žiemojimas, reta rūšis Lietuvoje ir pan.), tuomet surašykite visus jų stebėjimo atvejus.
- Jei stebėjote labai retą rūšį, prašome pateikti duomenis Lietuvos ornitofaunistinei komisijai (LOFK) el. paštu lofkmail@gmail.com. Tik po LOFK patvirtinimo, rūšis bus įskaityta.
- Žuvę paukščiai nėra registruojami.
Formos užpildymo rekomendacijos:
- Formos pavadinime esantį žodį „Pavardė“ pakeiskite į stebėtojo pavardę
- Pildydami lentelę, tam skirtuose laukeliuose nurodykite savo vardą, pavardę, bendrą stebėtų rūšių skaičių.
- Datos laukelyje nurodykite stebėjimo datą formatu „Metai-mėnuo-diena“
- Jeigu rūšių sąraše nėra Jūsų stebėto paukščio, nurodykite stebėto paukščio rūšį tam skirtuose tuščiuose laukeliuose lentelės apačioje
Patarimai maratono dalyviams:
- Keletą ar keliolika paukščių rūšių galima užregistruoti tiesiog bent vieną kitą valandą praleidus prie lesyklos.
- Norint užregistruoti kuo daugiau skirtingų rūšių, verta aplankyti kuo daugiau skirtingų paukščiams tinkamų buveinių (miškas, pieva, neužšalęs vandens telkinys ir t.t.)
- Lietuvos paukščių apibūdinimus galite rasti Lietuvos ornitologų draugijos svetainėje (www.ornitologija.lt), o nuotraukų pasižiūrėti Lietuvos paukščių fotografų klubo svetainėje (www.birdpix.lt) arba Lietuvos gamtos fotografų svetainėje (www.naturephoto.lt).
- Nepavykus apibūdinti paukščio, pagalbos ieškokite Lietuvos ornitologų draugijos Facebook grupėje. Ten pat galėsite patalpinti ir neatpažinto paukščio nuotrauką.
https://www.birdlife.lt