Pradinis 112 Pranešimai Gėlė iš Amazonijos – grėsmė Europos vandens telkiniams

Gėlė iš Amazonijos – grėsmė Europos vandens telkiniams

2270
0

Iki š. m. rugpjūčio 3 d. leidžiama realizuoti į ES susirūpinimą keliančių invazinių svetimų rūšių sąrašą 2016 m. liepos 13 d. įtrauktų 37 rūšių gyvūnus ir augalus, grybus ir mikroorganizmus bei gyvybingas jų dalis, o po tos datos jau privalu turėti Aplinkos apsaugos agentūros išduotą atitinkamą leidimą.

Viena iš šių rūšių – paprastoji eichornija, vadinamasis vandens hiacintas. Ji natūraliai paplitusi Amazonės baseine, Brazilijoje. Šis augalas – laisvai plūduriuojanti daugiametė žydinti vandens gėlė. Eichornijos turi apvalius storus blizgančius 15-20 cm pločio lapus, kurie gali pakilti iki 1 metro aukščio virš vandens paviršiaus. Žiedai melsvai violetinės spalvos, šaknys tamsios, plunksniškos. Gėlė gali augti gėlo vandens telkiniuose: ežeruose, upėse, tvenkiniuose ar grioviuose.

Augalas jau yra paplitęs Ispanijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Portugalijoje, Rumunijoje. Didelė rizika, kad jis plis Viduržemio jūros regione, tačiau gali plisti ir vidutinės klimato zonos šalyse (Junginėje Karalystėje, Olandijoje). Lietuvoje vandens hiacintai auginami dekoratyviniuose vandens telkiniuose vasarą, taip pat – akvariumuose, tačiau šalyje neišgyventų dėl per žemų temperatūrų.

Paprastoji eichornija sukelia neigiamą poveikį biologinei įvairovei ir ekosistemų būklei. Augalas auga storais plaukiojančiais kilimėliais, kurie sugeria šviesą, sunaudoja deguonį, todėl stipriai sutrikdo vandens ekosistemų veiklą. Ekonominiu požiūriu šis augalas taip pat daro didelę žalą žemės ūkiui, nes dėl intensyvaus vandens garinimo pro augalų lapus didėja vandens nuostoliai – gali sumažėti pasėlių derlius ir jų daigumas. Intensyviai augdama, eichornija gali užkimšti sausinimo griovius ir drenažus, taip pat sugadina hidroelektrines, trukdo poilsiui ir žvejybai.

LR Aplinkos ministerijos informacija

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia