Gegužės 31 d. – Pasaulinė diena be tabako

    0
    cigaretes Kasmet gegužės 31 d. minima Pasaulinė diena be tabako, kurią visi rūkantieji skatinami bent vieną dieną nerūkyti, o visuomenė – atkreipti dėmesį į vieną labiausiai paplitusių žalingų sveikatai įpročių – rūkymą.

    Tabako rūkymas lemia lėtinio bronchito, plaučių, burnos, gerklų ir ryklės vėžio, emfizemos, širdies ligų, insulto, opų atsiradimą. Tabako dūmai kenkia ne tik rūkančiojo, bet ir aplinkinių sveikatai. Kiekvienais metais nuo rūkymo sukeltų padarinių miršta daugiau nei 5 mln. pasaulio gyventojų, tai yra daugiau negu nuo ŽIV/AIDS, maliarijos ir tuberkuliozės kartu sudėjus. Iki 50 proc. visų rūkančiųjų miršta nuo tabako sukeltų ligų. Lietuvoje dėl tų pačių priežasčių kasmet miršta daugiau kaip 7 tūkst. žmonių, o tai sudaro 20 proc. bendrojo mirtingumo.

    Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) paskelbė, kad 2009 m. Pasaulinės dienos be tabako tema yra “Įspėjimai apie tabako žalą sveikatai”, o šūkis – “Įspėjimai ant cigarečių pakelių – tiesa, sauganti tavo gyvybę”.

    Tabako kompanijos kasmet išleidžia dešimtis milijonų dolerių siekdamos, kad vis daugiau žmonių taptų priklausomi nuo nikotino, o rūkantys neatsisakytų šio žalingo įpročio. Naudodama reklamą, įvairias rūkymą skatinančias kampanijas, patrauklų pakuočių dizainą, tabako industrija stengiasi nukreipti dėmesį nuo žalingų sveikatai tabako padarinių. Tad vis daugiau pasaulio valstybių įsijungia į kovą su tabaku, reikalaudamos, kad ant tabako gaminių pakuočių būtų vaizdiniai įspėjimai apie jo žalą sveikatai (pagal PSO Tabako kontrolės pagrindų konvencijos rekomendacijas).

    Buvo įrodyta, kad tabako gaminių pakuotės ne tik su tekstiniais, bet ir su vaizdiniais įspėjimais (nuotraukomis) motyvuoja rūkančiuosius atsisakyti šio žalingo įpročio ir mažina tabako patrauklumą dar nepradėjusiems rūkyti. Tai yra ypač aktualu dėl jaunėjančio pradedančių rūkyti amžiaus, kadangi jauniems žmonėms didelę reikšmę turi įvaizdis. Įspėjimai su nuotraukomis aiškiai ir greitai perteikia žinią netgi tiems, kurie nemoka skaityti. Priklausomybė nuo nikotino yra labai stipri, tad įspėjant žmones apie jo realias grėsmes, ši priklausomybė būtų mažinama. Nepaisant to, 9 iš 10 žmonių gyvena valstybėse, kuriose nėra numatyta, kad tabako gamintojai privalo ant pakuočių spausdinti vaizdinius įspėjimus. PSO skatina vyriausybes įdiegti visus kriterijus atitinkančius ir maksimalų efektyvumą užtikrinančius įspėjimus apie tabako keliamą pavojų sveikatai, įskaitant šios informacijos talpinimą ant tabako gaminių pakuočių, kur įspėjimai užimtų daugiau nei pusę pakuotės, būtų tiek priekyje, tiek gale ir būtų vaizdiniai. Iki šiol Europos Sąjungoje vaizdiniai įspėjimai įgyvendinti Belgijoje (2006), Rumunijoje ir Jungtinėje Karalystėje (2008). Šveicarijoje tokie įspėjimai (tekstinio ir vaizdinio turinio) jau pasirodys 2010 metais sausio 1 dieną. Latvija taip pat nuo 2010 metų kovo 1 dienos talpins vaizdinius įspėjimus ant cigarečių pakuočių ir kitų tabako produktų.

    Anot Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidento dr. Aurelijaus Verygos, Lietuvoje jau taip pat yra parengti teisės aktų projektai ir tikimasi, kad anksčiau ar vėliau irgi bus priimtos Tabako kontrolės įstatymo pataisos, kurios reglamentuos, kad įspėjimai apie tabako žalą sveikatai ant pakuočių būtų ne tik tekstiniai, bet ir vaizdiniai.

    Tad nebūkim abejingi tiek savo, tiek ir aplinkinių sveikatos saugumui, paremkime iniciatyvas, kurios gali turėti įtakos rūkymo paplitimo mažėjimui.

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia