2013 m. gruodžio 9-12 dienomis Prancūzijoje, Rennes mieste, vyko Comenius projekto „Daug europietiškų kelių vienam sėkmės keliui“ ( „Des voies européennes pour la voie de la reussite“) dalyvių susitikimas. Šį, jau penktąjį , susitikimą organizavo projekto koordinatoriai – Charles Tillon profesinio licėjaus komanda.
Susitikime dalyvavo visų aštuonių šalių (Portugalijos, Turkijos, Italijos, Ispanijos, Lenkijos, Rumunijos, Lietuvos) atstovai – 17 mokytojų ir 18 mokinių.
Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijai atstovavo gimnazijos direktorius Valentinas Gendvilis, projekto koordinatorė mokytoja Alma Kubrakovienė ir 3 mokiniai: Karolina Stankevičiūtė, Paulina Mackevičiūtė ir Domantas Kiaušinis.
Projekto susitikimui kruopščiai ruošėsi ne tik šeimininkai, , bet ir visos projekte dalyvaujančios komandos. Pagal projekte numatytas veiklas turėjome sukurti video klipus apie pasirinktas profesijas. Mūsų profesija – ugniagesys – gelbėtojas. Kuriant filmą apie šią specialybę mums maloniai pagelbėjo Ukmergės priešgaisrinės saugos ir gelbėjimo tarnybos viršininkas Rimvydas Lukošius bei jo pavaduotojas Dainius Vyšniauskas.
Rennes miestas yra įsikūręs Bretanės regione, jame gyvena apie 230 000 gyventojų. Jame yra daug universitetų ir aukštųjų mokyklų. Kasmet čia mokosi apie 70 000 studentų.
Pirmąją susitikimo dieną buvome priimti licėjuje, papuoštame afišomis, skirtomis susitikimui. Mokiniai , šeimininkai, pristatė savo paruoštą programą – šokius ir vaidinimus, po to aprodė licėjaus pastatus ir dirbtuves. Licėjus rengia skaitmeninių sistemų elektrotechnikus, vadybininkus-administratorius ir kitų profesijų darbuotojus. Mokykla yra labai gerai aprūpinta įranga, reikalinga šioms profesijoms ruošti; čia mokosi 500 būsimų specialistų, o dėl geros materialinės bazės bei nuolat atsinaujinančių profesijų pasiūlos šis skaičius turi tendenciją ne mažėti, bet didėti. Be to, mokyklos pedagogų kolektyvas – aktyvus dalyvis tarptautiniuose projektuose.Tokia veikla- patrauklios mokyklos įvaizdis.
Po pietų visos delegacijos dalyvavo priėmime miesto merijoje, kuri yra įsikūrusi 18 amžiaus pradžioje statytame pastate. Delegacijas priėmė miesto mero pavaduotoja, dirbusi Europos parlamente. Sveikindama ir bendraudama su svečiais , ji pabrėžė tarptautinių projektų svarbą šiuo metu sparčiai besiplečiančioje Europos Sąjungoje: juk yra labai svarbu pažinti kitų šalių kultūras, suprasti, kaip mąsto kiti, ir mokytis dirbti komandoje, kurioje ne tik kalbama skirtingomis kalbomis, bet ir samprotaujama skirtingai. Tai geriausias būdas išmokti priimti kito nuomonę, tapti tolerantiškam kitaip dirbantiems ir mąstantiems žmonėms. Kiekviena komanda gavo po knygą apie Rennes miestą ; visi buvome pavaišinti tradiciniais saldumynais.
Po priėmimo aplankėme Kalėdoms papuoštą miesto centrą. Prancūzų mokytojai trumpai pristatė miesto istoriją ir parodė svarbiausius objektus. Senų pastatų yra išlikę nedaug, nes 1720 metais Rennes nusiaubė didžiulis tris dienas trukęs gaisras, sunaikinęs 945 pastatus. Mieste išlikę svarbiausi XV-XVI amžiaus pastatai – tai Bretanės parlamentas ir Šv. Petro Katedra.
Antroji susitikimo diena buvo skirta sukurtų video peržiūrai ir aptarimui bei mini scenarijų kūrimui, kurie bus vaidinami kitų susitikimų metu – Turkijoje (kovo mėnesį) ir Italijoje (gegužės mėnesį).
Mokytojams buvo suteikta galimybė pietauti viešbučių darbuotojus rengiančiame L. Guilloux licėjuje.Jaunuoliai, besimokantys šiame licėjuje, turi puikią galimybę atlikti praktiką, o svečiai, pietaujantys šiame restorane, jaučiasi taip, lyg būtų papietavę prabangiame restorane. Čia praktiką atliekantys mokiniai gamina išskirtinius patiekalus, o barmenai ir padavėjai aptarnauja pagal aukštos klasės restoranų taisykles. Praktikantus nuolat stebi ir moko profesijų mokytojai.
Po pietų mokiniai ir mokytojai lankėsi Cachan Aukštojoje mokykloje, kuri rengia mokytojus profesinėms mokykloms. Nustebino šios mokyklos techninė bazė. Joje pačios naujausios technologijos, be to, čia besimokantys studentai gauna ir minimalią Prancūzijos algą – t.y., 1300 eurų. Taip yra todėl, kad į šią mokyklą stengiamasi pritraukti tik pačius geriausius studentus. Esant tokioms mokymosi sąlygoms konkursai yra dideli. Baigę šią mokyklą, absolventai turi atidirbti 10 metų nacionalinio švietimo įstaigose.
Trečią susitikimo dieną grupės toliau tęsė darbą kurdami scenarijus, o mokytojai koordinatoriai aptarė kito susitikimo, kuris vyks Turkijoje, Karabuk mieste , detales.
Po pietų lankėmės Anne de Bretagne licėjuje, kurioje savo veiklą pristatė asociacija „Jeunes à travers le monde“ ( „Jaunimas pasaulyje“). Asociacijos tikslas yra skatinti jaunimo mobilumą. Veikla nukreipta į 18 – 30 metų amžiaus jaunuolius, kurie nėra niekada išvykę už šalies ribų, nes bijo, nedrįsta, mano, kad tai ne jiems. Ši organizacija padeda jaunuoliams išvykti į užsienį individualiai arba grupelėmis, padirbėti savanoriais, susirasti darbą arba nuvykus į atokų Portugalijos kaimelį gyventi ten savaitę ir sukurti videofilmą… Asociacijos devizas –„Išvykti – Išmokti – sugrįžti“.
Paskutinę, ketvirtą susitikimo dieną, praleidome kartu keliaudami ir lankydami įžymiausią Atlanto pakrantės paminklą – Saint Mišelio vienuolyną, kuris įsikūręs Saint Mišelio kalne- uolėtoje, beveik apvalios formos salelėje tarp Bretanės ir Normandijos. Kalnas tampa sala tik esant dideliam potvyniui. Saloje yra Viduramžių sienos ir bokštai, kaimelis, aukščiausioje vietoje yra įsikūręs vienuolynas, nuo seno svarbus piligrimams, turintis tvirtovę ir kalėjimą. Vienuolyno bažnyčia pastatyta dar XI amžiuje.
Kelionę baigėme Saint Malo mieste-tvirtovėje.Jis – svarbus jūrų uostas, čia veikia keltų linijos į Angliją. Miestas atsirado XII amžiuje.
Šis susitikimas leido mums pasiekti projekto tikslus – ne tik dar kartą susitikti su projekto partneriais, aptarti projekto ateities planus, bet ir susipažinti su Prancūzijos švietimo sistema ir mokinių rengimu profesinei veiklai. Turėjome galimybę geriau pažinti kitų šalių mentalitetą, gyvenimo būdą ir dar kartą įsitikinti, kad šiandieninėje visuomenėje jaunimui yra labai svarbu keliauti, sutikti savo bendraamžius, mokytis kalbų. Taip pat mokiniai ir mokytojai įgijo patirties dirbdami komandoje, kurioje kalbama įvairiomis kalbomis , kitaip mąstoma. Ši išvyka sužadino dalyvių norą pažinti pasaulį, paskatino juos ateityje daugiau keliauti, mokytis ir, praturtėjus žiniomis, visada sugrįžti namo.
Projekto veikla yra finansuojama iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo paramos fondas. Šis straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Švietimo mainų paramos fondas ir Europos komisija negali būti laikomi atsakingi už bet kokį straipsnyje pateikiamos informacijos naudojimą.
Mokytoja Alma Kubrakovienė