CITCOM projekto dalyviai Taujėnų bendruomenėje

    0
    Susitikimas su Smetona

    Susitikimas su Smetona

    Trumpiausią vasaros dieną – birželio 23-ąją Taujėnų bendruomenė sulaukė svečių iš Prancūzijos, Italijos, Jungtinės Karalystės, Čekijos ir Rumunijos. Visi jie – CITCOM projekto dalyviai. Taujėnų bendruomenė yra vienintelė bendruomenė iš Lietuvos, kuri dalyvauja šiame projekte.

    Kaip ir įprasta lietuviams, svečiai buvo sutikti pagal senąsias tradicijas – su duona ir druska, kadangi nuo seno duona lietuviams buvo pagrindinis maistas. Taipogi svečiams buvo papasakota, kad mūsų senoliai anksčiau čia įžvelgdavo ir visai ką kita – jie norėjo apsiginti nuo svečių su piktais kėslais. Užsienio svečius taip pat sveikino Taujėnų seniūnė E. Tulušienė, o vėliau visi klausėsi lietuviškų sutartinių, kurias dainavo J. Levickienė, J. Janickienė ir N. Janulienė.

    Duonos kepimas

    Duonos kepimas copy

    Aplankę kultūros namus, biblioteką, pasigrožėję Taujėnų gimnazijos pradinukų piešinių paroda „Taujėnai po 10 metų“ svečiai išskubėjo į teatralizuotą susitikimą su kunigaikščiu K. Radvila Taujėnų dvare. Čia visi buvo maloniai nustebinti kunigaikščio, kurį įkūnijo P. Žeruolis, kalba – jis pasisveikino su visais dalyviais jų gimtąja kalba. Atminimui visi įsiamžinome kartu su Radvila, Radvilienė (L. Jančiauskaitė) ir jų globotine Tyzenhauzaite (A. Kaplūnienė).

    Joniniu svente

    Taujėnų dvare vyko CITCOM projekto seminaras – „Bendradarbiavimu grįstas valdymas“. Seminaro metu buvo pristatomi bendradarbiavimu grįsto valdymo principai ir esminiai bendradarbiavimo įgūdžiai, bendradarbiaujančio ir tradicinio lyderio skirtumai. Jau turbūt beveik kiekvienas supranta, kad bendradarbiaudamos komandos pasiekia geresnių rezultatų, o bendradarbiavimas tampa esmine ne tik komandų, bet ir pačių organizacijų kompetencija.

    Seminaras dvare

    Susipažinę su bendradarbiavimo principais pasiskirstėme į daugiakultūrines komandas. Komandose kiekvienas turėjome identifikuoti, jo manymu, svarbiausias bendruomenės problemas. Pasidalinę savo problemomis (vieniems tai buvo darbo vietų trūkumas, kitiems emigracija, motyvacijos trūkumas bendruomenėje, o tretiems – nemokamas bevielis internetas) turėjome jomis susikeisti, o apsikeitę ieškojome priežasčių, sprendimų kas galėtų būti suinteresuotas jas išspręsti.

    Jau antrus metus vykdomas CITCOM (angl. CITIZENRY & COMMUNITIES) projektas padeda įvairioms visuomeninėms grupėms ir bendruomenėms tapti iniciatyvesnėmis, skatina piliečius aktyviau dalyvauti kuriant savo pačių gerovę, taip prisidedant prie bendruomenės, o kartu ir visuomenės vystymo.

    Su Radvila

    Po seminaro dalyviai turėjo bendrus pietus, po kurių dalyvavo ekskursijoje po Taujėnų dvarą. Sužavėti dvaro interjeru ir jo istorija, svečiai vyko į Užugirio dvarą susitikti su pirmuoju Lietuvos Prezidentu A. Smetona (D. Kaplūnas) ir jo žmona Sofija (L. Jančiauskaitė). Svečiai buvo labai maloniai nustebinti, nes Prezidentas kaip ir kunigaikštis Radvila sveikinimo kalbą pasakė anglų kalba. Užsieniečiai klausėsi gidės pasakojimo apie dvaro istoriją, Prezidento A. Smetonos gyvenimą, domėjosi Prezidento žmonos veikla, įdėmiai apžiūrinėjo ekspoziciją bei daug fotografavosi su Prezidentu.

    Atsisveikinę vykome į Duonos edukacinę programą ir Kulinarinio paveldo degustaciją Užulėnyje. Moterys iš Jungtinės Karalystės domėjosi, kaip daroma duonos tešla, vyras iš Prancūzijos klausė, iš ko pastatyta kepimo krosnis, merginos iš Italijos sakėsi, kad jos panašiai duoną kepa namuose. Visi noriai gamino savo duonos kepaliukus. Kulinarinis lietuvių paveldas kai kam buvo ne naujiena –  keletas svečių jau buvo lankęsi Lietuvoje ir ragavę tradicinių patiekalų. Beragaujant įvairius patiekalus iškepė ir duona. Kambarį užliejo gardus ką tik iškeptos duonos kvapas. Kiekvienas ieškojo savosios. Po degustacijos svečių laukė staigmena – atminimo dovanėlės iš Lietuvos: magnetukai su Taujėnų vaizdais bei ekologiškos, Taujėnų apylinkėse rinktų žolių arbatos, kurias dovanojo jaunasis tautinio paveldo puoselėtojas – R. Galvonas.

    Seminaras dvare copy

    Kiekvienoje šalyje, kurioje vyksta CITCOM projekto susitikimai, pasakojama apie organizuojamas šventes, koncertus, festivalius ir pan. Taujėnuose visi turėjo unikalią progą kartu sudalyvauti Joninių šventėje Taujėnų dvaro parke. Nors lynojo, bet pati šventė vyko uždarame paviljone. Einant pro Joninių vartus svečius pasitiko vaidilutės, svečiai plovėsi rankas, šluostėsi į drobinį rankšluostį. Šis paprotys ypač sužavėjo moteris iš Jungtinės Karalystės. Šventės metu grojo Musninkų miestelio jaunimo liaudiškos muzikos kapela „Radvila“, pučiamųjų orkestras „Panevėžio garsas“ su šokėjomis, o vakarui įpusėjus koncertavo Panevėžio choras „Vanilinis dangus“. Tradiciškai buvo sveikinami Jonai ir Janinos, žaidžiami įvairūs žaidimai, merginos pynėsi vainikėlius, vaikinai dalyvavo įvairiose rungtyse. Aukcione buvo galima laimėti lietuvišką varškės sūrį ir vantą, o paparčio žiedui surasti buvo suorganizuotos mini orientacinės varžybos. Šventei artėjant į pabaigą buvo užkurti Joninių laužai, o merginos pagal senuosius papročius plukdė savo vainikėlius.

    Sutikimas su duona ir druska

    Atsisveikindami CITCOM projekto dalyviai nuoširdžiai dėkojo visai Taujėnų bendruomenei už labai šiltą priėmimą, už turiningą dieną, už galimybę sudalyvauti tikroje lietuviškoje šventėje.

    CITCOM projektas finansuojamas pagal daugiašalę Grundtvig programą, kuri yra Europos Komisijos Mokymosi Visą Gyvenimą programos dalis ir skirta suaugusiųjų mokymosi skatinimui Europos šalyse.

     

    Milda Auglytė
    Taujėnų bendruomenės pirmininko pavaduotoja

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia