„Baltijos kelio“ 25-mečio minėjimas vėl suvienijo tautą. Minėjimas, 13-os rajonų atstovų koncertas kvietė vėl prisiminti 25-erių metų senumo įvykius, kai milijonas lietuvių, stovėdami Baltijos kelyje, parodė pasauliui savo laisvės ir nepriklausomybės troškimą. Bei vienybę su Latvija ir Estija, kai buvo sudaryta 650 kilometrų ilgio gyva grandinė.
„Baltijos kelio sąšaukos“ svarbiausias rajono renginys įvyko istorinėje Baltijos kelio vietoje – prie paminklinio akmens šalia autostrados. Susirinkę žmonės buvo pakviesti parašyti linkėjimus būsimoms kartoms. Susirinkusieji dainavo kartu su Kultūros centro „Tremtinio“ choru, etnografiniu ansambliu „Ulyčia“ iš Vidiškių. Šalia akmens degė fakelai, simbolizuojantys Laisvės ugnį. Iš akmenukų sudarytą širdį tautinėmis spalvomis dažė Jaunimo laisvalaikio centro atstovai.
Rajono tarybos narė Birutė Žilėnienė pasidalino prisiminimais iš prieš 25-erius metus vykusio Baltijos kelio. Rajono meras Vydas Paknys, pasveikinęs susirinkusius, perskaitė rajono žmonių palinkėjimą Baltijos kelio knygai. Jį sukūrė savivaldybės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos darbuotojos. Šio palinkėjimo tekstas:
„Baltijos kelio palinkėjimų knygai
Mūsų kartai teko išskirtinis likimas. Peržengę dviejų tūkstantmečių sandūrą, mes pasitikome XXI amžių.
Pabudinti Lietuvos Persitvarkymo sąjūdžio, mes sveikinome atkurtą Lietuvos Nepriklausomybę. Mūsų vaikai ir anūkai gimsta laisvoje, nepriklausomoje Lietuvoje ir gyvena tautos žadintojo, varpininko Vinco Kudirkos legendinės „Tautiškos giesmės“ priesakais: telkiamės tautos vienybei, dirbame jos gerovei ir ateičiai. Vinco Kudirkos „Varpo“ skambėjime susiliejo Kristijono Donelaičio, Jono Basanavičiaus, Maironio, Justino Marcinkevičiaus, Pauliaus Širvio išminties aidai, atvedę mūsų tautą į Baltijos kelią ir toliau tebeskambantys, kaip gyvas širdies ritmas, buriantis mus tautos ištikimybei, susitelkimui, vienybei ir bendram darbui.
Tegul šiandieną Baltijos kelyje suskambėję džiaugsmo dūžiai taps tautos gyvastimi, kai visi tie, kurie dar neišsivaikščiojo ir nepaliko Lietuvos, susikibs rankomis, jausdami šalia esančiojo petį, delną ir šilumą ir liks ištikimi svarbiausioms tautos vertybėms, liks ištikimi Lietuvai! Šiandieninių grėsmių akivaizdoje tai neišvengiama! Būtina!“
Savivaldybės Vl. Šlaito viešosios bibliotekos direktorė Rasa Griškevičienė perskaitė buvusios bibliotekos Daumantiškio kaime darbuotojos, 88-rių metų Valerijos Imbrasienės palinkėjimą Lietuvai. Šis palinkėjimas pripažintas gražiausiu palinkėjimu pateiktu bibliotekai. Bibliotekai iki renginio buvo pateikta keli šimtai palinkėjimų. Visi palinkėjimai buvo įteikti atvykusiems Vilniaus atstovams. Jie bus saugomi Vilniuje, Gedimino pilyje.
Į renginį atvyko svečių. Tai Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė, Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas. Ukmergiškiams buvo įteikta šventinta duona. Atvykus delegacijai iš sostinės rajono Garbės pilietė Jūratė Martinkutė užrašė palinkėjimą Baltijos kelio knygai ant specialiai tam skirto lapo.
Vakarėjant prie miesto piliakalnio įvyko koncertas, kuriame dalyvavo visų 13-os savivaldybių, prieš 25-erius metus stovėjusių Baltijos kelyje rajono ribose, atstovai. Į koncertą jie atvyko iš minėjimų prie automagistralės.
Prieš pasirodant rajonų dainininkams ar muzikantams kalbėjo rajonų atstovai. Gausiai susirinkusius žiūrovus ir koncerto dalyvius sveikino rajono meras Vydas Paknys, Šv. apaštalų Petro ir Povilo parapijos klebonas ir dekanato dekanas Vaidas Bartkus. Ant piliakalnio šlaito buvo sustatytos visų 13-os rajonų vėliavos. Piliakalnio šlaitus puošė Lietuvos, Latvijos ir Estijos vėliavos. Jų kiekvienos ilgis po 18,5 metro.
Koncerte dalyvavo modernaus folkloro grupė „Aisva“ iš Jonavos, Ignalinos rajono neįgaliųjų draugijos ansamblis „Putinas“, Kazlų Rūdos senjorų klubo ansamblis ir folkloro ansamblis „Gandružis“ iš Būdos kaimo, Marijampolės Laisvalaikio ir užimtumo centro Šunskų laisvalaikio salės folkloro ansamblis „Žvirgždė“, Kalvarijos bendruomenės ansamblis „Jovaras“, Vilkaviškio folkloro ansamblis „Lankupa“, Jurbarko kultūros centro kapela „Santaka“, Utenos šokių ir dainų ansamblio „Vieversa“ vokalinė grupė, Kėdainių kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro studijos „Polėkis“ jaunieji artistai, folkloro ansamblis ir Josvainių vaikų ir jaunimo tautinės muzikos ansamblis „Auštaras“, mamų ir dukrų kvartetas iš Šakių, Švenčionių rajono Lazdinių-Adutiškio folkloro ansamblis, Raseinių kultūros centro folkloro ansamblis „Degulė“. Ukmergę koncerte atstovavo Šventupės bendruomenės ansamblis „Šventerečius“. Jo vadovas Kazimieras Šermukšnis.
Šventiniai renginiai prasidėjo dar rugpjūčio 22 dieną. Šią dieną visoje Baltijos kelio trasoje nuo Vilniaus iki Latvijos pasienio kelininkai atidarė 9 informacinius Baltijos kelio stendus. Ukmergės rajono teritorijoje jie atidengti du – stovėjimo aikštelėse prie Kurėnų ir kelio į Balelius. Prie rajono ribos nuvyko savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Giedrius Pocius. Prie Kurėnų užeigos – vicemeras Rolandas Janickas. Ričardui Kamarauskui sugrojus Baltijos kelio šaukinį stendas buvo papuoštas trijų Baltijos šalių vėliavėlėmis. Šiame darbe kelininkams ir rajono valdžios atstovams padėjo merginos iš Jaunimo laisvalaikio centro. Viena jų – Rūta Girnytė vicemerui R. Janickui padėjo atidengti stendą.
Vėliau prie rajono ribos, kavinės „Laukinė plukė“ aikštelėje rajono ir Sporto centro vadovai pasitiko 23-čio tradicinio tarptautinio estafetinio bėgimo „Baltijos kelias“ iš Vilniaus per Rygą į Taliną dalyvius.
Tarp 40 bėgimo dalyvių – 24 lietuvių ir 16 latvių bėgo ir ukmergiškis Juozas Songaila. Prie bėgikų prisijungė mokytojos Vilija Vadopolienė ir Kristina Gendrėnienė, jaunosios bėgikės: Elzė Vadopolaitė, Kotryna Šemetaitė, Miglė Iziumcevaitė, Vidiškių pagrindinės mokyklos mokiniai, lankantys Sporto centrą: Karolis Rinkevičius, Karolis Micevičius, Alandas Čeponis, Emilija Kaselytė ir sveikuoliai – Antanas Palidauskas ir Gintautas Staškūnas.
Arvydas Pėšina
{youtube}YgFE1TCNiZs{/youtube}