Analizuodami kišenvagystes, pareigūnai pastebi, kad jos dažnai susiję su sezoniškumu ir tam tikromis vietomis. Apie tai, kokia situacija Ukmergėje, kalbėjomės su Ukmergės rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūne Ingrida Dutkiene.
Ar tiesa, kad kišenvagystės susijusios su metų laiku?
Tikrai pastebime, kad daugiau kišenvagysčių padaroma atšilus orams. Pavyzdžiui, praėjusių metų pavasarį-vasarą buvo įvykdytos aštuonios tokio pobūdžio vagystės, rudenį – trys, o žiemą – dvi. Šių metų balandžio ir gegužės mėnesiais jau yra įvykdytos septynios kišenvagystės. Be to, pateikdami šiuos duomenis, turime atminti, kad ne visi žmonės, nukentėję nuo ilgapirščių, praneša apie tai policijai.
Kokios Ukmergės vietos labiausiai pamėgtos vagišių?
Policijos duomenimis, daugiausia kišenvagysčių įvykdoma dėvėtų drabužių parduotuvėse, turgavietėse bei maršrutiniuose autobusuose. Ukmergėje išskirtume tris „karštus“ taškus – tai centrinė turgavietė ir parduotuvės „Humana“ bei „Gausa“.
Kokio amžiaus žmonės dažniausiai nukenčia?
Dažniausiai nuo vagilių nukenčia vyresnės negu 60 metų amžiaus moterys. Tačiau apvagia ir jaunesnio amžiaus asmenis. Kišenvagiai akylai stebi aplinką, pro jų akį nepraslįs prasegta rankinė, matomoj vietoj palikta piniginė. Na, o piniginėse žmonės nešiojasi viską: asmens dokumentus, banko, nuolaidų korteles, o kai kurie ir užrašytą ant lapuko PIN kodą, pinigų sumos įvairios – nuo 15 iki 500 eurų.
Kaip darbuojasi vagys?
Dažniausiai kišenvagiai į „darbą“ traukia keliese. Vienas stebi aplinką, nukreipia dėmesį, dirbtinai sukuria spūstis, o kitas „veikia” – prasega ar prapjauna rankinę, krepšį ir pavagia piniginę. Mūsų duomenimis, į Ukmergę paprastai atvažiuoja kišenvagiai iš aplinkinių rajonų, dažniausiai tai būna romų tautybės moterys.
Artėja miesto šventė: vieni švęs, kiti „darbuosis“? Ką patartumėte gyventojams?
Ateiti į savo miesto šventę ir švęsti! Žinoma, šventės tikrai pasižymi masiškumu. Todėl, kad šventė neapkarstų, reikia šiek tiek atsargumo, budrumo ir atidumo. Patarimai paprasti – saugokite savo asmeninius daiktus, rankines, nepalikite jų automobiliuose, neužmirškite ant suoliukų, kavinėse, nenešiokite už nugaros, laikykite arčiau savęs. Nesineškite į šventę didelių pinigų sumų, o juo labiau PIN kodų. Išeidami iš namų pasirūpinkite, kad jie liktų saugūs – uždarykite langus, balkonus, užrakinkite visas durų spynas, įjunkite signalizaciją.
Miesto šventės metu tenka vaikams padėti surasti tėvelius ir atvirkščiai. Tad, jeigu pamatysite pasimetusį ir nuliūdusį vaiką, pakalbinkite jį, nuraminkite ir tuoj pat informuokite šventės organizatorius ar policijos pareigūnus. Jie praneš per garsiakalbį. Taip pat kviečiame visus šventės dalyvius, svečius būti neabejingais, pranešti apie pastebėtus daromus nusižengimus ar nusikaltimus. Jei matysite, kad reikalinga pagalba, skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112.
Linksmos, gražios ir saugios artėjančios Ukmergės miesto šventės!
Asta Krogertienė