Pasak A. Vaičiulio, Lietuvoje darbuotojų adaptavimas vis dar vertinama ne kaip būtinybė, o kaip prabanga. Dažniausiai įmonių vadovai vadovaujasi nuostata, kad darbuotojų adaptavimui laikas ateis tik išsprendus kitas, jų nuomone svarbesnes, įmonės problemas.
„Kadangi darbuotojai ir jų veikla yra įmonės finansinio efektyvumo šaltinis, atidėlioti darbuotojų lojalumo ugdymą yra ne tik nelogiška, bet ir nuostolinga“, – teigia A. Vaičiulis.
Vieno administracijos darbuotojo ar tarnautojo keitimas įmonei kainuoja nuo 17 iki 25 proc., o vadovo – nuo 50 iki 88 proc. atitinkamos pozicijos metinio atlyginimo. Darbuotojo kaita susijusi ne tik su paieškos, atrankos ir mokymo išlaidomis. Netekus darbuotojo, nukenčia įmonės našumas, darbdavio įvaizdis darbo rinkoje, stabilaus verslo partnerio reputacija, be to, demoralizuojami likę darbuotojai.
„Vaičiulis Human Resources Consulting“ atlikto tyrimo duomenimis, darbuotojų adaptavimas didžiausios įtakos darbuotojų kaitai turi mažose, iki 50 darbuotojų turinčiose įmonėse: jei tokiose įmonėse adaptavimas netaikomas ar taikomas silpnai, vidutinė darbuotojų kaita yra 45 proc. (maksimali – 81 proc.), tačiau jei šiose įmonėse tinkamai diegiamos adaptavimo programos, vidutinė kaita gali būti sumažinta iki 6 proc. Didelėse įmonėse kaita priklausomai nuo adaptavimo programų taikymo efektyvumo svyruoja nuo 13 iki 35 proc.
Lyginant įvairias organizacijų veiklos sritis, pastebėta, kad labiausiai darbuotojų adaptavimu turėtų susirūpinti prekybos įmonių vadovai. Tyrimo duomenimis, adaptavimo netaikančiose ar tam mažai dėmesio skiriančiose prekybos įmonėse vidutinė darbuotojų kaita siekia 48 proc., maksimali – 67 proc. Tuo tarpu tose prekybos bendrovėse, kuriose darbuotojai tinkamai adaptuojami, jų vidutinė kaita tėra 4 proc.
Adaptavimo netaikančiose gamybos ir paslaugų įmonėse vidutinė darbuotojų kaita yra apie 35 proc., o šių sektorių bendrovėse, kuriose didelis dėmesys skiriamas darbuotojų adaptavimui, vidutinė darbuotojų kaita yra apie 9 proc.
„Vaičiulis Human Resources Consulting“ tyrimas parodė, kad darbdaviai, siekdami skatinti lojalumą, didžiausią dėmesį turėtų skirti aukštesnįjį ir aukštąjį išsilavinimą turinčių darbuotojų adaptavimui. Būtent šių grupių darbuotojai yra labiausiai linkę keisti darbovietę: netaikant adaptavimo, šiose darbuotojų grupėse vidutinė kaita yra 40 proc. Jei darbuotojai tinkamai adaptuojami, vidutinė kaita aukštąjį išsilavinimą turinčių darbuotojų kategorijoje sumažėja iki 7 proc., o aukštesnįjį išsilavinimą turinčiųjų – iki 2 proc.
Jautriausia adaptavimui yra 31-40 m. darbuotojų grupė: taikant adaptavimą, šioje amžiaus grupėje vidutinė kaita tėra 6 proc., tačiau adaptavimo netaikant, vidutinis kaitos rodiklis pakyla iki 39 proc., o maksimalus – net iki 81 proc. Kitose amžiaus grupėse toks stiprus adaptavimo poveikis darbuotojų kaitai nepastebėtas.
„Vaičiulis Human Resources Consulting“ tyrimą atliko š. m. kovo – gegužės mėn. Jo metu, naudojant atsitiktinės atrankos metodą, buvo atrinkti ir apklausti 200 įmonių vadovų visoje Lietuvoje.
2004 m. įkurta „Vaičiulis Human Resources Consulting“ bendrovė konsultuoja organizacijas darbuotojų lojalumo ugdymo klausimais. „Vaičiulis Human Resources Consulting“ specializacija – naujų darbuotojų adaptavimo sistemų kūrimas ir diegimas įmonėse bei su tuo susijusių paslaugų teikimas: darbuotojų orientavimo ir socializavimo programų rengimas, darbuotojų knygos kūrimas ir kt.