Jei mokinys praleidžia pamokas, jis privalo turėti pateisinamą priežastį ir pateikti tai pagrindžiantį raštą iš tėvų. Jei mokinys mokyklos nelanko piktybiškai, toks elgesys laikomas nepažangiu. Už nepažangų elgesį iš mokyklos gali būti šalinama.
Rajono savivaldybės tarybos posėdžiai kažkuo primena mokyklą: čia ir triukšmaujama, ir pertraukinėjama, ir kalbama vienas už kitą garsiau, ir apsižodžiuojama. Arba užsiiminėjama pašaliniais dalykais: maigomi telefonai, užsisvajojama, pasnaudžiama, nosis pakrapštoma… Visa tai – jeigu į posėdžius ateinama. Tuo taryba ir skiriasi nuo mokyklos – niekas raštelių dėl nelankomumo neprašo ir lauk nemeta.
Politikai dažnai užsimiršta, kad kadencija – neamžina Tačiau jai baigiantis, jie visada prisimena, kad nori būti perrinkti. Tada visokiausiais būdais lenda į viešumą, rodosi pačiuose įvairiausiuose minėjimuose ir paminėjimuose, atidarymuose ir uždarymuose, gražiai šypsosi ir ryškiai fotografuojasi. Ir kalba, kalba, kalba – kiek daug gėrio ir grožio esą suteikė miestui.
Gilintis, kiek tame yra tiesos ir ar apskritai jos ten yra, ne šio rašinio tema. Čia mes kalbėsime ne apie nuveiktų darbų kokybę, bet apie dirbtų darbų kiekybę, t.y. suskaičiuosime, kaip tarybos nariai lankė tarybos, komitetų, komisijų, darbo grupių posėdžius. Išnagrinėsime tik paskutinius kadencijos metus – naiviai vildamiesi, kad politikai per 2014-uosius jau elgėsi pareigingai ir atsakingai, nes buvo pradėję galvoti apie naujus rinkimus ir rinkėjų sąmonėje nenori būti pažymėti „n“ raide – kad jų tiesiog nebuvo.
Sausis. Absoliutūs rekordininkai – Grigorijus Molčanovas ir Juozas Armanavičius. Abu nedalyvavo nė viename posėdyje. Mažai atsilieka Sigitas Masiulionis – apsilankė tik viename posėdyje iš penkių. Angelė Jokubynienė praleido keturis posėdžius iš šešių.
Vasaris. Vėl lyderiauja G. Molčanovas ir J. Armanavičius: nepabūvojo nė viename posėdyje.
Kovas. J. Armanavičius atvyko į vieną posėdį iš keturių, pusę posėdžių praleido Sigitas Masiulionis, trijuose iš penkių posėdžių nebuvo rasta Klavdija Stepanova.
Balandis. Lankomumas beveik pagirtinas – tarybos nariai, išskyrus vieną, nepraleido daugiau dviejų posėdžių. Tris posėdžius kitur buvo S. Masiulionis.
Gegužė. Vėl visi, išskyrus vieną, nepraleido daugiau dviejų posėdžių. Arūnas Jasaitis posėdžių šį mėnesį apskritai nelankė.
Birželis. J. Armanavičius trijuose posėdžiuose buvo, trijuose – nesiteikė būti. Šio mėnesio lyderis – Valentinas Genys: nė vieno posėdžio. Mažai atsilieka Mindaugas Mykolas Tamošiūnas, kurio rezultatas – penki praleisti posėdžiai iš šešių.
Liepa. Pasižymėjo Jonas Grybauskas – nesudalyvauta trijuose iš keturių posėdžių.
Rugpjūtis. Lankomumas procentaliai – puikus. Bendrą vaizdą gadina Andrius Lyška – vietoj trijų iš keturių vykusių posėdžių jis buvo kažkur kitur.
Rugsėjis. Pusę posėdžių praleido J. Armanavičius. G. Malčanovas praleido didesnę pusę – tris iš penkių.
Spalis. Šį mėnesį pasižymėjo Algirdas Kopūstas – tris kartus iš keturių jis neposėdžiavo.
Lapkritis. G. Molčanovas nerado galimybės apsilankyti nė viename posėdyje. Juozas Varžgalys kitą veiklą rinkosi dviem atvejais iš šešių.
Gruodis. Artėjant šventėms, po tris posėdžius praleido Regimantas Baravykas ir Romas Pivoras.
Tokia yra statistika. Čia nenagrinėjamos priežastys, kodėl posėdžiuose nebuvo apsilankoma. Jos galėjo būti ir pačios žmogiškiausios – tarkim, sveikatos problemos ar šeiminės aplinkybės, ar su posėdžio laiku sutapęs tarybos nario užsiėmimas kituose prasmingos veiklos baruose. Arba – tiesiog dėl kokių nors priežasčių skaudėjo galvą, ir po ranka nebuvo reikiamų vaistų…
Telieka viena paguoda: tarybos nariams už darbą yra apmokama atsižvelgiant į faktiškai dirbtą laiką, kurio trukmė nurodoma Tarybos, komitetų, komisijų, darbo grupių posėdžių, kuriuose dalyvavo tarybos nariai, suvestinėje, kurią kaip tik ir išnagrinėjome.
Faktiškai nedirbtas laikas nedalyvavusiesiems apmokamas nėra. Tik nereikia atmesti prielaidos, kad tarybos nariai moka skaičiuoti – ir galimai, užuot posėdžiavę, jie mieliau „darbuojasi“ ten, kur apsimoka labiau.
Unė Jonaitytė
2014 m. vasario mėnesio lankomumas:
Skaitykite ir žurnale: