Pradinis Lietuvos naujienos 48 mln. eurų parama saulės ar vėjo energijos kaupimo baterijoms: ką turi...

48 mln. eurų parama saulės ar vėjo energijos kaupimo baterijoms: ką turi žinoti verslas?

193
0
„Smartecon LT“ vadovas Paulius Arūnas

Nuo liepos pradžios iki rugsėjo 27 d. nuosavas saulės ar vėjo elektrines turinčios verslo ir viešojo sektoriaus įmonės kviečiamos teikti paraiškas paramai elektros energijos kaupimo įrenginiams įsirengti. Ką apie šią 48 mln. eurų vertės finansinę priemonę naudinga žinoti verslui, pasakoja atsinaujinančių energijos sprendimų bendrovės „Smartecon LT“ vadovas Paulius Arūnas.

Kodėl verta įsirengti kaupimo baterijas?

Pasak P. Arūno, ši parama aktualiausia atsinaujinančios energetikos srityje veikiančioms įmonėms ir stambioms pramonės bendrovėms, į savo veiklą siekiančioms integruoti atsinaujinančius energijos šaltinius. Taip pat – vystytojams ir investiciniams fondams, kurie siekia diversifikuoti savo AEI portfelį.

„Turime daug patirties įgyvendindami atsinaujinančios energijos kaupimo projektus Estijoje ir matome, kad šios subsidijos nauda įmonėms yra keleriopa. Pirmiausia – finansinė, nes užtenka mažesnių pradinių investicijų į kaupimo sistemas, o įsigyta įranga leis panaudoti ar parduoti sukauptą energiją atgal į tinklą tuomet, kada yra parankiausia. Antra, parama padeda verslams tapti tvaresniems ir įgyvendinti atsinaujinančios energijos tikslus. Galiausiai, ši priemonė leidžia įmonėms pelningiau diversifikuoti žaliosios energijos portfelį pasitelkiant finansines paskatas“, – tvirtina P. Arūnas.

Galimybė prisidėti prie Lietuvos saugumo

P. Arūno teigimu, ši subsidija taip pat naudinga energetinės nepriklausomybės siekiančiai Lietuvai, kuri iš Rusijos elektros tinklo sistemos BRELL pasitrauks jau 2025 m. vasario mėn.

„Tinklo subalansavimas ir dažnio palaikymas tampa itin svarbus atsijungus nuo BRELL tinklo. Tai užtikrins tinklo stabilumą ir patikimumą, sumažins elektros energijos tiekimo nutraukimo riziką bei kainų svyravimus“, – sako „Smartecon LT“ vadovas.

P. Arūno manymu, energijos kaupimo įrenginių saugyklos taip pat gali sumažinti iškastinio kuro elektrinių poreikį ir šalies tinklo eksploatavimo sąnaudas, o tai padėtų sutaupyti bendrų nacionalinės energijos sistemos išlaidų. Be to, baterijų saugojimo infrastruktūros kūrimas ir priežiūra sukurs naujų darbo vietų bei paskatins ekonomikos, ypač energetikos sektoriuje, augimą.

Kas gali teikti paraiškas ir kas yra finansuojama?

Pasak „Smartecon LT“ vadovo, kriterijai, norintiems teikti paraišką subsidijai gauti, yra palankūs pareiškėjams. Paraiškas paramai gauti nuo 4 MWh talpos elektros energijos kaupimo ličio baterijoms gali teikti privatūs ir viešieji juridiniai asmenys, jau turintys arba planuojantys įsirengti saulės ar vėjo elektrines, kurių galia turi siekti bent 5 MW.

Maksimalus finansavimas projektui – 10 mln. eurų, finansavimo intensyvumas – iki 30 proc. tinkamų finansuoti išlaidų. Kaupimo įrenginys turi būti ne mažesnis nei 4 MWh talpos, o galia – neviršyti 20 proc. įdiegtos atsinaujinančios energijos galios. Kaupimo įrenginys kiekvienais kalendoriniais metais turi kaupimui suvartoti ne mažiau kaip 75 proc. energijos iš tiesiogiai prijungto atsinaujinančiosios energijos gamybos įrenginio.

„Pagal šią priemonę finansuojamos kaupimo įrenginio įsigijimo, montavimo darbų išlaidos, prijungimo prie elektros energetikos sistemos ir kaupimo įrenginiui įrengti reikalingų būtinųjų priedų įsigijimo išlaidos (kroviklis, hibridinis inverteris ir kt.). Taip pat finansuojamos elektros įvado, kuris nuosavybės teise priklauso pareiškėjui, įrengimo išlaidos, įskaitant ir elektros energijos apskaitos prietaisus, bei visos investicinės išlaidos“, – sako P. Arūnas.

Kokie paraiškos žingsniai?

P. Arūnas pasakoja, kad paramą elektros energijos kaupimo įrenginiams įsirengti siekiančiam gauti verslui „Smartecon“ gali padėti įvairiais aspektais, pavyzdžiui, atlikti galimybių studiją, suteikti projektavimo, diegimo ir techninės pagalbos bei priežiūros paslaugas.

„Taip pat teikiame paslaugas įgyvendinant elektros tinklo norminius reikalavimus ir padedame gauti leidimus bei atliekame viso projekto priežiūrą nuo jo planavimo iki įgyvendinimo“, – priduria P. Arūnas.

Pasak P. Arūno, energijos kaupimo įrenginių įdiegimas nuo planavimo pradžios gali užtrukti nuo 9 iki 12 mėnesių. „Daugiausiai laiko resursų gali pareikalauti baterijų sistemos gamyba ir pristatymas“, – sako jis.

Per vienuolika veiklos metų „Smartecon“ įvykdė daugiau nei tūkstantį projektų įvairiose šalyse. Bendra projektų vertė siekia per 50 mln. eurų, įrengta 100 MW saulės elektrinių ir šiuo metu įrenginėjama dar 170 MW. Įmonė dirba su aukščiausios kokybės inverterių, baterijų sistemų ir elektromobilių įkrovimo stotelių gamintojais, naudoja patikimų gamintojų saulės modulius.

„Smartecon“ Estijoje veiklą pradėjo viena pirmųjų, aktyviai dalyvavo saulės elektrinių plėtroje, padėjo kurti standartus, prisidėjo prie asociacijos steigimo, kas lėmė, jog Estija tapo viena iš saulės elektros gamybos lyderių.

Daugiau informacijos apie finansavimo sąlygas galima rasti čia: https://apvis.apva.lt/paskelbti_kvietimai/kaupimo-pajegumu-pletra-siekiant-subalansuoti-elektros-energetikos-sistema-2024-07

Apie „Smartecon“

„Smartecon“ – Baltijos šalių įmonė ir saulės energetikos projektų profesionalai, turintys daugiau nei 10 metų patirtį. Įmonė įgyvendino daugiau nei tūkstantį atsinaujinančios energetikos projektų skirtingose Europos šalyse. 2022 metų pabaigoje bendrovė savo veiklą pradėjo Lietuvoje. Iš viso „Smartecon“ veiklą plėtoja penkiose šalyse.

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia